Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 12:37:36
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Odwrót od motocykli?  (Przeczytany 4874 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odwrót od motocykli?
« dnia: Marzec 08, 2018, 05:03:47 »

Znalazłem trochę zasmucający artykuł o zanikaniu motocykli. Moze to egzotyczne dla wielu Forumowiczów wieści z Japonii ale czy nie odnosicie wrazenia, ze w Polsce tez tak jest? Około 30 lat temu właściwie wszyscy moi rowieśnicy "czymś" jezdzili a obecnie jak bywam w Polsce to nawet przy dobrej pogodzie zdarzają się dni, kiedy nie widzi się motoru :-[.
https://bike-lineage.org/etc/bike-trivia/transition.html

W 2012 roku średni wiek osób jezdzących w Japonii motocyklem osiągnął 51 lat i nadal rośnie. Na pierwszym od gory wykresie jest procentowy udział motocyklistów z poszczegolnych kategorii wiekowych w latach 2006-2012. Jak widac wzrasta udział osób w wieku powyzej lat 50-ciu ale to nie dlatego, ze "dziadkom" odbija na starość, kupują motory i zaczynają nimi jezdzić. Po prostu ci, ktorzy 30 czy 20 lat temu motorami jezdzili nadal to robią (lata 80-te to "eksplozja" rynku motocyklowego w Japonii a czym skorupka za młodu nasiąknie...). Niestety nie przybywa nowych adeptów motocyklizmu. To pokazuje drugi wykres od góry (wśród kierowców popularnej w Japonii Hondy CB400 ubyło głównie 20-to i 30-to latków).
W związku z tym drastycznie zmalała tez liczba nowo rejestrowanych motocykli - tu jako przykład podano całkowitą liczbę egzemplarzy z klasy 400ccm (wśród nich na fioletowo zaznaczono Hondy CB400) na wykresie trzecim od góry.

Zbadano tez przyczyny zaprzestania jazdy na motocyklu. Tutaj są dane z podziałem na kategorie pojemności silnika:

Kategoria do 50ccm
1. Awaria motocykla 
2. Kupno samochodu
3. Motocykl przestał byc potrzebny

Kategoria 51~125ccm
1. Złe traktowanie w sklepie/warsztacie
2. Brak garazu/parkingu 
3. Wypadek na motocyklu 

Kategoria 126~250ccm 
1. Brak garazu/parkingu 
2. Pogorszenie stanu zdrowia 
3. Zmniejszenie liczby kolegów "od motocykla"
 
Kategoria 251-400ccm 
1. Brak czasu ze względu na pracę
2. Brak czasu ze względu na obowiązki poza pracą 
3. Znalezienie sobie innego hobby 
 
Kategoria powyzej 400ccm
1. Narodziny potomstwa
2. Brak garazu/parkingu
3. Duze koszty utrzymania motocykla

Smutne to... Gdyby zrobić podobne zestawienie dla Knedli to chyba objawiłby się znacznie powazniejszy armagedon.

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 752
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2018, 06:52:26 »

Ja odniosłem wrażenie , przynajmniej w południowej Polsce a dokładnie południowy wschód że motocykliści rozmnożyli się jak stonka na ziemniakach , jak tylko cieplej się zaczyna robić czyli w okolicach kwietnia to jest taki wysyp motocyklistów że nie ma minuty żeby jakiś nie śmignął  ;D , co do wieku to jest tak duża rozbieżność że nie ma reguły , starzy , młodzi . W Polsce był taki okres w latach 90-tych że jazda na motocyklu to był obciach , ja pamiętam jak np.  miałem swoją pierwszą syrenką to pogardliwe nazywano ją wanną na kołach a trabanta mydelniczką , równolegle w tym okresie posiadałem Jawę TS oraz Cz 175/478 , Jawa jeszcze jakoś się wtedy łokciami przepchała ale CZ 175/487 to już był obciach powiadano że to Czechosłowacka WSK i bardzo mało się ich widziało na drodze , raczej służyły do prac polowych i związanych z tym transport , trenowo polny , wtedy w Polsce panowały golfy i mercedesy oczywiście takie 20 letnie  ;D . Wzrastającą liczbę motocykli  na drogach zaobserwowałem gdzieś około 2007-2008 roku z tendencją wzrostową do dnia dzisiejszego  ;D , no ale co region polski to pewnie jest inaczej .
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2018, 08:06:57 wysłana przez Jacek64 »
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1785
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2018, 07:59:08 »

U mnie w okolicy z roku na rok "miejscowych" motocykli jest coraz więcej. Ludziska zaczęli troszkę więcej zarabiać w Czechach, ceny używanych motorów poszły w dół, to coraz więcej osób może sobie pozwolić na zakup motoru.

