Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 06:15:05
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?  (Przeczytany 7984 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

puzel

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 15
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« dnia: Marzec 05, 2018, 17:53:21 »

Czy czoło wału powinno być montowane na gorąco? Kupiłem pełne czoło wału, kartery nie są wybite, chciałem wpierw zmontować zestaw bez wału i miałem problem aby czoło zamontować w karterach, wbijanie przez drewniany klocek raczej nie jest zbyt rozsądnym pomysłem
Zapisane

azbescik2

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1157
  • w moich rękach od 99 r
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2018, 17:58:36 »

bardzo ciasno wał w knedlach sie wkłada tylko na gorąncy karter

Zapisane
    Status GG

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 752
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2018, 17:59:56 »

Jak kartery podgrzejesz a wał zmrozisz razem z skręconym czołem to wpadnie , a czoło powinno ciasno wchodzić w kartery jeśli ma temperaturę otoczenia np 15 st czoło i karter .
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2018, 18:02:20 wysłana przez Jacek64 »
Zapisane

michal_t

  • elektronik
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 170
  • Cezet 350 Wrocław
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2018, 18:01:18 »

Kartery do piekarnika lub kuchenkę gazową a wał do zamrażalnika na całą noc. Jak operację dobrze przeprowadzisz to wejdzie bez użycia siły. Teraz jest dobry moment bo na dworze zimno :P


Ja się jeszcze wspomagałem zamrażaczem w spray'u do elektroniki gdy nakładałem drugi karter na wał.
Zapisane
    Status GG

azbescik2

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1157
  • w moich rękach od 99 r
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2018, 18:04:11 »

jak dobrze podgrzejesz kartery to powinno starczyć w naszych czeskich maszynach wały korbowe nie lubią innego montażu
Zapisane
    Status GG

puzel

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 15
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2018, 18:16:21 »

Montaż wału wiadomo że będzie przeprowadzany na gorąco ale tak jak wspomniałem w pierwszej kolejności chciałem złożyć całe kartery co by spasować nowy klocek (nadwymiarowy). Sęk w tym że klocek bardzo ciasno wchodzi w kartery, wbijałem przez drewniany klocek do jednego kartera (do końca nie wbiłem, jeszcze z 5 milimetrów brakowało, na to druga połówka karterów która pod własnym ciężarem nie chciała wejść, jedyna możliwość to wbijanie przez deskę. Brakowało jeszcze z centymetra aby zeszły się kartery ale zrezygnowałem bo uznałem że jest jednak za ciasno. Potem był problem z demontażem karterów, teraz wydaje mi się, że jedyna możliwość aby wyjąć to czoło z kartera to wybicie drewnianym kołkiem przez otwór na łożysko wału. Dlatego zmusiło mnie to do refleksji czy nie spotkam się z problemem przy finalnym montażu
Zapisane

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 752
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2018, 18:28:05 »

No to problem tkwi w klocku a nie w czole , ma za duży wymiar jeśli był kupowany luzem to jest parę  wymiarów tych klocków , jak klocek wkładam po wsadzeniu w karter lewy wału z czołem , następnie prawy karter , kartery powinny klocek ścisnąć na tyle aby był nie ruchomy po skręceniu karterów ale jeśli jest za gruby i za wyskoki to kartery się nie zejdą , no i sam klocek nie będzie licował z powierzchnią karterów tą do której przylegają cylindry .
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2018, 18:31:04 wysłana przez Jacek64 »
Zapisane

azbescik2

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1157
  • w moich rękach od 99 r
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2018, 18:42:58 »

Jakim cudem kolega wbijał klocek w jeden karterow a potem w drugi tego nie rozumiem :o
Zapisane
    Status GG

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 752
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2018, 19:10:44 »

A gdzie ja napisałem że klocek wbijałem ?  ;D jak już to gwoździe wbijać w deskę można  a klocek można wsadzić jeśli jest to komplet z karterami jeśli nie to klocek trzeba wcześniej dopasować więcej już nie mam nic do dodania i z mojej strony uważam temat za zamknięty .
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2018, 19:15:04 wysłana przez Jacek64 »
Zapisane

mostasz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1290
  • luckystrike
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2018, 19:38:40 »

Jacek, azbeścik zadał pytanie autorowi tematu...
Zapisane
Górnik forumowy :P
Czasami motocykl sprawia, że uśmiech na twarzy się poJAWIA !!!

