Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 01:20:27
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS  (Przeczytany 50698 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

puzel

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 15
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« dnia: Grudzień 07, 2017, 12:16:58 »

Cześć
Czy ktoś już z was przerabiał dystansowanie skrzyni biegów? Wiem, że nie było wykonywane ono fabrycznie aczkolwiek w 2 silnikach które rozebrałem choinki miały dość znaczny luz. Wyeliminowanie luzów powinno poprawić żywotność skrzyni. Przerabiałem ten temat w WSK175 i silnikach 125, silniki S34, Junak M10 i po tym zabiegu skrzynie w każdym silniku chodzą perfecto wiec uzasadnienie tego zabiegu jest. Luz poosiowy powinien wynosić 0,3mm a z reguły jest znacznie więcej. Może ktoś już temat przerabiał? Z moich obserwacji wynika, że dystansowanie wygląda podobnie jak w WSK175 - od strony zębatki zdawczej. Na wałku głównym dodajemy podkładki między łożyskiem a trybem 4 biegu a na wałku pośrednim między łożysko igiełkowe a zabezpieczenie segera w prawym karterze. Zapraszam do dyskusji
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2017, 12:23:20 wysłana przez puzel »
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1785
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2017, 12:49:54 »

Nawet nie trzeba dawać podkładek pod zdawczy, jeśli kartery są ok to wystarczy troszkę przesunąć łożysko 3205 w gnieździe. Ono jest na takim wcisku że w życiu samo się nie ruszy. Trzeba tylko sprawdzić czy nie będzie o nie ocierało uzębienie wałka pośredniego.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 31, 2017, 14:50:02 »

Nie zgodze sie niestety. Dokładnie przyjrzałem sie silnikowi 634, uważam że bez podkładek nie da sie (no chyba że przypadkowo) zachować odpowiedniego ustawienia kół przesuwnych tak aby w przypadkach załączonych biegów kły wodzików miały taki sam luz po obu stonach rowka kulisy. Dotyczy to rownież podkładki pod koło zdawacze. Tak aby ten luz był również w przypadku zapięcia biegu IV gdy koło przesuwne wciągnięte zostanie do tegoż koła zdawczego. I parę jeszcze innych szczegółów. Czy w fabryce nie dystansowano skrzyń biegów? W literaturze natknalem sie na informacje o luzach osiowych wałków (0,2;0,3) ale raczej nie chodzi o przesuwanie łożyska :o( łożysko ma swoje miejsce przy pierścieniu i koniec). Równie dobrze można głębiej wepchnąć uszczelnienie popychacza sprzęgła to ebonitowe, nie o to chodzi! Może się mylę, robilem to 1 raz w życiu. Swoją drogą dziwne że jakoś  brak takich informacji w bazie wiedzy!  Temat ( ładnie mówiąc) powinien być raczej z brodą, no chyba że na tym forum takich tajemnic sie nie zdradza ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2018, 11:33:42 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

mostasz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1290
  • luckystrike
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2018, 16:33:23 »

Pojechales z tymi tajemnicami :D na pewno sie dystansuje bo w kazdej mz od jaskolek do etz to robią ! Może Jacek64 by sie wypowiedzial ?
Zapisane
Górnik forumowy :P
Czasami motocykl sprawia, że uśmiech na twarzy się poJAWIA !!!

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2018, 22:21:35 »

Bardzo zapraszam kolegow do dyskusji. Kto z szanownych kolegów ma podkladki w swojej skrzyni?
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

czeron

  • Potrzymaj no mi te piwo
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1716
  • CEZET 472.6 1986r.
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2018, 23:56:13 »

Ja ostatnio rozebralem dwa silniki i jedyne podkładki były pod koszem sprzęgła.
Ale ze trzy roki na zad widziałem w 638 podkładkę chyba na walku głównym po lewej stronie. Owa podkładka leży sobie na półce w piwnicy. Jej grubości nie pamiętam, ale na oko ma może 0,5mm
Zapisane
CEZET 472.6
Jawa 638,5
Jawa 638,5
Jawa Choppre 125
Jawa Chopper 125
Romet komar 50
Polonez Caro Plus