W sumie w Sudetach jest podobnie jak u Jacka64. Z tym że w sezonie wakacyjnym przyjeżdża dużo turystów na motorach. Wtedy na niektórych drogach na 1 jadący samochód przypada ok. 10 motocykli :)

W ostatnich 2 latach dużo częściej widuję jakieś zorganizowane wycieczki lub zloty które przyjeżdżają drogą krajową koło mojego domu.

Wydaje mi się że poprawia się kultura motocyklowa. Bo tak z 10 lat do tyłu nawet jak ktoś miał jakiś fajny motor, to głównie po to żeby go upalać po wiosce.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2018, 08:00:17 »

Potwierdzam słowa Jacka,lata dwutysięczne to powrót mody na motocykle.

DziadekJacek

  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1781
  • Jawa 350
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2018, 08:03:56 »

30 lat temu, ja pamiętam nawet czasy 40 lat wstecz, jednoslad był porostu środkiem lokomocji dla mniej zamożnych, których nie stać było na samochód. Dziś... Każdy 20 latek, który jest jeszcze na garnuszku mamy, za 2 wypłaty kupuje sobie pierwszą corsę. Ale ogólnie nie jest źle. Od paru lat pojawia się coraz więcej motocykli na drogach. No i najważniejsze, że starych, klasyków również.
Zapisane
Jeśli go nie znałeś,to nie żałuj,nie!.Bo przyjaciela straciłbyś.

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2018, 08:13:47 »

Moja pamiec o motocyklach tez siega ponad 40 lat wstecz. Przed przedszkolem do ktorego chodzilem, w porze odbioru dzieci, tworzyl sie parking nawet z kilkunastoma motocyklami ktorymi ktos po dzieci przyjezdzal. Sam mialem blisko wiec prowadzano mnie na piechote.
Albo wyjazdy rowerem nad wode. Kilka kilometrow ale bylem wyprzedzany i wymijany przez kilka do kilkunastu komarkow czy wuesek. Jakies 4 lata temu zawiozlem tam rowerem swoje "japonskie" pociechy i po drodze nie zetknelismy sie z zadnym spalinowym jednosladem.  Za to nad woda mnostwo samochodow. Taka okolica :(.

elroj

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 341
  • JAWA 350/640 Sport White Style
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2018, 08:15:55 »

W lubelskim to samo,krach na motocykle był wtedy gdy jazda jawa,mz,wsk,komar itp była obciachem,a japonia była jeszcze droga w zakupie i serwisowaniu,dzis kiedy jazda demoludami staje sie modna a japonia potaniala i jest ogólnodostępną motocykle w polsce rozkwitają. To że średnia wieku rośnie to bardzo dobrze,za 5 tys albo i mniej można kupić potwora o mocy 150 km i vmax 300,nie jest to sprzęt dla dwudziestolatka
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2018, 08:21:09 wysłana przez elroj »
Zapisane
bo jazda na CEZECIE to najlepsza jazda na świecie a jazda na JAWIE to spełnienie marzeń !!! :-)

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 752
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 08, 2018, 08:22:06 »

Yabaman ja nie miałem aż takiego problemu z liczeniem  ;D , ojciec odwoził mnie Osą nówką do przedszkola w 1968r  a było takich motocykli całe dwie sztuki, w Ustrzykach  ;D albo coś tam później dokładnie nie pamiętam który to był rok ale na pewno miedzy 1968-1969 bo 1971 poszedłem już do szkoły czyli pierwszej klasy  ;D .
Zapisane

barti

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 134
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2018, 08:32:56 »

Jacek64 ujął ten rys historyczny bardzo trafnie :)
Dodam że wtedy KAŻDY kursant na prawo jazdy robił kategorię A, teraz to trochę wróciło.

Obecnie panuje swego rodzaju moda na posiadanie motocykla. Ten trend od kilku lat się nasila. W dobrym tonie jest mieć jakieś hobby a motocykl to już rewelacja.
Stąd mnóstwo ofert sprzedaży motocykli, wysyp sklepów dla motocyklistów, serwisów itp.

