Wolna Strefa Jawa - CZ

• Grudzień 08, 2019, 22:46:33
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Nowy nabytek- kolejna CZ 472.4  (Przeczytany 384 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

maly_sps

• Świeżak
  • *
  • :)
Nowy nabytek- kolejna CZ 472.4
« dnia: Listopad 24, 2019, 21:06:59 »

Witam Was koledzy,
Chciałem się pochwalić nowym nabytkiem jaki zawitał w moim garażu, a mianowicie CZ 350 typ 472. 4 z 1981 roku. Co prawda na początku nosiłem się z zamiarem zakupu typu 472.6, ale " czwórka" wizualnie bardziej przypadła mi do gustu i postanowiłem ją "przygarnąć" pod swoje skrzydła :)

Szukałem moto w stanie oryginalnym i jak najmniej " tykanym" przez różnej maści "naprawiaczy", jako dobrej bazy do renowacji i sądzę że wyszło całkiem nieźle...

Motocykl posiada kilka braków takich jak np. podnóżek centralny, klamka hamulca przód i boczne światełka odblaskowe. Dodatkowo zauważyłęm że stopka boczna jest mocno sfatygowana i pęknięta.

Oprócz tego CZ jest na chodzie, świeci, hamuje i posiada dokumenty

Plan jest taki aby na wiosnę moto wróciło na drogi. Generalnie planuję ją przeglądnąć, wyczyścić, uzuzpełnić zaprawki i ewentualnie poprawić mechanicznie.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie na temat tego modelu, typowych ustarek które w nim występowały i podpowiedzi ewentualnych usprawnień mających na celu bezawaryjne pokonywanie dystansów rzędu kilkustet kilometrów w ciągu dnia.

Pozdrawiam
Benek

« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2019, 21:10:42 wysłana przez maly_sps »
Motocykl to również powód do spotkania ciekawych ludzi...

Adam112

• Klubowicz
  • *
  • Cz-Jawa
Odp: Nowy nabytek- kolejna CZ 472.4
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 24, 2019, 23:36:52 »

Fajna, ostatnie wydanie ''czwórki''. W 1981 roku szły już 472.5. Zostaw ją w miarę możliwości w orginalnym stanie.
Silnik jeżeli ma możliwy wał ze szczelnym labiryntem i trochę kompresji to nawet na 6V instalacjii i platynach nie będzie problemów z odpalaniem. Ogólnie sprawdza się zasada''jak dbasz tak masz'' ;D
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2019, 23:45:55 wysłana przez Adam112 »

maly_sps

• Świeżak
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2019, 18:01:01 »

Silnik bardzo ładnie pracuje, cicho i ma moc. Kompresja również  dobra i zapla bez problemu na zimnym i cieplym. Mankamentem jest luz na łożyskach wału  korbowego.

Z uwagi na brak stopki centralnej i sfatygowanej stopki bocznej- poratuje ktos zdjeciami tych elementów z tego modelu?

xepher

• Starszy Jawer
  • Motór nie umiera nigdy
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 25, 2019, 19:34:49 »

Fajny sprzęt, a usterki? Jakie usterki, tu nie ma się co psuć. No może kondensator sobie weź i świece na zapas. Bolączką modelu jest mała lampa z przodu, słabo świeci w nocy.
"Jak dwumetrowy, stu kilowy facet może jechać na motorynce?!"
CZ 350 472.4
CZ 175 487
Jawa 638.0
Suzuki VX 800
Romet Ogar 200
Romet Pony M3
Nowy Sącz 793621301

Adam112

• Klubowicz
  • *
  • Cz-Jawa
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 25, 2019, 20:10:11 »

Fajny sprzęt, a usterki? Jakie usterki, tu nie ma się co psuć. No może kondensator sobie weź i świece na zapas. Bolączką modelu jest mała lampa z przodu, słabo świeci w nocy.

W roczniku 80-81 powinna być już fabrycznie duża lampa taka sama jak 472.5, przy instalacji 6v nawet z dużą lampą nie ma szału ze świeceniem w nocy.

