Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Kwietnia 18, 2024, 19:15:56
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Żywotność zębatek skrzyni biegów.  (Przeczytany 7966 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JawaKCH

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 297
  • Jawa 350/634-7, Jawa 50 typ 20
Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« dnia: Czerwca 12, 2015, 11:54:37 »

Mam do Was pytanie jakie macie doświadczenia z żywotnością zębatek (koła) skrzyni biegów. Pytam ponieważ można kupić zębatki od kilkunastu do prawie stu złotych, a czy ich żywotność idzie w parze z ceną? Nikt nie chce przepłacać, a też badziewia nikt nie chce kupować, jeżeli robi dla siebie, by nie dłubać przy silniku po każdym sezonie i wyrzucać pieniądze w błoto.
Ja cenowo wybrałem wariant pośredni krajowego producenta, ale nawet sprzedający nie dał gwarancji na to, że nie jest to produkt Made in China, tylko pakowany w Polsce.

Kutron RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1593
  • Jawasaki rider :)
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 12, 2015, 12:13:44 »

Może warto poszukać dobrych używek ?
Zapisane
    Status GG
Jawa 350/634.7 12v,
CZ 350 472.5 6v
Jawa Babetta 28 - 1972 r.
CBR 1000F SC 21 1988 r.

Marcin_93

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 812
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 12, 2015, 19:06:43 »

Takie rzeczy to wiadomo trzeba samemu sprawdzić jak się ma to w dłoni.
Najlepiej kupić używkę. Wiadomo że jednemu skrzynia biegów wytrzyma 500.000 km i nie będzie z nią się nic działo. Inny zarżnie skrzynie w godzinę bo ma żle ustawione sprzęgło, dziadowski olej albo rozwalone łożyska.
Teraźniejsze koła są robione z gówna. Pilnik wchodzi w nie jak nóż w masło. Jest słaba obróbka cieplna i gówniana jakość wykonania. Nie są osiowane na otworze to raz, otwory mają złe pasowania, albo trzeba je przetaczać albo są za luźne. Ogólna tragedia :(
Zapisane
Bez motóra mina jest ponura

Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
┌(-_-)┐┌(-_-)┘└(-_-)┘└(-_-)┐

youngbiker

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 84
  • co tam skośna kawa, nie ma to jak jawa :)
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 12, 2015, 19:34:18 »

noo żeliwniak, to żeś teraz doradził... jak mozna bez oleju jeździć :o to się wymienia simmeringi a nie spuszcza olej, tam wszystko się na sucho mieli i przegrzewa


edit: post bez sensu, był odpowiedzią na inny, już usunięty post. na resztę moich odpowiedzi nie zwracać uwagi ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2015, 00:05:04 wysłana przez youngbiker »
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1797
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 12, 2015, 19:34:48 »

A ile km zrobiłeś?
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Marcin_93

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 812
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 12, 2015, 19:35:15 »

To załóż nową skrzynie i śmigaj. Gwarantuje ci że 10 km nie zrobisz a koła będą fioletowe

Nie lej jeszcze do paliwa bo po ch*j jak powietrze jest tłuste. Później jedziesz kupić motór od gościa a ten pacan zarznął skrzynie, spalił czopy wału i simmeringi, spalił sprzęgło i zje**ał łożyska bo po ch*j olej w skrzyni jak drogie są simmeringi. tylko czekać jak obróci w karterach łożyska ślizgowe wałka pośredniego. Brawo więcej takich "majstruf"
« Ostatnia zmiana: Czerwca 12, 2015, 19:42:20 wysłana przez Marcin_93 »
Zapisane
Bez motóra mina jest ponura

Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
┌(-_-)┐┌(-_-)┘└(-_-)┘└(-_-)┐

youngbiker

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 84
  • co tam skośna kawa, nie ma to jak jawa :)
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 12, 2015, 19:45:18 »

każdego pierdzibączka szkoda, a na simmeringi majątku byś nie wydał... eh, cóż, chyba za młody jestem żeby zrozumieć takie niskobudżetowe usprawnienia kosztem żywotności podzespołów.

yuzik

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 148
  • cz 175/450, jawa 350/638
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 12, 2015, 19:47:48 »

Kurcze, może gdyby stare koła poddać regeneracji, mam na myśli wytarte kły. Sam w garażu tego nie poprawisz, bo musiałbyś idealnie dopasować punkt styków kłów, a nie jest to możliwe domowymi sposobami. Zawsze jednen będzie mocniej naciskał niż reszta, co może spowodować jego ulamanie. Ale w dobie obrabiarek numerycznych...?hmmm opłacałoby się, ale raczej przy większej ilości chętnych
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1797
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 12, 2015, 19:52:13 »

Pewnie, przecież lepiej wymieniać całą skrzynie niż uszczelniacz za 5zł. Silnik rozpolowić to moment, tylko trzeba ostry przecinak.

A co do kłów to ja szlifowałem szwagrowi w MZ i działa. Zrobiłem sobie sprawdzian o kącie 3st z blachy i po troszkę szlifowałem. Nie dało się zrobić tak żeby wszystkie 3 kły na raz stykały, bo otwory w kole zębatym nie były idealnie co 120st. Motor śmiga i nic się nie dzieje. Szlifowalem cienką tarczą na gumówce w imadle.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Marcin_93

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 812
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 12, 2015, 20:04:15 »

Nie przejmuje się tym. Tylko wyjeżdżasz z jakimś argumentem że na ch*j olej w skrzyni. Gość pyta się jasno i wyraźnie o nowe zamienne części do skrzyni biegów. No a ty wyjeżdżasz z tekstem że jeździsz bez oleju i skrzynia chula. Zadał pytanie "kto jeździ bez oleju w skrzyni?",NIE Odpowiedziałeś coś na temat? Nie, i to mnie wku**ia.

Zapisane
Bez motóra mina jest ponura

Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
┌(-_-)┐┌(-_-)┘└(-_-)┘└(-_-)┐

Jawolotmen

  • Człowiek Depresja
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 536
  • CZ 472.6/GSX400F
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 12, 2015, 20:14:06 »

Na zamiennych częściach przejechałem może z 700 km i zmieliło skrzynię. Z wodzika od 3 i 4 nic nie zostało praktycznie, od 1 i 2 mocno starty(współczesne blaszaki). Z trybu zdawczego mosiężna tulejka po prostu zaczęła wypadać, można ją było wyjąć palcem. Tryby z-16 stykały się tylko krawędziami, a nie całą powierzchnią. Rowek w tych trybach jest zbyt szeroki. Współczesne automaty inne niż czeskie - nie da się zamontować wodzików i mają luzy większe jak zużyte.

Zamontowałem skrzynię złożoną z 3 używek(wodziki też używki, blaszaki ale proste i z dużym zapasem "mięsa"), przejechałem 3200 km tylko w mieście w cyklu start - stop czyli od 1 do 4 i w dół prawie co każde skrzyżowanie. Ani razu biegu nie wyrzuciło i skrzynia działa nadal. Olej Hipol 15F. Nadają się tylko używki albo współczesne wyroby jawy sprowadzane z czech, bo inne tryby, wodziki, prowadnice i automaty od razu można wyrzucić. Według serwisówki jawy 640 co 30 000 należy sprawdzić stan wału korbowego i skrzyni biegów, ale nie jest wyraźnie napisane "wymiana".
Zapisane
"Można mieć depresje i siedzieć w domu. Można też mieć depresję i jeździć cezetą"

Marcin_93

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 812
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 12, 2015, 20:27:03 »


 "odniosłem się do twojej wypowiedzi na temat oleju , jak byś czytać umiał to byś to wiedział:)"

Umiem czytać. Ty powinieneś się odnieść do tego o co założyciel pyta a nie czepiłeś się tego oleju.
Chcesz rozwinąć temat to weź napisz coś np na temat osiowania nowych kół zębatych, jakie miałeś z tym doświadczenie albo o jakości materiałów.
Olej to każdy wie że musi być, ale chyba ty twoją jawkę przerobiłeś na samosmarowną skrzynie i suche sprzęgło więc go nie potrzebujesz.
No i nie mów mi że spinam dupę bo tu zaraz zacznie się temat o daniach na wigili.
Nie piszę już nic, czasu nie mam, mało się teraz udzielam na forum. Czasem coś wiem jak ktoś ma problem i chce jakąś poradę. Tylko że jak widzę że jest w temacie nasrane o dupie maryny, temat dyskusji obrócony o 180 stopni to ja to pier**le to czytać i się udzielać. Bo i tak to zginie w czeluściach tego gó**a a o marynie temat dalej będzie się ciągnął jak srajtaśma...
Zapisane
Bez motóra mina jest ponura

Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
┌(-_-)┐┌(-_-)┘└(-_-)┘└(-_-)┐

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3263
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 12, 2015, 20:49:15 »


 "odniosłem się do twojej wypowiedzi na temat oleju , jak byś czytać umiał to byś to wiedział:)"

