Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marca 29, 2024, 11:56:58
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Dyskusja o tym która Jawa to TS  (Przeczytany 16407 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1785
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #50 dnia: Listopada 13, 2014, 16:25:10 »

A w którym roku pojawiły się 638-1?
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

grześ350

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 116
  • jawa 638-1 639 640 Tramp 640 Sport
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #51 dnia: Listopada 13, 2014, 16:27:29 »

A w którym roku pojawiły się 638-1?

w 1989 roku
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1785
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #52 dnia: Listopada 13, 2014, 17:34:07 »

https://www.youtube.com/watch?v=GU8V4JIfEoo Panowie a to co za model? Chyba jakaś przejściówka, bo widzę jeden wydech od CZ, a drugi podniesiony, alu klamki, do tego brak emblematów na baku, chromowane gmole i nietypowy dla TS tylny błotnik :P
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Hubertus

  • Użytkownik techniki
  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 456
  • Srdcem a rozumem
    • rumble garage
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #53 dnia: Listopada 13, 2014, 21:00:15 »

(...)
 
Z tymi karterami a nawet ramą to pierdoły wyssane z rury wydechowej...
(...)

Liste pozycji masz na koncu artykulu.
Jak rozumiem, masz dostep do lepszych zrodel. Jako ze lubie sie uczyc i poznawac cos nowego, mam nadzieje, ze udostepnisz nam dostep do tej wiedzy.
Prosilbym jednak o materialy zrodlowe najlepiej w jezyku czeskim, ewentualnie angielskim.
Bo argument typu:
(...)
Mam od nowości jedną z pierwszych wyprodukowanych 638-5 nakulane ponad 60kkm i jakoś kartery nie popękały,  rama nie powyginana mimo wożenia pawie 100kg pasażerów.
(...)
to nadaje sie na
(...) opowieści nachmielonych kolesi spod GeSu.

(...)
Kolejny artykuł nawiedzonego pisarzyka (...)

Rowniez pozdrawiam serdecznie :D
Zapisane
Jawa typ 634; 12Volt-VAPE + Velorex 562
Kawasaki GPz 750 KZ 750E
Kawasaki GPz 900 R

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #54 dnia: Listopada 13, 2014, 21:26:04 »

Kolejny raz to piszę,a właściwie przepisuję  ;) :

Jawa 638.0,czyli niskie,długie wydechy,krótkie kolanka i w większości a może i we wszystkich wałek pośredni 12z,zębatka zdawcza 18z malowanie:

1.LUX-czerwona z chromowanymi emblematami na zbiorniku i boczkach,szare gmole,amortyzatory tylne z plastikowymi szklankami,w moich czasach nazywana była "Jawą LUX":


2.TS czarna,choć wychodziły bordo metalik oraz srebrne,naklejki typowe dla modelu TS,amortyzatory tylne w większości chrom:








Jawa 638.1,czyli podniesione,krótkie wydechy z dołkami na amortyzatory,długie kolanka, wałek pośredni 13z,zębatka zdawcza 17z malowanie:

1.TS-czarna,biała-na zachód niebieskie i srebrne:





2.czerwona- biało szare,małe naklejki na zbiorniku i boczkach,szare gmole,to była taka wersja "oszczędnościowa",choć teraz bardzo rzadka:



Jawa 638.5,czyli niskie,długie wydechy,krótkie kolanka i w większości a może i we wszystkich wałek pośredni 12z,zębatka zdawcza 18z , "ubranie" jak w 634,nowe przednie zawieszenie wraz z półkami,tylna lampa jak w "TS" ,malowanie standard ( czerwone ,czarny tylny błotnik) lub tzw "tęczówka z chromowanymi błotnikami:







Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 778
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #55 dnia: Listopada 13, 2014, 21:29:10 »

Brakło ci jeszcze zwyczajnej 638.1 czyli wydechy z dołkami - podniesione, chromowane gmole i uchwyty. To jest również TS
Zapisane

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #56 dnia: Listopada 13, 2014, 21:33:05 »

Brakło ci jeszcze zwyczajnej 638.1 czyli wydechy z dołkami - podniesione, chromowane gmole i uchwyty. To jest również TS

Uściślij bo nie rozumiem,wymieniłem wszystkie jakie były w tamtych czasach,potem doszły jeszcze 632 (styl tzw "TS" -silnik żeliwniak 12V,z podniesionymi wydechami) a następnie 639 ( tarcza hamulcowa).

