Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 14:11:53
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.  (Przeczytany 2884 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomaszek

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 129
  • Silnik, dwa koła i mina wesoła
Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« dnia: Październik 15, 2019, 22:54:43 »

Cześć, czołem.
Panowie i Panie tak jak w temacie, mam okazję kupić pewne moto, gość mi mówi, że nie ma żadnych dokumentów ale motocykl jest napewno nie kradziony. Przechodził z rąk do rąk tak jak to kiedyś bywało. Jak powinna w takim wypadku wyglądać umowa kupna tego motocykla i czy wogóle jest szansa go zarejestrować na zabytek w takich okolicznościach. Dodam, że moto i tak raczej kupię bo jest kompletny i wogóle ale byłoby miło jak by można legalnie nim śmigać.
Zapisane

jarconbubu

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 66
  • Cz 350 , k-750 M , Motorynka , Iz Planeta , ural
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2019, 04:28:49 »

musisz spisać z nim umowę kupna na której musi być zaznaczone że pojazd nie posiada dokumentów ani tablicy rejestracyjnej , potem  rzeczoznawca wyda opinię i założy białą kartę  dalej sprawa trafia do konserwatora zabytków on wydaje opinię i rejestruje pojazd w swoich zasobach  dopiero po  tych zabiegach musisz zrobić przegląd techniczny  i z całą dokumentacją udajesz się do urzędu w celu rejestracji pojazdu , w Gdańsku trwa to od 1 do 2 miesięcy całkowity koszt to ok 1300 zł  , opisałem oczywiście procedurę rejestracji  na pojazd zabytkowy , pojazd musi mieć minimum 30 lat  i przegląd techniczny robisz tylko raz i zapominasz o temacie  ,  nie musisz mieć ubezpieczenia oc przy rejestracji w urzędzie komunikacji
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2019, 04:33:36 wysłana przez jarconbubu »
Zapisane

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 778
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 16, 2019, 07:35:04 »

Nie ma nigdzie w przepisach, że białą kartę musi robić rzeczoznawca. Wg prawa białą kartę każdy może sobie zrobić sam.
Zapisane

jarconbubu

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 66
  • Cz 350 , k-750 M , Motorynka , Iz Planeta , ural
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 16, 2019, 11:42:56 »

jasne że nie ma w przepisach i wszyscy o tym wiedzą ,  ale znajdź  potem rzeczoznawcę który się pod tym podpisze bo nie każdy konserwator  przyjmie ci kartę bez właściwej pieczęci , wystarczy zadzwonić do konserwatora  w danym rejonie i zapytać jak do tego podchodzi , sam mam te karty i są to informacje ogólnie dostępne i parę fotek sprzętu więc sprawa wydaje się prosta ale jednak w Gdańsku konserwator wymaga że ma być wystawiona przez rzeczoznawcę  . można z tym walczyć  jak ktoś ma czas latać z papierami
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2019, 12:34:56 wysłana przez jarconbubu »
Zapisane

pawelooo2

  • Gość
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 16, 2019, 12:50:32 »

Sprawa jakby dotyczy Białegostoku to dodam, że trzeba wziąć rzeczoznawcę preferowanego przez konserwatora. Przerobiłem temat z pierwszym z google i 2 miechy czekałem od czasu wydania opinii - gość poprawiał ją bo co rusz konserwator coś zmieniał i miał uwagi. Mi powiedział wprost: trzeba było wziąć lepszego rzeczoznawcę. Ale jak masz czas  to mozna się kopać z nimi -podpierać się literą prawa. Jak przedmówca napisał białą kartę moższ zrobić sam. format gradacja papieru i jakie zdjęcia sa na necie. Ale czy warto dla paru złoty tracić czas.... realne koszty już zostały podane.
Zapisane

Tomaszek

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 129
  • Silnik, dwa koła i mina wesoła
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2019, 21:08:04 »

