Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 11:01:35
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Linkowa tragedia  (Przeczytany 7057 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Krystian

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Linkowa tragedia
« dnia: Kwiecień 21, 2016, 09:46:31 »

Witam,
pomocy powiedzcie czy mam się bardzo martwić ponieważ:
miałem zarobioną linkę gazu (pod przepustnicą taką oto końcówką http://allegro.pl/awaryjna-koncowka-linki-gazu-aprilia-yamaha-suzuki-i5781211306.html )

i na przejażdżce wracając iż do domu linka pękła (tak mi się zdawało) a okazało się że zsunęła się ta końcówka, byłem pewny że została w gaźniku, niestety w gaźniku jej nie ma w airboxie też nie,
prawdopodobnie jest w silniku, założyłem nową linkę motocykl odpala ale boje się że to wyrządzić jakieś szkody,
co o tym myślicie ?
 
Zapisane
CZ 472.5   WSK 125 M06B3   Suzuki GSF 1200S  Jawa 20

kuchar

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 65
  • Jawa 638-0
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2016, 09:53:18 »

Mogła dostać się do skrzyni korbowej, zdejmuj cylindry, tłoki i zobacz czy jej tam nie widać. Jeśli jest z materiału przyciągającego magnes to możesz spróbować ją tak wyciągnąć (magnes może być np. ze słuchawki od telefonu).

Arturez

  • Secretary JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 674
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2016, 10:08:02 »

Zacznij od poszukania w wydechach
Zapisane

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2016, 10:36:39 »

Jesli dotychczas nie bylo zadnego podejrzanego walniecia w silniku ani naglego zatrzymania to owa nieszczesna koncowka linki moze juz jest w ktoryms z wydechow.
Tak jak radzi A®tur, tez szukalbym najpierw w tlumikach. Zdejmij je po kolei razem z kolankami i sprawdz, czy cos nie grzechocze przy potrzasaniu i pukaniu w jakas deske (koncowka mogla przykleic sie do mazi w tlumiku i samo potrzasanie moze jej nie poruszyc). Jak nie znajdzie sie w wyfukach to trzeba bedzie sciagac cylindry.
Serdecznie zycze znalezienia tej koncowki i polecam lutowanie linek.

Krystian

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2016, 11:01:57 »

mam nadzieję, moto jak pisałem odpala,
no dobra dziś wieczorem albo jutro rano ściągnę tłumiki, a jak nie będzie to cylindry, mam nadzieje że nie narobiła ta końcówka szkód.
Zapisane
CZ 472.5   WSK 125 M06B3   Suzuki GSF 1200S  Jawa 20

second

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 777
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 21, 2016, 12:26:02 »

Takiej sprawy nie można bagatelizować. Wszelkie zaniedbanie prędko się zemści. Należy znaleźć najdrobniejsze ewentualne odłamki. W moim przypadku była to sprężynowa podkładka pochodząca spod śruby mocującej kapturek przepustnicy. Wpadła niepostrzeżenie i narobiła kłopotu. Połowa jej znajdowała się w komorze korbowej - musiałem wyciągać silnik z ramy. Zdjąłem cylinder i odwracając silnik udało mi się ją wydobyć. Druga połowa znalazła się w jednym z tłumików. Godzina grzebania w piekielnym szlamie...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2016, 12:52:59 wysłana przez second »
Zapisane
To ma być taka fikcja żeby wszyscy uwierzyli a fikcja musi być prawdopodobna żeby stała się prawdą...

Krystian

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2016, 12:31:32 »

nie pocieszyłeś mnie teraz, w takim razie rozbieram póki chodzi wszystko
Zapisane
CZ 472.5   WSK 125 M06B3   Suzuki GSF 1200S  Jawa 20

second

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 777
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 21, 2016, 12:47:15 »

Kolego, możesz uważać się za farciarza. Taki element mógł rozwalić tłok i cylinder czy też uszkodzić wał i karter - a nawet wszystkie te części w kolejności jedna po drugiej. Dopóki nic złego się nie stało, rób wszystko by odnaleźć ten zacisk i co najważniejsze, nie odpalaj silnika ...
Zapisane
To ma być taka fikcja żeby wszyscy uwierzyli a fikcja musi być prawdopodobna żeby stała się prawdą...