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 752
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 05, 2018, 19:53:34 »

Zwracam honor , Azbescik2  ;D ale nie napisałeś do kogo tyczy się to wbijanie klocka , no i stąd to zamieszanie a ja wziąłem to do siebie i nie bez przyczyny ,  nie pierwszy raz jak mi się takie cuda na tym Forum zdarzały więc proszę o wyrozumiałość .
Zapisane

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 05, 2018, 20:00:59 »

Ja ostatnio montowałem silnik ts i pełne czoło z wałem po odlowiednkm dozgrzaniu karterów bez oporu wpadło na miejsce. Nawet w ferworze walki nie pomyślałem, że mogłoby nie wejść... po prostu trzeba silnkk montować termicznie. Co do klocka to mając dostęp do tokarki ładnie można go dopasować do gniazda w kartrach. Montuje się go w dwuch kłach i obtacza na wymiar gniazda pozostawiając lekki wcisk.
Zapisane

mostasz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1290
  • luckystrike
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 05, 2018, 22:27:22 »

To ja się podepne bo przedemną w najblizszym czasie skladanie silnika - czym sie obrazkowo rozni pelne czolo walu od oryginalnego, gdzie je kupić i jak sprawdzić czy stare czolo jest ok czy nie ?
Zapisane
Górnik forumowy :P
Czasami motocykl sprawia, że uśmiech na twarzy się poJAWIA !!!

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Online Online
  • Wiadomości: 3258
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 06, 2018, 01:17:11 »

To ja się podepne bo przedemną w najblizszym czasie skladanie silnika - czym sie obrazkowo rozni pelne czolo walu od oryginalnego, gdzie je kupić i jak sprawdzić czy stare czolo jest ok czy nie ?

Jesteś zarejestrowany na forum od października 2010 roku. I nie wiem co mogę Tobie odpowiedzieć, ani jak ci poradzić, ale wydaje mi się że celowo zadajesz takie pytania aby coś sprawdzić.
Chyba że się mylę i porostu zamiast się na Ciebie gniewać powinienem Ci współczuć?
:)
Wystarczy wpisać na Google pełno czoło wału Jawa... Różnice jak ktoś chce zobaczy gołym okiem.
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

puzel

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 15
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 06, 2018, 07:51:49 »

Jakim cudem kolega wbijał klocek w jeden karterow a potem w drugi tego nie rozumiem :o

Źle przeczytałeś, chodziło mi o czoło wału nie o klocek. Dziś zobaczę jak sytuacja wygląda na gorąco ale chyba się przejdę do tokarza aby ściąnął odrobinęc materiału i to bardziej suwliwie pasowało
Zapisane

mostasz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1290
  • luckystrike
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 06, 2018, 08:35:42 »

Czeron - możesz mi śmiało współczuć - poprostu nigdy nie potrzebowałem wymieniać czoła wału i nie interesowałem się totalnie tematem... Takie rzeczy się zapomina jak się 4 -5 lat z tym nie ma styczności... od 2013 nic nic robiłem w silniku a nawet i wtedy czoło miałem dobre - opierałem się tu na wiedzy mechanika :P Nie każdy musi być specjalistą od wszystkiego... Ale co ciekawe w takich niepewnych sytuacjach dziwny duet zawsze tworzycie we dwóch z maliniakiem :P  I nie wiem czy się z tego śmiać czy płakać :D 8)

Generalnie jest tylko jeden temat i tylko jedna wypowiedź na ten temat:
A ja chciałbym zobaczyć porównanie czoła, bo nie wiem czy już nie mam pełnego w swoim silniku...
Nie do końca wiem jak wygląda orginalnie i w którym miejscu jest inaczej odlane / wytoczone...