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 778
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #57 dnia: Listopada 13, 2014, 21:53:13 »

Chodziło mi o 638.1 z naklejkami TS w kolorze czerwonym i chromowanymi gmolami i uchwytami
Zapisane

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #58 dnia: Listopada 13, 2014, 21:57:02 »

Chodziło mi o 638.1 z naklejkami TS w kolorze czerwonym i chromowanymi gmolami i uchwytami

Były takie,jednak jak Ktoś nakleił naklejki od TS  ;),oryginalnej czerwonej jawy 638.1 z naklejkami TS nigdy nie widziałem ( bordo,srebrna,niebieska jak najbardziej,ale tylko na zdjęciach )

639 były czerwone,jednak całkiem inne naklejki miały:




Oraz 632 były czerwone,z naklejkami jak w 639:

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1785
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #59 dnia: Listopada 13, 2014, 22:04:49 »

A czy wałek zdawczy ma tyle samo zębów przy wałku pośrednim 12z i 13z?
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

von_Majzel

  • Gość
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #60 dnia: Listopada 13, 2014, 22:11:18 »

Zebow walki zdawcze maja tyle samo , ale te zeby sa ciut nizsze do wersji z walkiem 13z .
Zapisane

marian

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 857
  • Jawa 638.0 Ogar 200
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #62 dnia: Listopada 14, 2014, 08:54:47 »

jawol
Ramy się gięły na końcu jak plastelina-to jest fakt
Kosz,zabierak,ogólnie sprzęgło jak zwał tak zwał nie czepiajmy się słówek sprawiał pewne problemy-to też fakt
Jak znasz inny powód wprowadzenia silnika 632 do ramy 638 to podaj.
Widzę ze temat zszedł na duperele typu,białe czy chromowane gmole,takie czy inne amortyzatory tylne.Mi nie oto chodziło.
Jeszcze raz powtórze Jawa 638 bez naklejek TWIN SPORT to nie TS i ja już się nie udzielam w tym temacie.
Zapisane
Jeśli coś ma być zrobione dobrze,zrób to sam.

Jawolotmen

  • Człowiek Depresja
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 533
  • CZ 472.6/GSX400F
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #63 dnia: Listopada 14, 2014, 15:20:28 »

639? Dorzucam zdjęcie od kolegów z UK, podobno oryginał. Jeszcze gdzieś trafiłem na teorię, że podobno pierwsze silniki 638 miały 35KM, ale ja nie mam żadnych pewnych informacji na ten temat. Może ktoś z was natknął się na coś takiego?
Zapisane
"Można mieć depresje i siedzieć w domu. Można też mieć depresję i jeździć cezetą"

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #64 dnia: Listopada 14, 2014, 15:42:07 »

Pierwsze silniki 638 z niskimi, dlugimi wydechami czyli 638.0 miały podaną moc 19 kW , co do żeliwniaka to do GB jeszcxe chyba na początku lat 90-tych  były wysyłane z alternatoremv12 V

Jacek_L

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 160
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #65 dnia: Listopada 14, 2014, 15:55:56 »

Jak w przypadku każdego tworu, słusznie minionych czasów, działała zasada "co mom to pchom" ;)
Zapisane
Aktualnie: Royal Enfield Himalayan, Enfield Bullet, Jawa 638.0
Wcześniej: Royal Enfield Classic, CBX 750F, Dniepr MT12, CZ 180 Roland, 3x Jawa 350, VN700, VN1500 i tak dalej...