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 21, 2016, 12:52:15 »

Zacznij od poszukania w wydechach

W wydechach... yyy?
Mógłby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć, a właściwie opisać "drogę" jak kawałek metalu może z gaźnika "przelecieć" do tłumika.
Ja jakoś tego nie mogę sobie wyobrazić.
Zapisane

second

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 777
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2016, 12:56:55 »

Zacznij od poszukania w wydechach

W wydechach... yyy?
Mógłby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć, a właściwie opisać "drogę" jak kawałek metalu może z gaźnika "przelecieć" do tłumika.
Ja jakoś tego nie mogę sobie wyobrazić.

Dla ścisłości w jednym wydechu, w lewym. Też się głowiłem jak mogło do tego dojść, ale tak się stało ...

EDIT:

Możliwość jest taka, że podkładka została przepołowiona w korbie, połówka przedostała się nad tłok wraz z mieszanką i tam została wydmuchnięta w kolanko, uprzednio kancerując tłok z cylindrem ...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2016, 13:07:37 wysłana przez second »
Zapisane
To ma być taka fikcja żeby wszyscy uwierzyli a fikcja musi być prawdopodobna żeby stała się prawdą...

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1785
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 21, 2016, 13:05:46 »

Kiedyś w wydechu w Simsonie znalazłem połamany pierścień. Silnik chodził do końca z jednym pierścieniem na tłoku :)
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 21, 2016, 13:16:54 »

Te dwa powyższe przypadki to oczywista oczywistość. Coś co było (pierścień), lub znalazło się w cylindrze (podkładka) może wylecieć do tłumika.
Ale w to, że kawałek metalu wpadł do skrzyni korbowej a następnie nie uszkadzając tłoka ani cylindra przeleciał do wydechu jakoś nie wierzę.
Skoro jednak na tym świecie cuda się zdarzają, to najszczerzej życzę koledze Krystianowi takiego cudu jawowego.  8)
Zapisane

Krystian

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 21, 2016, 13:24:30 »

Te dwa powyższe przypadki to oczywista oczywistość. Coś co było (pierścień), lub znalazło się w cylindrze (podkładka) może wylecieć do tłumika.
Ale w to, że kawałek metalu wpadł do skrzyni korbowej a następnie nie uszkadzając tłoka ani cylindra przeleciał do wydechu jakoś nie wierzę.
Skoro jednak na tym świecie cuda się zdarzają, to najszczerzej życzę koledze Krystianowi takiego cudu jawowego.  8)

u mnie leży  pewnie gdzieś  na dole w komorze korbowej, będę musiał wyjąć silnik z ramy i spróbuje to wytelepać, jak nie urok to ....  a tak pięknie zapowiadała się jazda ze świeżutką  tarczą z przodu  :D
Zapisane
CZ 472.5   WSK 125 M06B3   Suzuki GSF 1200S  Jawa 20

czeron

  • Potrzymaj no mi te piwo
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1716
  • CEZET 472.6 1986r.
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2016, 17:42:56 »

Dla niedowiarków, mam podobną historie. Odpalaliśmy z Pawłem silnik po zimie, a na zimę Paweł włożył do gaźnika szmatkę. Gdy już odpaliliśmy kulał jeden garnek i za cholerę nie mogliśmy znaleźć przyczyny, po kilku godzinach zdieliśmy tłumik i na samym końcu jego była wcześniej wspomniana szmatka. Przetrwała całą tę podróż bez najmniejszego szwanku czy zadrapania. Pawcio do dzisiaj ją przechowuję na pamiątkę, czego to te Nasze knedle nie zrobią aby nas zadziwić ;D
Zapisane
CEZET 472.6
Jawa 638,5
Jawa 638,5
Jawa Choppre 125
Jawa Chopper 125
Romet komar 50
Polonez Caro Plus

kwasek009

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 39
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2016, 21:04:02 »

Mi wpadła jedna igiełka przy wymianie tłoka ja tego nie zobaczyłem i tyle zostało z tłoka
Zapisane

second

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 777
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 21, 2016, 22:14:48 »

Cylinder pewnie szlag trafił? Mój prawdopodobnie nie wyda na żaden szlif - zbyt głębokie rany i naderwany rant okna ...
Zapisane
To ma być taka fikcja żeby wszyscy uwierzyli a fikcja musi być prawdopodobna żeby stała się prawdą...

