Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 13:16:03
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS  (Przeczytany 6545 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lechos

  • Gość
Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« dnia: Kwiecień 28, 2008, 15:59:08 »

Witam serdecznie.
Nie doszukałem się niczego specjalnego więc tworzę nowy temat.
Otóż ostatnio robiłem remont mojej Jawy. Remont silnika. Mechanicznie już jest sprawna ale mam problem z ładowaniem akumulatora.
Mam zamontowany na stałe woltomierz podpięty pod aku który pokazuje mi podczas jazdy stan ładowania.
Normalnie przy wyłączonym silniku mam 12V. Przy pracującym silniku i zgaszonych światłach jest całkiem ok (niestety nie pamiętam dokładnie ile jest V ale dziś to sprawdzę i zanotuję). Jak jadę na pozycyjnych jest przyzwoicie (wska¼nik w przedziale 14V) natomiast jak zapalę światła mijania (o drogowych już nie wspomnę) wska¼nik pokazuje mi 12V czyli brak ładowania. Zgaszę światła i znowu jest całkiem ok.
Może to zbieg okoliczności ale na zimnym silniku (w sensie zanim się dobrze rozgrzeje) ładowanie jest lepsze nawet na światłach. Czasami jest tak że jak wkręcam się wyżej na obroty to ładowanie jest lepsze (wszystkie odczyty z woltomierza)
Co i jak mogę sprawdzić?

Szczotki są nowe (nie były pęknięte i już się dotarły), nowy regulator napięcia (elektroniczny) od jawy, nowe kondensatory i przerywacze, przeka¼nik wsadziłem używany ale sprawny (podobno). Kontrolka ładowania świeci się tylko przy zgaszonym silniku - odpalam i gaśnie. Instalacja elektryczna jest podłączona prawidłowo (sprawdzałem każdy przewód). Nie mam tylko bezpiecznika. Wszytko sprawdzane było zgodnie z żółtą książeczką i pomiary się zgadzają (sprawdzał to kolega który się troszkę zna na elektryce - ja nie znam się prawie wcale)

DODANO

Po małej przejażdżce mogę podać następujące wartości które pokazał mi woltomierz.
Po odpaleniu silnika na biegu jałowym wartość obrotów 1500 RPM - lekko ponad 12V
Podczas normalnej jazdy bez świateł/na światłach pozycyjnych w granicy 14V przy obrotach mieszczących się w polu "ekonomik"
Podczas jazdy na światłach mijania przy obrotach w granicy 3800-4000 RPM -> 13V Poniżej wskazania są w granicy 12V.
Postój na światłach z włączonym kierunkiem i światłami mijania (bez stopu) -> lekko poniżej 12V w dolnych granicach obrotów.

Moje przemyślenia: akumulator wyzionął ducha, prostownik nie jest zadbany (nie wygląda najładniej). Co wy na to?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2008, 17:50:58 wysłana przez lechos »
Zapisane

Jerry

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 604
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2008, 19:27:43 »

Jak wyglądają szczotki?? Może sie jakaś ukruszyła/podwiesiła ?? Ogólnie posprawdzaj obwód wzbudzenia altka.

Drugą rzeczą która przychodzi mi na myśl (u mnie tak było i objawy identyczne) to na odwrót podpięte przewody przy regulatorze.

W sumie to prostownik możesz też pomierzyć  :P
Zapisane
JAWA TS 350 89r
YAMAHA FJ 1200 89r
BMW K 1200 GT 03r

Energizer

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 327
  • Jawa TS 350; 91r
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 28, 2008, 19:34:23 »

Sprawdz dobrze prostownik, tzn, wymontuj go z motocykla i obejrzyj  lutowanie: druty - konektory w środku prostownika, najlepiej lutnij je jeszcze raz. Następnie  zmierz napięcia na wszystkich 3 fazach z alternatora.
Zmierz jakie jest napięcia na wzbudzeniu alternatora przy niekręcącym się silniku i przy 3000 obr/min
Zapisane
Motocykl to największy wibrator jaki można wsadzić między nogi.

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 28, 2008, 21:45:33 »

Jaki woltomierz masz zainstalowany- cyfrowy czy analogowy?
Jeśli analogowy to błędy w pomiarach mogą być znaczne.
Radzę zrobić dokładne pomiary cyfrowym.
Już dwie dziesiąte Wolta w dół lub w górę to w przypadku ładowania aku dość duże wartości.
Zapisane

lechos

  • Gość
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 28, 2008, 22:41:46 »

woltomierz mam analogowy ale wydaje mi się że błędy pomiaru mogą być niewielkie. Cyfrowego woltomierza nie mam za bardzo jak podłączyć na stałe (tak jak teraz ten analogowy) chyba żeby kupić cyfrowy ale to dojdą kolejne koszta...
jutro wykręcę prostownik i go przeczyszczę. Nie mam pojęcia o czym mówicie z tymi pomiarami .... będę musiał chyba zasięgnąć rad fachowca elektryka w tym temacie :/
Szczotki są ok - ładnie równo przytarte. Jak szczotki mogą się podwiesić? Tego nie rozumiem zbytnio....
Przewody do regulatora są podłączone poprawnie - jak wspomniałem sprawdzałem każdy kabelek po kolei i jest wszystko ok.
Co to jest wzbudzenie altka? (altek to pewnie alternator :P)
Do alternatora w tej chwili zbytnio nie mam jak się dostać bo nie mam klucza co by pokrywę odkręcić (gdzieś mi się zapodział :/)