Umiem czytać. Ty powinieneś się odnieść do tego o co założyciel pyta a nie czepiłeś się tego oleju.
Chcesz rozwinąć temat to weź napisz coś np na temat osiowania nowych kół zębatych, jakie miałeś z tym doświadczenie albo o jakości materiałów.
Olej to każdy wie że musi być, ale chyba ty twoją jawkę przerobiłeś na samosmarowną skrzynie i suche sprzęgło więc go nie potrzebujesz.
No i nie mów mi że spinam dupę bo tu zaraz zacznie się temat o daniach na wigili.
Nie piszę już nic, czasu nie mam, mało się teraz udzielam na forum. Czasem coś wiem jak ktoś ma problem i chce jakąś poradę. Tylko że jak widzę że jest w temacie nasrane o dupie maryny, temat dyskusji obrócony o 180 stopni to ja to pier**le to czytać i się udzielać. Bo i tak to zginie w czeluściach tego gó**a a o marynie temat dalej będzie się ciągnął jak srajtaśma...


nooooo ale przecież oleju nie czeba!  ;D
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

olekcz

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 37
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 12, 2015, 21:08:43 »

To tak samo jak chłop oduczał konia jeść. Szesć dni koń nie jadł i prawie się udało go oduczyć ale siodmego dnia koń zdechł :D
Zapisane

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 12, 2015, 21:19:56 »

Kiedyś dawno temu, kiedy Jawą jeździłem na codzień i od święta skrzynia biegów - oryginalna fabryczne Czeka założona w Czechach w fabryce przeżyła mi silnik. Silnik mi zdechł przy 55 tyś km, a skrzyni nic się nie działo. Skrzynia przeżyła nie tylko silnik ale i dwa kompletne sprzęgła. Olej to zawsze Hipol 15F wymieniany co sezon - nieważne czy zrobił 5 czy 15 tysiecy. W obecnej mojej białej TS licznik na tą chwilę pokazuje 18 tyś km. Czy ktoś skrzynię robił - raczej tak, bo wodziki nieorygionalne były, prowadnica zgięta, a zmieniacz i pogięty  wypracowany już. Koła były w porządku, przesuwne również, wiec najprawdopodobniej były wymieniane razem z wodzikami. Założyłem nowe odlewane wodziki i w drogę. Na tą chwilę mam 800 km i nic złego się nie dzieje.
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1797
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 12, 2015, 21:44:20 »

Żeby skrzynia długo chodziła trzeba mieć sprawne sprzęgło, bo jak ciągnie to kły wysiadają dużo szybciej
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 12, 2015, 22:06:51 »

Posprzątałem "mądrości" Żeliwniaka,bardzo proszę trzymać się tematu i ograniczyć do minimum wulgaryzmy  ;)

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 21, 2015, 23:53:29 »

Dopiero zaczynam jeździć Jawą na dłuższe trasy. W skrzynce nic nie było zmieniane w moim piecu 638,jedynie tarcze,łańcuszek,wodziki,łożyska.
Jedynie trzaska przy wbijaniu biegu do góry jak w niektórych japoniach. Sprzęgło mam idealnie wyregulowane,oleje różne lałem i nic się nie zmienia. Miesiąc temu musiałem rozłożyć silnik,jednak nie znalazłem opiłków,a skrzynka nadal cała....
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1797
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 22, 2015, 00:00:11 »

Trzeba odpowiednio pracować gazem to nie będzie trzaskać. Ja teraz wogóle nie umiem przerzucać biegów w normalnym motorze bo przyzwyczaiłem się do nożnego sprzęgła :P
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Żywotność zębatek skrzyni biegów.
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwca 22, 2015, 12:02:31 »

Powiem ciekawostkę - w zeszłym roku na bardziej dobitej skrzynce w ogóle nie trzaskało w drugim silinku:/
Całe życie też jeżdżę na takich sprzętach i tylko w moim mi trzaska:/
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
29 Odpowiedzi
11169 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 17, 2006, 08:35:16
wysłana przez Sobek{Marek}
17 Odpowiedzi
8805 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 16, 2016, 15:47:56
wysłana przez Dragon on the Blue Sky
2 Odpowiedzi
2912 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 14, 2013, 19:16:16
wysłana przez Lopez
2 Odpowiedzi
2636 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 16, 2013, 16:07:38
wysłana przez Arek
16 Odpowiedzi
2840 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 04, 2021, 11:49:48
wysłana przez michal_t