Jeszcze jedno pytanko, czy musi być tabliczka znamionowa? Czy z nr ramy da się odczytać rok produkcji?
Zapisane

jarconbubu

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 66
  • Cz 350 , k-750 M , Motorynka , Iz Planeta , ural
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 18, 2019, 04:12:56 »

rejestrowałem iża 49 bez tabliczki i nr ramy bo nigdzie ich nie było  ,  tabliczkę nabił diagnosta  a nr ramy został wzięty z silnika a rok produkcji pojazdu został przyznany na podstawie opinii rzeczoznawcy  , oczywiście  wszystkie  te czynności muszą być zapisane w dokumentach wystawionych przez rzeczoznawcę  , trzeba pamiętać że to wszystko generuje dodatkowe koszta  więc jak kupiłem następny motocykl i nie było tabliczki to postarałem się żeby się znalazła na swoim miejscu zanim wystartowałem z procedurą rejestracji    , dlatego tak ważna jest opinia rzeczoznawcy  i biała karta wystawiona przez niego  , konserwator zabytków nie ma czasu tego analizować jeśli chodzi o taki motocykl i zaświadczenie o możliwości dopuszczenia do ruchu takiego pojazdu wystawia właśnie na podstawie  opinii  biegłego  , tak jak żeton napisał  rzeczoznawca od konserwatora i będzie wszystko bez problemu  , to taki układ zamknięty
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2019, 04:22:11 wysłana przez jarconbubu »
Zapisane

Tomaszek

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 129
  • Silnik, dwa koła i mina wesoła
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 19, 2019, 14:56:49 »

Mógłby ktoś wstawić jakiś wzór takiej umowy jeżeli posiada?
Zapisane

dawid_dawid

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 0
  • Jawa 220 '77
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 20, 2019, 19:37:46 »

Proszę
Zapisane

damsc

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 0
  • Jawa 350ts 638
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2021, 09:06:33 »

Witam  niedawno  kupilem  jawe;) tylko  mam  problem  bo nie  posyadam  ciągłości  umów  a dokładnie  1 umowy  .... dodam  że  dowód  posiadam  ale  tablicy  rejestracyjnej  nie.  Dałem  znajomej  z urzędu  dowód  żeby  sprawdziła  jak  to  wygląda  w urzędzie  i powiedziała  mi  ze  motocykl  nie  jest  wyrejestrowany  z działu  komunikacji ,i jest  zarejestrowany  na ta  osobę  z dowodu...i teraz  nie  wiem  co  mam  zrobić... :( czy  da się  jakoś  zarejestrować  na  białe  blachy  jezeli  nie  czy  jest  możliwość  rejestracji  na  zabytek  oraz  jakie  sa  koszty  oraz  procedury.  Z góry  dziękuję  za  pomoc
Zapisane

sebatoja

  • fizykkk
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 152
  • Jawa 250 353 1958r
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 02, 2021, 09:22:00 »

Jeżeli masz umowę spisaną z kimkolwiek to na zabytek zarejestrujesz bez problemu.
Ja bym szukał ludzi z umow, najlepiej tego zv dowodu,  dogadał się z nim i rejestrował na białe.
Zapisane
Pozdrawiam. Seba
Jawa&Kawa
Moja Jadwiga rocznik 1958
Kawasaki Zephyr 750 2000r
Jawa 250 60r "Złomek"
Jawa 354 56r

damsc

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 0
  • Jawa 350ts 638
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2021, 09:44:14 »

Dobrze  ;)a jakie  koszty  sa  takiej  rejestracji  na  zabytek  ? No właśnie  tez  się  zastanawiam nad  kontaktem  z osobą  z dowodu  tylko nie  wiem  czy  jeszcze  żyje  i wgl
Zapisane

Pabl0

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 92
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 02, 2021, 09:55:43 »

Nie jest do końca tak jak piszecie, że zabytek zarejestrujesz bez problemu.

Oczywiście można spisać umowę z kimkolwiek{na swoją własną odpowiedzialność, karną też}, Konserwator zabytków może wpisać do Ewidencji Zabytków po spełnieniu wszystkich warunków, ale co będzie  w Wydziale Komunikacji, kiedy po sprawdzeniu w dokumentach źródłowych / archiwalnych okaże się ,że pojazd został skradziony ?Lub jest zarejestrowany/figuruje w ewidencji na jakiegoś właściciela? :(

Uprzedzając, kolega mój ma już problem z DWOMA motocyklami marki WFM...Sprawa z prokuratury poszła do Sądu. :'(
Zapisane
JAWA 632 Angielska Milejdi
JAWA 638 Biała Dama
Kolekcja Pojazdów Milicji Obywatelskiej 1944-1990
POLSKI FIAT 125p 1300 MILICJA
FSO 125p KOMBI MILICJA
MZ ES250/2 TROPHY MILICJA
MZ TS250/1 MILICJA
MZ ETZ 250 MILICJA
MZ ETZ 251e MILICJA
oraz
Polonez CARO 1.6 GLE AMBULANS CIMOS
MZ ETZ 250  1986
MZ ETZ 250 NVA
BMW R80/7

sebatoja

  • fizykkk
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 152
  • Jawa 250 353 1958r
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 02, 2021, 10:03:06 »

Kolega napisał że ktoś mu sprawdzil w wk więc temat legalności pominąłem.
Zapisane
Pozdrawiam. Seba
Jawa&Kawa
Moja Jadwiga rocznik 1958
Kawasaki Zephyr 750 2000r
Jawa 250 60r "Złomek"
Jawa 354 56r

damsc

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 0
  • Jawa 350ts 638
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2021, 10:12:09 »

Tak wsztstko  jest  legalne  mam  potwierdzenie  przynajmniej  w tej  kwesti  ;)  tylko  chce  wiedzieć  czy  da  się  załatwić  rejestracje  na zabytek  bez  problemu  oraz  jakie  koszty  są  ? I ile  się  czeka  mniej więcej  na  taka  rejestracje  ?
Zapisane

Bison

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 926
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 02, 2021, 10:32:15 »

Odpalasz przeglądarkę,  wbijasz hasło: wykonywanie opinii na pojazdy zabytkowe, potem dzwonisz do jakiegokolwiek biegłego, który wszystko Ci wyjaśni i policzy. Czemu tak prościej a nie przez forum, bo każdy przypadek jest indywidualny. Znając życie, zaraz powstała by tu kolejna epopeja, która jest moim zdaniem zbędna. A tak na marginesie, masz motóra z legalnym kwitem i jest on zarejestrowany to po kiego grzyba chcesz się pchać w zabytek ? Nie prościej podjechać do gościa z dokumentu i spisać z nim umowę, jak nie wypali to baw się w zabytki.
Zapisane
CZ 350 typ 472.5 - 1985
Ford Orion 1,6 D - 1985
IŻ 350  Planeta 5 - 1991
VW Golf 1,3 CL - 1991
Peugeot 405 1,6 GL - 1993
Hyundai Accent  1,5 GL - 1995
Honda ST 1100 - 2001
Royal Enfield Bullet 500 - 2007

damsc

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 0
  • Jawa 350ts 638
Odp: Umowa kupna, rejestracja na zabytek.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 02, 2021, 10:43:27 »

Co racja  to racja;) Jak  wrócę  do Pl to podjadę  do  gościa  z dowodu  i zobaczę  czy  będzie  dało  się  z nim  dogadać  :)
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
32 Odpowiedzi
17750 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpień 23, 2011, 21:28:28
wysłana przez marek_k-750
3 Odpowiedzi
3966 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Październik 10, 2015, 18:44:46
wysłana przez debrzyna
49 Odpowiedzi
13669 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Styczeń 07, 2017, 15:31:01
wysłana przez MichałCZ350
19 Odpowiedzi
4562 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maj 15, 2018, 22:10:09
wysłana przez jawa-delux
11 Odpowiedzi
1501 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Styczeń 03, 2021, 00:05:36
wysłana przez sebatoja