Arturez

  • Secretary JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 674
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2018, 00:24:27 »

U mnie jest podkładka pod wałkiem pośrednim. Nie wiem jaka gruba ale jak złożyłem bez niej to wyskakiwała trójka jak się dało buta. True story
Zapisane

killler

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 947
  • :)
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 03, 2018, 15:55:16 »

u mnie w cz 350 cos takiego tylko było. no chyba ze jeszcze gdzies bylo i sie zmielilo. przebieg ok 25 tys. co do 638 nie wiem bo dol nadal dziewiczy
Zapisane
    Status GG
Jawa TS 350 638.0 89r.:)
Jawa 350 634.7 Tęczówka :)
Cz 350 472.6 86r.:)

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 04, 2018, 22:22:42 »

U mnie tez była taka podkladka pod tą tulejką z brązu.
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 19, 2018, 00:32:07 »

U mnie w żadnym z dwóch silników nie było podkładek. Ani w mocno zużytym ani w drugim z przebiegiem 18 000. Sam też nie montowalem,bo jeszcze problemów ze skrzynka nie miałem. Zastanawia mnie inna rzecz - kilka razy przewinela się na tym forum odpowiedź w sprawie kiepsko pracującej skrzynki - często zanim zaczniemy połowic silnik radzono,aby spróbować wałek zdawczy delikatnie wcisnąć w stronę silnika. Teraz rodzi się pytanie - czy przypadkiem takie "docisniecie" walka zdawczego nie zmienia położenia,o których wspomina Pietras? Czy instrukcja montażowa zaleca docisniecie walka.zdawczego na maxa w stronę łożyska(czyli na zewnątrz skrzynki) czy może na maxa w stronę silnika(do wnetrzna skrzynki)? Przyznam że u mnie zawsze wałek był do końca łożyska "odsunięty"
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3495
  • Smoczyciel
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 19, 2018, 08:22:17 »

Ja po wrzuceniu drugiego silnika do ramy smoczycy miałem problem z wyskakującą 4ką.
Za radą Mathiniego (jak się nie mylę) "puknąłem" przez drewienko w wałek zdawczy i bezproblemowo nakręciłem już 14000km
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 19, 2018, 09:11:13 »

Tak sie nie powinno robić. To nie jest metoda. Jeśli poskutkowalo i " jest dobrze" to tylko z czystego przypadku. Nigdzie w żadnej literaturze fachowej czy instrukcjach jakichkolwiek urządzeń nie znajdziecie informacji o tym aby lekko wysunąć walek lub lozysko. Tego typu walki maja opierać sie o łozysko , pierścienie osadcze lub podtoczenia tak zwane stopnir wałka.
Takie pukanie to trochę  loteria albo bedzie za mało albo za dużo, w koncu ile puknać raz czy dwa.....
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

mostasz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1290
  • luckystrike
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 19, 2018, 09:44:13 »

Piotr, dlatego w czechach są podkład do dystansowania od 0,1 do 0,5 mm po każdej stronie obu wałków skrzyni !!!
Zapisane
Górnik forumowy :P
Czasami motocykl sprawia, że uśmiech na twarzy się poJAWIA !!!

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 19, 2018, 10:32:14 »

Właśnie o tą loterie mi chodziło - nibu nie wolno a jednak po puchnieciu skrzyna pracuje jak powinna i przed polowieniem silnika nas ratuje

Mostasz - masz na myśli nowsze silniki czy wyposażenie czeskich sklepów?
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 19, 2018, 13:15:32 »

Bardzo chciałbym usłyszeć zdanie forumowych mechaników od silników.
Tych którzy niejeden silniczek złożyli czy to dla siebie czy innych. Niektórych znam a innych nie.   Andrzej Jawa Mada Marian. Sorki ze tak wyliczam napewno ktoś coś podpowie. Jak to z tymi skrzyniami jest a jak być powinno. Myślę że temat może być ciekawy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2018, 13:20:16 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

mostasz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1290
  • luckystrike
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 19, 2018, 13:25:42 »

Dragon mam na myśli wyposarzenie czeskich sklepów  8)
Na forum MZ wszyscy dystansują skrzynie w ETZ...
 
Zapisane
Górnik forumowy :P
Czasami motocykl sprawia, że uśmiech na twarzy się poJAWIA !!!

czeron

  • Potrzymaj no mi te piwo
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1716
  • CEZET 472.6 1986r.
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 19, 2018, 15:33:21 »

Tak sie nie powinno robić. To nie jest metoda. Jeśli poskutkowalo i " jest dobrze" to tylko z czystego przypadku. Nigdzie w żadnej literaturze fachowej czy instrukcjach jakichkolwiek urządzeń nie znajdziecie informacji o tym aby lekko wysunąć walek lub lozysko. Tego typu walki maja opierać sie o łozysko , pierścienie osadcze lub podtoczenia tak zwane stopnir wałka.
Takie pukanie to trochę  loteria albo bedzie za mało albo za dużo, w koncu ile puknać raz czy dwa.....
Piotrek jeżeli chodzi o technikę naprawy Roztocza skrzyni, ja absolutnie nie widzę w tym nic złego, tym puknieciem wyleczył skrzynię i działa. Zrobił tym samym owiele mniejsze szkody niż jak by go poprawnie rozpołowił.
Ja po złożeniu silnika zawsze pukam we wszystkie wałki skrzyni w celu usunięcia naprężeń montażowych. Wtedy ładnie wszystko się obraca i pięknie pracuje.
Pewnie to też jest nie prawidłowe, ale jeszcze nigdy mi bieg nie wyskoczył i żaden wodzik nie pękł, a wręcz wodzik po moim "dystansowaniu" bardzo mało się zużywają.
Oczywiście pisząc wcześniej że pukam w wałki to właśnie to miałem na myśli, robię to z wyczuciem. Pewnie źle, ale skutecznie ;)
Zapisane
CEZET 472.6
Jawa 638,5
Jawa 638,5
Jawa Choppre 125
Jawa Chopper 125
Romet komar 50
Polonez Caro Plus

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3495
  • Smoczyciel
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 19, 2018, 16:30:06 »

Uważam że na źle zdystansowanej skrzyni nie zrobiłbym 14tys km. 
I nie mówię tu o kręceniu wkoło komina, bo parę Złotów zaliczyłem
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 778
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 19, 2018, 16:51:47 »

Wg mnie - to ma sens. Stukaniem odsuwa się wałek zdawczy do kółka przesównego na sprzęgłowym. Nawet jeśli przesunie się za dużo i przesuwne będzie tarło o wodzik, to po pierwszej jeździe minimalny luz ustawi się sam i nie mówię tutaj o zużyciu wodzika. Aż spróbuję tej metody i ja, bo moja skrzynia pracuje jakoś dziwacznie
Zapisane

Jawa Czarnulka

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 25
  • Jawa TS 350 638.0 Vape Z04, K750 +kosz, M72 +kosz
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 19, 2018, 17:19:06 »

Ciekawa sprawa z tym stuknięciem w wałek zdawaczy. Ja we wrześniu zamontowałem nowe koła zębate 19z 16z 24z nowe kute wodziki, prowadnicę i automat zmiany biegów. Po tym wszystkim bieg II i III hałasują (rzęcholą - może wszystko musi się dotrzeć?) a przy dynamicznej jeździe i chęci zmiany biegu z III na IV czasem jest problem wbicia IV biegu - wajchę podnoszę sprzęgło puszczam a tu dalej III bieg :o. Przy redukcjach biegów wszystko normalnie. Chyba spróbuję stuknąć w ten wałek. Tylko czy żeby stuknąć trzeba zdjąć zębatkę łańcucha? Jak to załatwić
Zapisane
Dużo gazu sprzęgło od razu!

