Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 02:25:30
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?  (Przeczytany 7983 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3258
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 06, 2018, 14:44:18 »

Tak chłopaki różnice widać gołym okiem ale było też zadane pytanie odnośnie  sprawdzenia tego czoła a na to już nikt nie odpowiedział .
Nie każdy jest mechanikiem i nie składa swojego silnika bo np nie umie dlatego daje do kogoś a chce mieć trochę wiedzy .
Ja także uważam że jak się nie znam na pieczeniu chleba to idę do piekarni bo zakładam, że tam wiedzą co robią. 
A wiecie także, że  warto czasem skontrolować wiedzę nawet tego mechanika po tym ile tu było silników po remoncie do remontu .
Fajnie by było jakby ktoś miał org pełne czoło i je pomierzył.
W zielonej w sklepie jest pełne czoło do sprzedania, wezmę chyba, pomierzę i zobaczymy jak to wygląda :D
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2018, 16:19:18 wysłana przez Maliniasty »
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

rolex

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2
  • CZ 350
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 04, 2018, 17:03:15 »

Bardzo proszę o pomoc w złożeniu silnika do CZ 350 472.5 Mam taki problem, wał zregenerowany (w poznaniu) nowe czoło wału (pełne z almotu) i wszystko robione wg wskazówek fachowców oraz pomocy forum, tzn. czoło wału założone na korbowód, osadzone też łożyska i zamrożone, lewy karter rozgrzany w piekarniku do 100C wał wchodzi z czołem w karter jak w masło, ale jak już się temperatury wyrównają to staje korbowód cały dęba w czole nie ma szans nawet na najmniejszy obrót. Już temat przerabiałem trzy razy, i za każdym razem to samo, przy każdej próbie różne rozwiązania, a to łożyska najpierw w silnik a potem korbowód a to smarowanie pierścieni na czopie środkowym wału, a to kąpiel w oleju... nic przy trzeciej próbie to nawet nie zakładałem już prawej połówki bo tylko po włożeniu w lewą i wyrównaniu temperatur wszystko stanęło dęba (korby tylko się kręcą luźno). Po każdym demontażu oczywiście korbowód znów do regeneracji (majątek już na mnie zbili za te regeneracje) i oglądanie części, brak śladów żeby gdzieś się korbowód o ścianki silnika zaciskał bo szczelinomierz wchodzi, między czołem a przeciwwagami też raczej nic się nie zaciska bo śladów tarcia nie ma (na chama udało mi się przekręcić kilka obrotów wał) Proszę o pomoc, zaznaczę że nie posiadam oryginalnego czoła wału więc jestem skazany na to pełne z almotu, czy ono ma za duży nadwymiar ? czy trzeba je trochę zebrać na bokach i z góry ? czy myślicie że blokuje na labiryncie czy może na pierścieniach na środkowym czopie

Edit:
Przepraszam za te nieudane próby, ale w końcu napisałem z palca co potrzebowałem i udało się wysłać.

Proszę nie pisać posta pod postem. Używamy opcji "modyfikuj" - Rozz
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2018, 17:51:25 wysłana przez Rozztocz »
Zapisane

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 776
  • Ile to już lat ?
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 04, 2018, 17:19:20 »

Próbowałeś przebić czoło starym łożyskiem ? Może być tak że otwór w czole jest bardxo pasowny i trzeba czoło skręcić i przebić przez nie stare łożysko . A po co za każdym razem oddajesz wał do regeneracji ?
Zapisane

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 778
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 04, 2018, 17:35:36 »

Jedź do majstrów robiących szlify niech ci zmierzą śrwdnicówką otwór w czole na łożysko i mikrometrem średnicę łożyska. Przy okazji niech sprawdzą czy otwór jest okrągły
Zapisane

marian

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 857
  • Jawa 638.0 Ogar 200
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 05, 2018, 20:08:10 »

Nie wiem nie znam się ale sprawdź czy same czoło wału (oczywiście skręcone śrubami) wejdzie w karter.
Zapisane
Jeśli coś ma być zrobione dobrze,zrób to sam.

rolex

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2
  • CZ 350
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 05, 2018, 22:31:25 »

oddaje za każdym razem bo albo rozklepię gwint albo wbiję czop za głeboko albo mi się korba zaprze o karter a ja nie zauważę i pokrzywię (za nerwowo), nie mam łożyska które jest zamocowane w środku wału ale jutro kupię i sprawdzę, myślałem oddać razem z czołem do pomiarów. ale po skręceniu śrubami czoło się luźno obraca. dopiero po włożeniu w jedną połówkę się coś blokuje nie wiem czy nie jest za szerokie... ?