Grzegorz Moto Naprawy

  • Gość
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #66 dnia: Listopada 14, 2014, 19:28:04 »

odnośnie żeliwniaka 634 12v to takowy istnieje sam kiedyś taką perełką miałem ale że człowiek był młody i głupi to sprzedałem (kupi się następny bo się zarobiło dobrze) a teraz pluję sobie w mordę i wiele bym dał za takie karterki dzisiaj jak odnajdę fotki to wrzucę ale nie obiecuję że przetrwały u mnie ale taki rodzynek kiedyś miałem (jaki głupi byłem że sprzedałem)
Zapisane

Jacek_L

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 160
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #67 dnia: Listopada 18, 2014, 18:21:52 »

Podnoszę temat aby przypomnieć niekulturalnemu Koledze, żeby albo wskazał źródła, albo przeprosił autora. Bycie mężczyzną zobowiązuje ;)
Zapisane
Aktualnie: Royal Enfield Himalayan, Enfield Bullet, Jawa 638.0
Wcześniej: Royal Enfield Classic, CBX 750F, Dniepr MT12, CZ 180 Roland, 3x Jawa 350, VN700, VN1500 i tak dalej...

marian

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 857
  • Jawa 638.0 Ogar 200
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #68 dnia: Listopada 19, 2014, 10:14:32 »

odnośnie żeliwniaka 634 12v to takowy istnieje sam kiedyś taką perełką miałem ale że człowiek był młody i głupi to sprzedałem (kupi się następny bo się zarobiło dobrze) a teraz pluję sobie w mordę i wiele bym dał za takie karterki dzisiaj jak odnajdę fotki to wrzucę ale nie obiecuję że przetrwały u mnie ale taki rodzynek kiedyś miałem (jaki głupi byłem że sprzedałem)
Co do tego nikt nie ma wątpliwości.Te silniki są jeszcze tu i ówdzie.Sam widziałem taki na Moto Weteranie w Łodzi.Kto szuka ten znajdzie.
Zapisane
Jeśli coś ma być zrobione dobrze,zrób to sam.

Grzegorz Moto Naprawy

  • Gość
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #69 dnia: Listopada 19, 2014, 10:25:38 »

odnośnie żeliwniaka 634 12v to takowy istnieje sam kiedyś taką perełką miałem ale że człowiek był młody i głupi to sprzedałem (kupi się następny bo się zarobiło dobrze) a teraz pluję sobie w mordę i wiele bym dał za takie karterki dzisiaj jak odnajdę fotki to wrzucę ale nie obiecuję że przetrwały u mnie ale taki rodzynek kiedyś miałem (jaki głupi byłem że sprzedałem)
Co do tego nikt nie ma wątpliwości.Te silniki są jeszcze tu i ówdzie.Sam widziałem taki na Moto Weteranie w Łodzi.Kto szuka ten znajdzie.

to jak byś kolego widział gdzieś taką sztukę to prośba bierz dla mnie lub powiadom mnie że jest takie cudo bo ja bez wahania jak się trafi żeliwniak 634 12v biorę
Zapisane

Bartosz

  • Gość
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwca 06, 2018, 23:07:29 »

Zauważyłem tutaj ze podaliscie różnice miedzy silnikami 638.0 a 638.1 na podstawie tych wałków pośrednich i zębatek zdawczych i czy ktoś mógłby mi objaśnić czym takie różnice były spowodowane a zarazem plusy i minusy takich zmian między tymi silnikami?
Zapisane

Szerszeń

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 18
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwca 07, 2018, 07:18:42 »

Panowie to naprawdę czeski film. Mówi się że 638.0 były produkowane 86-88,  a naprawdę już kilka widziałem 90 które wygadały jak 638.0 mimo vinu 638.1,  najczesciej spięte z wozkiem bocznym
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1785
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwca 07, 2018, 09:30:26 »

Drążenie tego tematu nie ma sensu. Taka sama sytuacja była z WSK. Poprostu co było na magazynie, z tego robili motory.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Bartosz

  • Gość
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwca 07, 2018, 09:59:36 »

ale tak jak juz wczesniej napisałem moglby ktos wyjasnic czym byly spowodowane te roznice w silnikach i jakie mialy one plusy lub minusy?
Zapisane

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1466
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Dyskusja o tym która Jawa to TS
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwca 07, 2018, 10:08:25 »

ale tak jak juz wczesniej napisałem moglby ktos wyjasnic czym byly spowodowane te roznice w silnikach i jakie mialy one plusy lub minusy?
tym co napisał Muczos co mieli na magazynie to montowali , czego mieli więcej to adoptowali do silników z innego modelu, miały plusy ujemne i minusy dodatnie tego nie dowiemy się nigdy
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy