Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marca 29, 2024, 09:58:19
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Jawa 350 TS - brak sprzęgła.  (Przeczytany 4987 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sylwu

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Jawa 350 TS - brak sprzęgła.
« dnia: Lutego 24, 2016, 22:36:30 »

Witam. Kupiłem ostatnio okazyjnie kilka starych motorków, między innymi Jawe 350 TS.
Udało mi się uruchomić w niej silnik. Mam teraz następujący problem. Sprzęgło nie działa poprawnie, nie wysprzęgla.
Jesli motor nie jest uruchomiony, biegi wchodza normalnie, po naciśnięciu klamki sprzęgła nie wysprzęgla, motor ciągle na biegu. Po uruchomieniu motoru, nie ma możliwości wrzucenia biegu, mimo że klamka sprzęgła naciśnięta. Podczas próby wrzucenia biegu jest charakterystyczne zgrzytanie, takie jak podczas próby wrzucenia biegu bez sprzęgła.
Dodam że sprzęgło regulowałem i ustawiłem nawet na najmocniejszy naciąg.
Dzisiaj zlałem olej, zrzucilem dekiel i nic ciekawego nie widzę. Może delikatnie luźny łańcuszek, ale to raczej nie ma znaczenia.
Po naciśnięciu klamki, sprzęgło "chodzi" ściska i rozciska tarcze. Wrzuciłem bieg, wcisnąłem klamkę, tarcze luźne i nadal nie mogę swobodnie kręcić kołem.
Macie jakies pomysły lub wskazówki co może być przyczyną? Co jeszcze sprawdzić?
Dodam że jestem początkującym jeśli chodzi o mechanikę i sprzęty kupiłem właśnie w celu nauki.
Będę wdzięczny za pomoc.
Zapisane

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 752
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Jawa 350 TS - brak sprzęgła.
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 24, 2016, 22:42:55 »

Sprawdź czy sam kosz obraca się  luźno na tulei oczywiście wykręć wszystkie śruby tarcze i przekładki spotkałem się z czymś takim jak zatarty kosz na tulei . Jeśli motocykl stał długi czas nie odpalany albo trafił się po zalaniu wtedy odpowietrznikiem skrzyni woda przedostała się do środka i poczyniła swoją powinność  ;D .
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2016, 22:45:46 wysłana przez Jacek64 »
Zapisane

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Online Online
  • Wiadomości: 776
  • Ile to już lat ?
Odp: Jawa 350 TS - brak sprzęgła.
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 24, 2016, 23:11:43 »

Wrzuć na luz ,rozkręć sprzęgło ,porozkładaj tarcze i przekładki ,sprawdź czy zabierak obraca się swobodnie.Jeżeli zabierak kręci się luźno w stosunku do kosza to mogą być zwichrowane stalowe przekładki.Bardzo prawdopodobne jest że tarcze skleiły się z przekładkami.Pamiętaj że skrzynia biegów w motocyklu nie jest zsynchronizowana i przy wrzucaniu biegu może zgrzytnąć.
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2016, 09:20:55 wysłana przez STÓWA »
Zapisane

sylwu

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Jawa 350 TS - brak sprzęgła.
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 28, 2016, 13:57:42 »

Dzięki chłopaki za odpowiedź.
Jutro będę grzebał, powiedzcie mi tylko, rozkręcić sprzęgło i wyciągnąć tarcze, muszę ściągać cale sprzęgło, czy poprostu odkręcam te pięć śrób i wyciągam tarcze?
Zapisane

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 752
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Jawa 350 TS - brak sprzęgła.
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 28, 2016, 14:08:15 »

Odkręcasz te pięć śrub i wyciągasz tarcze z przekładkami na początek i sprawdzasz czy kosz się luźno obraca na tulei jak nie to będziesz musiał rozkręcić i zdjąć kosz .
Zapisane

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Online Online
  • Wiadomości: 776
  • Ile to już lat ?
Odp: Jawa 350 TS - brak sprzęgła.
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 28, 2016, 14:59:50 »

Kosz się luźno nie obróci bo blokuje go wał korbowy i sprężanie ale jeżeli obróci się luźno zabierak to i kosz będzie prawidłowo pracował.Zabierak kręci się wraz z tuleją,zatarcie tulei względem kosza nie pozwoli na swobodny obrót zabieraka.
Zapisane

sylwu

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Jawa 350 TS - brak sprzęgła.
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 28, 2016, 15:07:52 »

dzięki za wyjaśnienie. jutro napisze co udało mi się zrobić
pozdrawiam
Zapisane

sylwu

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Jawa 350 TS - brak sprzęgła.
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 29, 2016, 20:08:42 »

Wyciągnąłem dzisiaj te tarcze, posprawdzałem i wszystko wyglądało ok, zabierak kręcił się swobodnie na luzie jak i na biegu razem z kołem. Poskładałem wszystko do kupy i była widoczna poprawa, można było wbić już bieg na uruchomionym motorze, fakt że jeszcze trochę ciągnął na sprzęgle ale zalałem olejem i zrobiłem jazdę testową która wypadla pozytywnie  :D  Po rozgrzaniu sprzęgło działało już poprawnie. Także wynika z tego ze tarcze mogły kleić się do przekładek i to było przyczyną.
Dzięki wszystkim za podpowiedzi, zabieram się za kolejne naprawy. W razie kłopotów, odezwę się :p
Zapisane

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Jawa 350 TS - brak sprzęgła.
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 29, 2016, 20:37:03 »

Wyciągnąłem dzisiaj te tarcze, posprawdzałem i wszystko wyglądało ok, zabierak kręcił się swobodnie na luzie jak i na biegu razem z kołem. Poskładałem wszystko do kupy i była widoczna poprawa, można było wbić już bieg na uruchomionym motorze, fakt że jeszcze trochę ciągnął na sprzęgle ale zalałem olejem i zrobiłem jazdę testową która wypadla pozytywnie  :D  Po rozgrzaniu sprzęgło działało już poprawnie. Także wynika z tego ze tarcze mogły kleić się do przekładek i to było przyczyną.
Dzięki wszystkim za podpowiedzi, zabieram się za kolejne naprawy. W razie kłopotów, odezwę się :p
W starych numerach" świata motocykli" było opisane takie zjawisko jak sklejenie sprzęgła. I był opis jak to rozkleić bez rozkładania sprzęgła. Ja się z takim czymś spotkałem w mojej shl, gdy jeździłem na luxie w skrzyni. Po długim postoju sprzęgło się lubiło sklejać. Jak się tego pozbyć mówiła też instrukcja obsługi. Włączało się bieg i pchało na wciśniętej klamce w przód i w tył. 90% przypadków pomagało. Pozdrawiam
Zapisane

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Online Online
  • Wiadomości: 776
  • Ile to już lat ?
Odp: Jawa 350 TS - brak sprzęgła.
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 29, 2016, 20:58:30 »

Kolega i tak miał wszystko na wierzchu .
Zapisane

second

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 777
Odp: Jawa 350 TS - brak sprzęgła.
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 29, 2016, 21:09:31 »

Ja się z takim czymś spotkałem w mojej shl, gdy jeździłem na luxie w skrzyni.

Gdyby przypadłość ta dotyczyła tylko oleju LUX, to życie byłoby odrobinę prostsze ...
Zapisane
To ma być taka fikcja żeby wszyscy uwierzyli a fikcja musi być prawdopodobna żeby stała się prawdą...
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
[638] Brak sprzęgła

Zaczęty przez xwezej Mechanika

5 Odpowiedzi
4389 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 08, 2006, 20:30:09
wysłana przez xwezej
13 Odpowiedzi
5616 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 20, 2012, 22:52:41
wysłana przez albiNOS
1 Odpowiedzi
2893 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lutego 01, 2013, 22:04:41
wysłana przez grzesiek
31 Odpowiedzi
9873 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 06, 2022, 16:10:26
wysłana przez Bimberpołudnie
13 Odpowiedzi
2463 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 31, 2021, 12:20:30
wysłana przez muczacz