Sporo posiadaczy przy ładnej pogodzie "wietrzy" te maszyny i widać to na drogach. Doszło do tego, że w sezonie jak chcę pojeździć to unikam jazdy w weekend albo wybieram mało uczęszczane dróżki.
Kultura jazdy motocyklistów to oddzielne zagadnienie.

Co do klasyków takich jak knedle.... To naturalnie że ich ubywa na drogach na co dzień, z różnych powodów. Czasem szkoda bo ładnie zrobiony i się pobrudzi, czasem ktoś wybiera wygodniejszy żeby pojeździć, czasem nie ma towarzystwa na podobnej maszynie, mało ekonomiczny itp.
Choć trzeba zauważyć, że na różnego rodzaju zlotach klasyków pojawia się ich coraz więcej i coraz ładniejsze.

Podsumowują żartem " Gdzie nam do Japonii ? "
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2018, 09:23:53 wysłana przez barti »
Zapisane
Kiedyś jeździłem motocyklem ...

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 08, 2018, 08:52:37 »

Czyli nie jest źle i w Polsce nie trzeba już budować "drugiej Japonii" ;D

grzesiek

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 31
  • CZ 175, jawa 50, HONDA CB 750 oraz HONDA CB 1300
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2018, 08:57:55 »

W momencie,gdy wprowadzono możliwość jazdy 125cc na kat.B tendencja jest wzrostowa. Co więcej pojezdzi człowiek 125cc spodoba się uzna, że chce coś większego więc robi kat.A kupuje większy sprzet i jeździ.
Zapisane

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2018, 09:08:31 »

Tego "uwolnienia" 125-tek od wymogu posiadania prawa jazdy nie doswiadczyłem i juz z daleka uwazałem za koniec swiata ale widac, ze na cos sie przydało.

gustaw

  • Jawa 354/03 + velorex 561
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2221
    • moja stronka
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 08, 2018, 09:13:14 »

Mi się wydaje że to zależy również od tego czy mamy kasę i czas. Jak jest kasa to przeważnie czasu nie ma, jak się ma czas to kasy brak. Ja mam 3 motocykle, w tamtym roku w sumie pykłem 1000km na 3. Że tak powiem ''dziadkowie" co już dzieci odchowały czasu maja więcej i śmigają, tatusiowie co się dopiero dorabiają to ani czasu ani kasy , no i kawalerka.... jest czas, jakąś kasę na boku się zarobi i nie szkoda wydać.
Zapisane
Jawa 354/03 + velorex 561, jawa 354/06 , komar 2, Cz 350 6v

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 752
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 08, 2018, 09:57:12 »

Gustaw z tymi dziadkami to się nie zgadzam  ;D jeszcze mam dwie pociechy na garnuszku , jeden na studiach , drugi w gimnazjum , trzeci co tylko poszedł do pracy a ja jak by mi tylko zdrowie pozwoliło to bym z Jawy nie zsiadał  ;D więc najważniejsze są chęci i zamiłowanie  ;D , nie wykluczam że inne przyczyny też mają nie bagatelne znaczenie , ale tak jak wcześniej pisałem najważniejsze są chęci bez tego ani kasa ani najlepszy motocykl nic nie zaradzą  ;D .
Zapisane

czeron

  • Potrzymaj no mi te piwo
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1716
  • CEZET 472.6 1986r.
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 08, 2018, 10:23:02 »

W moim regionie czyli czyli po drugiej stronie Polski ( patrząc od strony Jacka 64)
Steierdzam, tu jest całkiem inaczej.
Otóż w zachodniopomorskim nigdy nie było motocykli, w tym sensie, żeby je było widać.
Wiadomo na wiosnę w pierwsze ciepłe dni jeździ troszkę motorów, ale to są takie miejskie wariaty, co mają drogi sprzęt pożądane ciuchy, ale najdalszą trasę w sezonie mają jak trzy razy rondo pod Tesco zaliczą jednego dnia.
Tutaj zawsze od kiedy pamiętam czyli gdzieś od roku 90' jak mój kuzyn miał nowiutką TS 350. Motocykl to fanaberia i jest ich strasznie mało na drogach. W normalny letni dzień chodząc po mieście to zobaczysz może 1 motocykl na godzinę, a mieszkam w mieście, w którym przed wejściem do Unii mieszkało 64 tysiące mieszkańców, teraz jest to około 45 tysięcy, reszta a w tym głównie kwiat młodzieży wyjechała na zawsze. Stąd pewnie brak motocykli na drogach. :(
Zapisane
CEZET 472.6
Jawa 638,5
Jawa 638,5
Jawa Choppre 125
Jawa Chopper 125
Romet komar 50
Polonez Caro Plus