Dzięki za odpowied¼ bo już odchodzę od zmysłów co jest nie tak.
Zapisane

connect

  • Gość
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2008, 11:14:17 »

witam w swojej jawie zauważyłem to samo tyle że przekażnik nie rozłancza :/
Zapisane

gustaw

  • Jawa 354/03 + velorex 561
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2221
    • moja stronka
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2008, 11:26:53 »

moim zdanem jest to prostownik masz poprostu ładowanie ale na 2 fazy a nie 3 . a jak jest zimny czyli aku sobie oddychnoł podczas jego nie uzytkowania i zaraz po zapaleniu jest troche mocnejszy .
Odrazu odkręc prostownik tak sa 3 druty one maja tendęcje do odlutywowania sie i ja stawiam tylko na to .Pozdr.
Zapisane
Jawa 354/03 + velorex 561, jawa 354/06 , komar 2, Cz 350 6v

connect

  • Gość
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 30, 2008, 07:15:01 »

miałem odlutowany kabel od złączki Y. dzisiaj złoże i zobacze.
dzięki gustaw <cheers>
Zapisane

lechos

  • Gość
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 01, 2008, 22:24:04 »

Witam ponownie.
Już wszystko pięknie hula i świszczy :D
Wyczyściłem wsówki w prostowniku na wszelki wypadek...przy okazji zobaczyłem że jeden kabelek szary ten do Y jest pod osłonką przetarty...położyłem nowy i jest męsko :D
Jedyne co zauważyłem bo jak zapalę światła mijania/drogowe albo mijania i "poganiacze" przy uruchomionym silniku oczywiście i wrzucę kierunkowskaz to wska¼nik mi lata z niecałych 15V do ok. 12V (jak jest zapalony kierunek to ok. 12 a jak gaśnie to ok 15). Więc spytam od razu czy to tak teoretycznie powinno być? Może żarówki w kierunkach mam za mocne...
Zapisane

gustaw

  • Jawa 354/03 + velorex 561
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2221
    • moja stronka
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 01, 2008, 22:27:18 »

15V to za duzo  12 za mało regulator  chyba masz spindolony albo jakies zwarcie w przerywaczu
Zapisane
Jawa 354/03 + velorex 561, jawa 354/06 , komar 2, Cz 350 6v

von_Majzel

  • Gość
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 01, 2008, 22:37:53 »

To ze napiecie spada jak sie kierunki wlaczaja to jest normalne , masz zapewne 2x21W w migaczach , to prawie tyle ile swiatlo przednie . Ja mam voltomierz na desce i u siebie widze "tykniecia" migaczy =]
Zapisane

lechos

  • Gość
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 01, 2008, 22:52:54 »

Jak wspominałem mam woltomierz analogowy więc odczyt nie jest idealny no i to jest prawie 15V (15 to to na pewno nie jest). Kolega wróci z majówki to podłączymy analogowy i sprawdzimy dokładną wartość.
von_Majzel powiedz mi jak masz zamontowany woltomierz? Ja mam swój pomiędzy zegarami ... na razie na izolacje a chcę go jakoś ładnie wkomponować w deskę małym kosztem....może jakieś zdjęcia?
Zapisane

bakczysaraj

  • Gość
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 02, 2008, 07:56:52 »

Cytat: lechos
Jak wspominałem mam woltomierz analogowy więc odczyt nie jest idealny no i to jest prawie 15V (15 to to na pewno nie jest). Kolega wróci z majówki to podłączymy analogowy i sprawdzimy dokładną wartość.
von_Majzel powiedz mi jak masz zamontowany woltomierz? Ja mam swój pomiędzy zegarami ... na razie na izolacje a chcę go jakoś ładnie wkomponować w deskę małym kosztem....może jakieś zdjęcia?

Czyli we dwóch dacie radę odczytać dokładną wartość z tego woltomierza analogowego:)

Chyba chodziło o cyfrowy:)
Zapisane

lechos

  • Gość
Odp: Brak ładowania na światłąch mijania Jawa350TS
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 02, 2008, 12:52:23 »

Wybaczcie mój błąd...owszem chodziło o cyfrowy :P Jak to pisałem byłem za bardzo podjarany tym że ładowanie działa :P
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Brak ładowania??

Zaczęty przez wojtekp21 Elektryka

8 Odpowiedzi
5180 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopad 21, 2006, 15:35:04
wysłana przez Rozztocz
brak ładowania cz 175

Zaczęty przez cinq Elektryka

6 Odpowiedzi
6893 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipiec 27, 2007, 21:51:04
wysłana przez Mienki
brak ładowania :( - pomocy!!

Zaczęty przez connect Elektryka

11 Odpowiedzi
5351 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopad 20, 2007, 15:24:03
wysłana przez Piszczałka
47 Odpowiedzi
19901 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpień 23, 2011, 12:22:54
wysłana przez Mathini
22 Odpowiedzi
11140 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Wrzesień 03, 2013, 21:24:15
wysłana przez GrzechuSuli