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 19, 2018, 17:33:06 »

No właśnie...przykręcając "zębatkę" dociągamy wałek zdawczy do łożyska i pukanie nic nie daje. Chyba że w 638 łożysko można wepchnąć do srodka skrzyni. W mojej 634 jest tam takie zabezpieczenie, które na to nie pozwoli.
No chyba ze "zebatka" po pukaniu jest przykrecona lekko, tam jest słaby gwint a pukanie może być solidne wtedy nie dociagniemy tak jak pisałem wcześniej...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2018, 17:35:07 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3258
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 19, 2018, 18:23:49 »

Składając jawę Mariusza, którą teraz ma Elroj zaistniała taka o to sytuacja:


Brakowało 4 biegu, wszystko tak jak książka przykazała, no ale nie ma. Silnik na stół, co się okazało? wałek zdawczy był zbyt mocno przesunięty w kierunku środka silnika. Różnica nie była wielka, ale nie dochodziło do zmiany biegu. Co było winowajcą? Tuleja pod uszczelniacz, która była nowa, aczkolwiek zdeformowana, nawet dokręcenie nakrętki nie zmieniało pozycji wałka.Tuleja blokowała się na wałku podczas nabijania, co uniemożliwiało dociągnięcie. Stara tuleja, nowa nakrętka i wszystko działa.
Także z tym pukaniem to bym tak nie przesadzał.
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

marian

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 857
  • Jawa 638.0 Ogar 200
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 19, 2018, 18:46:07 »

Odsunięcie wałka zdawczego nic nie da bo nakrętka zębatki zdawczej go dociągnie spowrotem.Z moich obserwacji wynika że nawet jak damy podkładkę między zdawczy a łozysko to potem jest za mało gwintu na nakrętkę zdawczej albo na prowadzenie tulei pod uszczelniacz już dokładnie nie pamietam ale cos tam się nie zgrywało.
Ogólnie skrzynia w Jawie jest prosta jak konstrukcja cepa i tam wszystko powinno chulać jak należy bez względu na luzy.
Problem zawsze stanowia wyrobione kły,jak sa zaokrąglone to bieg wypada bo nikt nie rozumie że to nie wodziki trzymaja bieg tylko kły.
Ja tez zawsze pukam w wałki po założeniu silnika bo naprężenia sa takie że to wszystko cięzko się kreci.
Kolego Jawa czarnulka mnie tez wyja II i III nie wiem dla czego przyczyn może być wiele,ja akurat zamieniłem wzajemnie tryby przesuwne a te pewnie wyrobiły się w specyficzny sposób i w druga stronę juz wyją.
Zapisane
Jeśli coś ma być zrobione dobrze,zrób to sam.

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 19, 2018, 19:07:35 »

Marian a w jakiej pozycji zazębiajace się kły kół zębatych ustawiają koła przesuwne? Czy na takiej na jaką pozwalają wodziki? Czyli np w połowie ich wysokości czy na całej ich wysokości???
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2018, 22:13:52 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Paweł Świecie

  • Mapa jawerów-indianscout.
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 158
  • Jawa 638.1+Velorex562, Kawasaki VN 800 Classic
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów - silnik 638 JAWA 350TS
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 19, 2018, 20:16:33 »

Marian a w jakiej pozycji kły ustawiają koła przesuwne? Czy ma takiej na jaką pozwalają wodziki?
Jeżeli ustawiają się według wodzików to na wodzikach pozostaje ślad-wytarcie z jednej lub drugiej strony,prawidłowo to kły powinny swoim skosem dociągnąć koło przesuwne do koła współpracującego w taki sposób żeby wodzik nie wywierał nacisku na koło przesuwne z żadnej strony,ani koło nie powinno wywierać nacisku na wodzik.Kły są po to szlifowane z bardzo dużą dokładnością pod kątem zapewniającym ich wciągnięcie w otwory(1-szy i 4-ty bieg)lub w przeciwkły(drugi i trzeci bieg)
Zapisane
Motor bez wozu jest jak kobieta bez piersi-niby jeździć się da ale to nie to...
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
17 Odpowiedzi
8784 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwiec 16, 2016, 15:47:56
wysłana przez Dragon on the Blue Sky
11 Odpowiedzi
3369 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maj 25, 2014, 16:45:18
wysłana przez Ciastek
11 Odpowiedzi
5188 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Luty 15, 2016, 19:37:07
wysłana przez marian
22 Odpowiedzi
6066 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwiec 12, 2019, 22:44:33
wysłana przez muczacz
27 Odpowiedzi
5349 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwiecień 01, 2020, 09:15:36
wysłana przez Tomaszek