EDIT: wysyłałem wał z czołem do niego przykręconym, mam to niepełne...

Cytuj
Witam, jest to tzw. czoło wału. Obecnie robią dużo lepszą wersję oryginału bo nie oszczędzają na materiale, jest ono pełne i całą swoją powierzchnią styka się z karterami. Zapewnia to lepsze odgrodzenie od siebie komór korbowych. Jest ono również masywniejsze od starego i lepiej przeciwdziała wyginaniu się wału zwiększając jego żywotność. Można je kupić np. u Ruszczyka za ok 85zl.
Mądrzy ludzie radzą przebić przez mocno skręcone nowe czoło stare łożysko ze środka wału bo może być trochę za mały otwór i nowe łożyska szybciej padną.

użytkownika Tomek z 2006 roku i tyle pokazuje google.
Pytanie jest takie czy zawsze a jeżeli nie zawsze to w jakiej sytuacji należy wymienić takie czoło ?
 Ja kiedyś słyszałem na forum że wtedy kiedy są nieszczelności ale nic konkretów... U mnie luzu nie było do tej pory...

Co do obecnej wersji nie był bym taki pewien czy almot je robi takie super - > spójrzcie na teraźniejsze zabieraki zębatek z almotu i ile z nich jest krzywych ??

btw. wypowiedź karolka z 2014

http://www.jawacz.pl/index.php?topic=26363.msg230165#msg230165
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2018, 09:05:05 wysłana przez mostasz »
Zapisane
Górnik forumowy :P
Czasami motocykl sprawia, że uśmiech na twarzy się poJAWIA !!!

azbescik2

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1157
  • w moich rękach od 99 r
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 06, 2018, 08:39:52 »

Oki nie czepiam się już( napisałeś klocek) z tad moje zdziwienie. czolo to podpora środkowa wału musi siedzieć w karterach ciasno 3-4 setki wcisku to minimum dla czoła
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2018, 08:58:18 wysłana przez azbescik2 »
Zapisane
    Status GG

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 06, 2018, 08:46:00 »

Po dobrym rozgrzaniu palnikiem kartery potrafią zwiększyć wymiar o parę dych , tam gdzie wchodzi czoło wału. Ja u siebie stoczyłem wymiar czoła, że wchodziło suwliwie w zimny silnik. Niepotrzebnie...
Ps. Dobrze jest dorobić rączkę wkręcaną w czop ze stożkiem, żeby wygodnie trzymać wał przy montażu. Wygodne jest również wykonanie prowadzenia dla tulejki wystającej z czoła, tam, gdzie wpada w gniazdo w karterach. Nie ma wtedy obawy, że się nie trafi. Przeważnie jest tylko jedno podejście i ciężko błąd skorygować.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2018, 10:29:31 wysłana przez Adamu2T »
Zapisane

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 776
  • Ile to już lat ?
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 06, 2018, 10:25:48 »

Jakim cudem kolega wbijał klocek w jeden karterow a potem w drugi tego nie rozumiem :o

Źle przeczytałeś, chodziło mi o czoło wału nie o klocek. Dziś zobaczę jak sytuacja wygląda na gorąco ale chyba się przejdę do tokarza aby ściąnął odrobinęc materiału i to bardziej suwliwie pasowało
Nic nie staczaj , po rozgrzaniu karterów czoło wejdzie.
Stoczysz=zepsujesz.
Zapisane

saszek5

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 576
  • Jedziem tam :D
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 06, 2018, 10:43:46 »

Tak chłopaki różnice widać gołym okiem ale było też zadane pytanie odnośnie  sprawdzenia tego czoła a na to już nikt nie odpowiedział .
Nie każdy jest mechanikiem i nie składa swojego silnika bo np nie umie dlatego daje do kogoś a chce mieć trochę wiedzy .
Ja także uważam że jak się nie znam na pieczeniu chleba to idę do piekarni bo zakładam, że tam wiedzą co robią. 
A wiecie także, że  warto czasem skontrolować wiedzę nawet tego mechanika po tym ile tu było silników po remoncie do remontu .
Zapisane

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 06, 2018, 10:59:22 »

Co do pełnego czoła to się może Lemur wypowiedzieć,u niego pełne czoło powodowało że kartery się na nim nie domykały,klocek miał luz- po montażu starego czoła problemów z poskładaniem karterów nie bylo.

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 06, 2018, 11:08:27 »

Co do pełnego czoła to się może Lemur wypowiedzieć,u niego pełne czoło powodowało że kartery się na nim nie domykały,klocek miał luz- po montażu starego czoła problemów z poskładaniem karterów nie bylo.
Zgadza się. Teraźniejsze części mają bardzo różną jakość. W moim silniku pełne czoło spowodowało przesunięcie całego wału w bok, co skutkowało blokowaniem silnika po rozgrzaniu. Natomiast przy montowaniu innego w innym silniku wszystko było ok. Pełne czoło jest według mnie alternatywą gdy orginalne wybije kartery, co się zdarza.
Zapisane

puzel

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 15
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 06, 2018, 14:05:00 »


Nic nie staczaj , po rozgrzaniu karterów czoło wejdzie.
Stoczysz=zepsujesz.

Faktycznie po rozgrzaniu jakoś to wchodzi. Jak się przyjżałem to powierzchnia w karterach gdzie siedzi czoło miała lekkie zadry, po zeszlifowaniu drobnym papierkiem wchodzi pod wciskiem ale się nie blokuje. Kartery się zeszły, klocek siedzi sztywno między karterami.

Kolejne pytanie. W jednym z rozkładanych silników znalazłem podkładki dystansowe na czopach wału, czy oryginalnie wał był jakoś dystansowany?
Zapisane

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 06, 2018, 14:34:13 »

Z tego co mi wiadomo, podkładki są tylko przy czopach korbowodowych. Innych nie spotkałem , tylko wał łożyska i nic więcej.
Zapisane

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Pełne czoło wału bardzo ciasno wchodzi w kartery?
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 06, 2018, 14:35:37 »


Kolejne pytanie. W jednym z rozkładanych silników znalazłem podkładki dystansowe na czopach wału, czy oryginalnie wał był jakoś dystansowany?

Dotknąłeś kolego bardzo ciekawego zagadnienia, i nie chodzi o to że jestem fanem dystansowania ;) tylko o to że czoło wału jest węższe od gniazda na niego wytoczonego w złożonych karterach. Jest węższe bo takie musi być ale dokładniejsza analiza wykazuje że wał można osadzić trochę za bardzo w lewo bo wkładamy go w lewą połówkę do oporu jak składamy silnik a opór pojawia się gdy czoło dojdzie do końca w lewą połówkę. Tymczasem w prawej powstanie luz.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2018, 14:40:36 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
[all 350] Czoło wału

Zaczęty przez p_bogdan « 1 2 » Mechanika

43 Odpowiedzi
18298 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwiec 28, 2019, 18:52:04
wysłana przez Seba_830
11 Odpowiedzi
4533 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maj 15, 2012, 15:21:04
wysłana przez Mofeix
12 Odpowiedzi
4631 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudzień 16, 2012, 17:13:37
wysłana przez kozulec
3 Odpowiedzi
2864 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwiecień 03, 2014, 15:42:54
wysłana przez azbescik2
3 Odpowiedzi
2142 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwiecień 03, 2016, 22:48:51
wysłana przez lasuch