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 08, 2018, 10:31:09 »

...najważniejsze są chęci i zamiłowanie...
Te chęci u "dziadkow" to w wielu przypadkach zarazenie się motocyklem za młodu. Sam chyba tez to mam i trudno mi wyobrazic sobie co mogłbym robic innego w bardzo ograniczonym obecnie czasie wolnym. Na rodzine zarabiam, innych nałogow nie mam, małzonka na to zarazenie troche krzywo patrzy ale chyba rozumie.

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 752
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 08, 2018, 10:38:52 »

Yabaman żona raczej toleruje niż rozumie  ;D czyli masz wspaniałą drugą połówkę  ;D tolerancyjną można by rzec  ;D .
Zapisane

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 08, 2018, 11:39:52 »

Ja taktycznie swoją żonę namówiłem trochę, żeby zdawała prawo jazdy na motocykl. A że jej zawsze podobały się jednoślady, to teraz ma swój własny , i jak czas pozwala jeździmy razem. W zeszłym roku kolega kupił dużą szadołkę( jego żona miała już dość oglądania prospektów i ogłoszeń, powiedziała żeby w końcu kupił ten motor i dał jej spokój). Również w poprzednim sezonie odwiedziło mnie dwóch kolegów z technikum na motocyklach 125, z racji tego, że nie posiadają odpowiedniej kategorii. I to było bardzo zaskakujące i miłe spotkanie. Poza tym w sezonie ciągle widać i słychać śmigające to tu i tam większe i mniejsze jednostki dwukołowe. Także  z tym motocyklizmem nie jest jeszcze u nas najgorzej.
Zapisane

Blenders

  • Laureat "Krzywej Korby" 2012
  • Global Moderator
  • *****
  • Online Online
  • Wiadomości: 1074
  • Bibliotekarz
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 08, 2018, 13:12:43 »

Na Podkarpaciu w latach 80 jeździło tego trochę Jawy Cezety Wsk mnóstwo wszelakich motorowerów, w połowie lat 90 tych zaczęło zamierać szybko, Romety i Jawki poszły w odstawkę, Dziadki z Wsk przesiedli się na Simsony.

Czasem nieliczna Jawa czy MZ gdzieś tam śmignęła ale to po małych wioskach.

Jedynie Simsony nie zniknęły z dróg, reszta to był wtedy obciach, pojawiało się coraz więcej Japońskich maszyn, ale motocyklistów było mało, po roku pod koniec lat 90 stopniowo zaczęło przybywać Motocyklistów na Japońskich maszynach a także Harleye itp. jeszcze tak do 2006 r. troszkę dziwnie patrzono na kogoś kto przyjechał Jawą lub czymś KDL na zlot.

Po 2010 to się zmieniło teraz jest mnóstwo zlotów u nas, jeździ pełno Japończyków, Harley to też już nie egzotyk tylko norma i na nasze Demoludy też patrzy się inaczej, przychylnie, pozytywnie i z nostalgią.

Podrzucam zdj z 2012 r to nie zlot ale spotkanie, wiosenne topienie marzanny w Rzeszowie, cały parking przy hali podpromie był pełny, a trwało raptem kilka godzin i wszyscy się rozjechali.
Zapisane
Jawa 350 634-7 (12V flansza na Altka i Zapłon Janka) 83r Docieranie
Čz 350 472.5 (12V flansza na Altka i Zapłon Janka) 85r
Čz 180 487.4 (Pełne Vape 12V) 93r
Jawa 638.5
Wsk 125 M06B3 Bąk (Cdi TurboZabytki 12V) 77r

Jawa Czarnulka

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 25
  • Jawa TS 350 638.0 Vape Z04, K750 +kosz, M72 +kosz
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 08, 2018, 15:50:30 »