EDIT:

nie wejdzie w karter bez mrożenia na pewno bo ma nadwymiar a jak zmrożę samo czoło  karter rozgrzeję to wchodzi luźno tylko potem wybić to jest sztuka

PROSZĘ NIE PISAĆ POSTA POD POSTEM! Rozz
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2018, 22:35:25 wysłana przez Rozztocz »
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3495
  • Smoczyciel
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 05, 2018, 22:40:20 »

Wał ma wejść w karter (zimny wał - rozgrzany karter) bez większego użycia siły.
Jeżeli czoło jest nadwymiarowe to prosta sprawa. Mierzysz karter w miejscu gdzie wchodzi w niego czoło, mierzysz czoło. Jak nie masz jak pomierzyć zawieź gdzieś gdzie Ci to zrobią!!!
Nawet nie pytam jakich narzędzi używałeś jeśli rozklepałeś gwint, albo wbiłeś za głęboko czop...
Pośpiech przy składaniu jest niewskazany.
Są na youtube filmiki, można podpatrzeć, trochę zaoszczędzisz... i czasu i kasy.

I proszę nie pisz posta pod postem. Upominam i scalam już po raz kolejny.
Istnieje opcja modyfikuj, której używamy jak chcemy coś dopisać!!!
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

azbescik2

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1157
  • w moich rękach od 99 r
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 06, 2018, 07:07:22 »

Jeżeli wymiary wału się zgadzają czyli dwie przeciwwagi łączące się przez korbowód mają 51.5 mm w przryblizeniu i po założeniu czoła wału łożysko środkowe obraca się luźno to ja osobiście jak wał się w karterach nie chce obracać to widzę jedną przyczynę i to dość częstą przy składaniu silnika (bądź przy transporcie) rozcentrowales wał a kolego i impulsatora kinetycznego do składania tego silnika lepiej się wystrzegac
Zapisane
    Status GG

wikingc1

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 78
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 06, 2019, 12:49:13 »

Odświerzę bo tego się temat tyczy.Składam silnik wszystko ok wał między przeciwwagami 51,5 cały wał ma 0,7 w minusie i jak zagrzeje karter wrzucę wał ( w lewy karter ten od strony sprzęgła ) to przeciwwaga opiera się płaską stroną o karter i obciera, czoło nie opiera się jescze o brzeg karteru tak jak by wał był za szeroki, tam nie ma żadnego ograniczenia (segera czy coś) i wał wpada aż się oprze o karter, ma ktoś pomysł jak to poskładać, zacząć od prawego karteru czy osadzić wał płycej wkładając podkładki, czoło raczej nie jest bardzo wybite bo na zimno nie wchodzi w kartery, ma ktoś jakiś pomysł??
Zapisane

azbescik2

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1157
  • w moich rękach od 99 r
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 07, 2019, 08:11:24 »

A cały wał od od skrajnej przeciwwagi do skrajnej ile ma bo może mieć jeszcze nie do końca dopasowany środkowy czop walu wtedy będzie za szeroko na środku w książce masz wymiary wszystkie jakich ci potrzeba
Zapisane
    Status GG

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 776
  • Ile to już lat ?
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 07, 2019, 16:23:37 »

A czy luz pomiędzy środkowymi przeciwwagami a czołem jest taki sam ? Wał był regenerowany ?
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
[all 350] Czoło wału

Zaczęty przez p_bogdan « 1 2 » Mechanika

43 Odpowiedzi
18298 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwiec 28, 2019, 18:52:04
wysłana przez Seba_830
11 Odpowiedzi
4533 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maj 15, 2012, 15:21:04
wysłana przez Mofeix
12 Odpowiedzi
4631 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudzień 16, 2012, 17:13:37
wysłana przez kozulec
3 Odpowiedzi
2864 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwiecień 03, 2014, 15:42:54
wysłana przez azbescik2
3 Odpowiedzi
2141 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwiecień 03, 2016, 22:48:51
wysłana przez lasuch