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 21, 2016, 22:38:23 »

Sprawa nie dotyczy Knedli ale do rzeczy czesto przelatujacych od wlotu przez komore korbowa i cylinder az do tlumikow dodam ulamane kawalki plytek zaworow membranowych. Z tym ze one sa lekkie i latwiej porywa je wiatr wiejacy w kanalach dwusuwowego silnika.

Strażak

  • Cezeciarz -
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2028
  • 472.6, 472.6, 472.5
    • PJ
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 21, 2016, 23:36:47 »

Dla niedowiarków, mam podobną historie. Odpalaliśmy z Pawłem silnik po zimie, a na zimę Paweł włożył do gaźnika szmatkę. Gdy już odpaliliśmy kulał jeden garnek i za cholerę nie mogliśmy znaleźć przyczyny, po kilku godzinach zdieliśmy tłumik i na samym końcu jego była wcześniej wspomniana szmatka. Przetrwała całą tę podróż bez najmniejszego szwanku czy zadrapania. Pawcio do dzisiaj ją przechowuję na pamiątkę, czego to te Nasze knedle nie zrobią aby nas zadziwić ;D

Potwierdzam, byłem naocznym świadkiem tego cudu. Sam miałem kiedyś podobna historie, aczkolwiek szmatka zatrzymała się między tlokiem, a kanałem wydechowym
Zapisane
    Status GG

Kamil20121

  • CEZET Easyrider.
  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 60
  • CZ 175 TYP 487
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 22, 2016, 00:33:00 »

U mojego kolegi wypadło zabezpieczenie sworznia w lewym cylindrze w CZ 350 .  Aż zrobiło rynnę w tłoku o cylindrze już nie mówiąc. To prawda że w takiej sytuacji może przestawić wał?
Zapisane

oskare2345

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 114
  • bez młota nie robota
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 22, 2016, 07:16:08 »

na logikę tak gdyż ciężki wał zostaje momentalnie zatrzymany wytracając cały moment obrotowy w krótkim czasie.
Zapisane

kwasek009

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 39
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 22, 2016, 08:21:54 »

U mnie wału się nie przestawił raczej
Zobaczymy w niedzielę :)
Zapisane

Krystian

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 22, 2016, 21:36:27 »

Chyba dam na msze...
Znalazlem w prawym tlumiku, bez sladow udzkodzen...
Jakim cudem ? tego nie wiem
Zapisane
CZ 472.5   WSK 125 M06B3   Suzuki GSF 1200S  Jawa 20

second

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 777
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 22, 2016, 22:19:15 »

Tak jak mówiłem - farciarz ... 
Zapisane
To ma być taka fikcja żeby wszyscy uwierzyli a fikcja musi być prawdopodobna żeby stała się prawdą...

Arturez

  • Secretary JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 674
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 22, 2016, 22:48:06 »

Ha niedowiarki :D Jawa potrafi 8)
Zapisane

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Linkowa tragedia
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 23, 2016, 01:08:13 »

Miejsca w komorze korbowej malo, kanaly przelotowe sa niewiele wieksze od tego zacisku a tlok przesuwa sie po ich oknach bardzo szybko. Ale Jawa intruza przepchnela i wyplula.
Ten jej wyczyn jeszcze bardziej utwierdzil mnie w przekonaniu ze Jawa jest wielka.
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
24 Odpowiedzi
2531 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudzień 13, 2020, 08:17:24
wysłana przez pawelooo2