Ja jak z bratem przyjechałem na jezioro u mnie we wsi 350 TS i 175 Kyvačką to było wielkie poruszenie. Dzieci wybiegły zdjęcia sobie robić a jeden chłopaczek nawet sobie nasze maszyny na Facebooka wrzucił :P. Sam mam ponad 20 lat Jawę kupiłem z kasy z 18-nastki a kolegów z Jawami czy MZ brak. No jeden ma motorynkę heh. Reszta jeśli ma motocykl to jest to Japonia raczej stara i zmęczona. Kupują bo tanie i mocne.
Zapisane
Dużo gazu sprzęgło od razu!

grześ350

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 116
  • jawa 638-1 639 640 Tramp 640 Sport
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 08, 2018, 16:44:20 »

U mnie w okolicy  po małych wioskach niedaleko Rzeszowa tak w latach 2000-2010 na drogach to najwięcej to było widać simsonów MZ, weszły skuterkie japonce Jaw i Cz ciężko było usledzic później po moim zakupie zaczęli koledzy się decydować tetaz jiz nas 6 jeździ na jawach  (niektórzy mają nawet po kilka)  i są następni zainteresowani kupnem młodzi.
Może Podkarpacie by się zorganizowało i zrobiło zlot wkoncu  ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2018, 16:56:37 wysłana przez grześ350 »
Zapisane

KML

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 124
  • Jawa 250 353 & BMW R1150R
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 08, 2018, 18:57:20 »

W Warszawie jest cały czas wzrost jednośladów , w dużym stopniu mają na to wpływ korki ale zrobiło się to też sposobem na lans, wystarczy zerknąć na parkingi pod korpobiurami.
Na jedno skrzyknięcie się na FB potrafi sie zjawić I 40-50 motocykli, większość z tych ludzi ciężko jest nazwać motocyklistami , marne umiejętności (często dochodzi do kolizji lub dzwona) , plan jeździć od pubu do pubu lub na zapiekankę i lody, ogólnie narobić dużo hałasu I zamieszania .
Są też tacy co przyjeżdzają I spędzają 5 godzin na staniu I gadaniu , zamiast jeżdzeniu .

Mnie cieszy to że lata tu coraz więcej kobiet , wysyp jest spory .

Zapisane

Kamil20121

  • CEZET Easyrider.
  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 60
  • CZ 175 TYP 487
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 01, 2018, 01:01:47 »

U mnie jest podobnie, samych motocykli jest wyraźnie mniej niż jeszcze 5 lat temu.
W 2013 r każdy z moich znajomych coś miał. Ja CZ 175 typ 487.0 (ta z mojego awatara) którą mam do dziś , jeden kolega miał CZ 350 typ 472.6 - druga cz na wsi (wczesnej miał WSK 125 która wyglądała jak MZ ETZ 150  i trzeci Minska 125 typ 400 a inni jakiegoś rometa , jawkę , simsona itp. Teraz to nawet skuterów nie widać , każdy kupił jakieś auto.
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2018, 01:59:31 wysłana przez Kamil20121 »
Zapisane

Turbo

  • Niegdyś Jawer
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1468
  • -
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 01, 2018, 09:47:45 »

Moim zdaniem  dużo daje niska cena aut i wysoka motocykli.
Za 1500 kupisz auto w gazie a za tyle jakiejś 600ccm nie kupisz.
Po za tym moto nie za bardzo jest gdzie stawiać.
Sam w szczycie miałem 5 moto a teraz jesten bez.
Zapisane
Czym innym możesz zostać, kiedy świat widzi cię tylko jako MONSTRUM ?

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 778
Odp: Odwrót od motocykli?
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 01, 2018, 11:05:11 »

Mojej wsi daleko do Japonii oj daleko. Średnio co godzinę przejeżdża jakaś moto mysza trzydziestoletnią vfr robiąc tylko przeloty - sklep - dom - sklep - dom. Ale ja bym ich motocyklistami nie nazwał - dopóki w sąsiedniej wsi stacji paliw nie otwarli, po wachę do motóra "do miasta" jechali samochodem.
Co niedzielę las za moim płotem rozjeżdżają fani crossów. Aż mnie ręka swędzi odpalić w nocy koparę, wywalić dół ze trzy metry głęboki - chcą wrażeń z jazdy po terenie - niech mają.......
Gdziekolwiek się pojedzie - tabuny bmw 1200 gs z alu kuframi - zastanawia tylko, że na okolicznych blachach....
Zapisane