BODZIO

• Starszy Jawer
  • JAWA 350TS, CZ 350, Honda ST 1100
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 25, 2019, 22:28:09 »

Gratuluję nabytku. To jest super sprzęt. Moją kawalerska 472.4 z 81' wędrowała wraz ze mną zmieniając garaże przez 32 lata. Teraz patrząc na twoją fotkę coraz bardziej jestem przekonany do odrestaurowania jej, bardziej wizualnie, bo serducho było zdrowe. Powodzenia w pracach i do zobaczenia na trasie.
tukanzoo@o2.pl
JAWA TS 350 89r X2
CZ 350 81r
HONDA ST 1100 94r

andree

• MoTóRzysta z PRLu
  • Jawer Weteran
  • Shadow VT 750
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2019, 06:06:17 »

Co tylko jedna fotka ?  ::), pogratulować sprzętu :)
Czasem trzeba długo iść, aby dojść do siebie..  ;)
Motocykl jest jak media markt - nie dla idiotów

maly_sps

• Świeżak
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2019, 22:30:21 »

Co tylko jedna fotka ?  ::) , pogratulować sprzętu :)

Dziękuję za miłe komentarze, poniżej przesyłam jeszcze jedno foto CZ:

Coś mnie tknęło i sprawdziłem luz na łozyku od strony zapłonu i okazało się że "rozsypał się koszyczek łożyska, a co za tym idzie silnik do demontażu.

Dobra wiadomość jest taka że silnik był "otwierany" po raz pierwszy, nawet cylindry w nominale.
To co trzeba zrobić to wał i komplet łożysk z uszczelnieniami. Dodatkowo szlif cylindrów i tłoki.
I tutaj mam pytanie:
1. Czy tłoki czeskiego producenta ALMET są godne polecenia?
2. Jakie stosujecie pasowanie tłoków w cylindrach? Serwisówka CZ podaje luz 0,13-0,15mm, natomiast serwisówka JAWA 350TS bodajże 0,06mm? Zastanawia mnie ta różnica w pasowaniu i rozumiem że cylinder w CZ wykonanay z żeliwa, a w TS350 "aluminium".
Będę wdzięczny za podpowiedzi.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2019, 22:55:11 wysłana przez maly_sps »

Adam112

• Klubowicz
  • *
  • Cz-Jawa
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 04, 2019, 22:53:15 »

Na temat tłoków czeskich nie będę się wypowiadał, jedni chwalą ja akurat mam złe doświadczenia.
Dobrą alternatywą są anodowane almoty.
Pasowanie w żeliwniaku na 6 setek jest ok, ta druga wartośc co podałeś to chodzi chyba o graniczny luz tłok cylinder przy którym powinno sie juz szlifować cylindry i dać nadwymiarowe tłoki.

maly_sps

• Świeżak
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 04, 2019, 22:59:38 »

Na temat tłoków czeskich nie będę się wypowiadał, jedni chwalą ja akurat mam złe doświadczenia.
Dobrą alternatywą są anodowane almoty.
Pasowanie w żeliwniaku na 6 setek jest ok, ta druga wartośc co podałeś to chodzi chyba o graniczny luz tłok cylinder przy którym powinno sie juz szlifować cylindry i dać nadwymiarowe tłoki.

Dzięki z informacje- a co było nie tak z tymi czeskimi tłokami?

Adam112

• Klubowicz
  • *
  • Cz-Jawa
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 04, 2019, 23:18:43 »

Mi akurat puchły. Ale diabeł wie czy to były naprawdę Czeskie. Podejrzewam że chińszczyzna i to jeszcze gorszego sortu

Rozztocz

• vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • Smoczyciel
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 04, 2019, 23:34:44 »

Niestety ale części dzisiaj to straszna loteria. 10 Lat temu kupowałem czeskie tłoki sygnowane symbolem MH w takim owalu jak dobrze pamiętam. Te dzisiejsze "czeskie" to kij wie co... Ogólnie to ludzie polecają almoty. I chyba na nie się zdecyduje...
Jawa 350 638.0 87r.
Jawa 350 638.5 85r.
Cezet 350 472.5 83r
Cezet 175 477.0 74r

azbescik2

• Jawer Weteran
  • w moich rękach od 99 r
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 05, 2019, 07:05:09 »

Polecam almoty zjeździłem już nie jeden komplet i w nie jednym silniku montowałem nawet te z ak 12 przy pasowaniu 6 setek się spisywały
    Status GG

saszek5

• Jawer Weteran
  • Jedziem tam :D
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 05, 2019, 08:18:24 »

Gratulacje fajnego sprzętu , niestety tak to jest zawsze po zakupie silnik raczej do remontu . Odnośnie tłoków ja znów przejechałem się na almotach po 7 tyś mi spuchły 400 km od domu , więc minę miałem nie tęgą  i od tamtego czasu zakładam czeskie i przygody nie miałem . Teraz też się pojawiły słowackie miałem  w rękach wyglądają dobrze są bardziej błyszczące w porównaniu do czeskich a jakie będą się okaże jak ktoś zamontuje