Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Kwiecień 19, 2024, 00:55:03
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13   Do dołu

Autor Wątek: Teresa Bimberpołudnia remontuje się  (Przeczytany 63745 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #225 dnia: Kwiecień 18, 2020, 20:16:46 »

Już napisane do sprzedawcy. Całe szczęście że to nasz znajomy tutaj sklep, więc problemu raczej być nie powinno.
Ponieważ wodziki nie doszły, pomierzyłem tylko luzy na wałkach skrzyni. Na sprzęgłowym 1,3mm a na pośrednim aż 4,9
Zapisane

sebatoja

  • fizykkk
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 153
  • Jawa 250 353 1958r
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #226 dnia: Kwiecień 18, 2020, 21:06:46 »

możesz powiedzieć w jaki sposób mierzysz luz osiowy wałków, zwłaszcza głównego?
Zapisane
Pozdrawiam. Seba
Jawa&Kawa
Moja Jadwiga rocznik 1958
Kawasaki Zephyr 750 2000r
Jawa 250 60r "Złomek"
Jawa 354 56r

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #227 dnia: Kwiecień 18, 2020, 21:30:06 »

Silnik rozpołowiony, wyjąłem wałki, koła przesuwne i wodziki z osią. Wyjąłem również zabezpieczenia wałków - te podkładki przykręcane śrubami do kraterów.
Założyłem wałek sprzegłowy i pośredni w lewy karter, dobijając je ile się da w łożyskach w lewą stronę. Na wałek pośredni zakładam nieprzelotowe łożysko igiełkowe, wałek zdawczy z łożyskiem założony i dobity ile się da w prawą stronę. Tak składam kartery z wałkami do siebie i skręciłem śrubami. Suwmiarką zmierzyłem ile wystają wałki z lewej strony. Wałek sprzęgłowy mierzyłem nie do łożyska tylko do karteru. Następnie młotek i wbiłem wałki ile się dało w prawą stronę. Znów pomiary suwmiarką i podejmowanie jednego wymiaru od drugiego.
Zapisane

sebatoja

  • fizykkk
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 153
  • Jawa 250 353 1958r
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #228 dnia: Kwiecień 18, 2020, 21:48:06 »

Silnik rozpołowiony, wyjąłem wałki, koła przesuwne i wodziki z osią. Wyjąłem również zabezpieczenia wałków - te podkładki przykręcane śrubami do kraterów.
Założyłem wałek sprzegłowy i pośredni w lewy karter, dobijając je ile się da w łożyskach w lewą stronę. Na wałek pośredni zakładam nieprzelotowe łożysko igiełkowe, wałek zdawczy z łożyskiem założony i dobity ile się da w prawą stronę. Tak składam kartery z wałkami do siebie i skręciłem śrubami. Suwmiarką zmierzyłem ile wystają wałki z lewej strony. Wałek sprzęgłowy mierzyłem nie do łożyska tylko do karteru. Następnie młotek i wbiłem wałki ile się dało w prawą stronę. Znów pomiary suwmiarką i podejmowanie jednego wymiaru od drugiego.
Dzięki! przy dystansowaniu skrzyni uwzględniasz uszczelkę pomiędzy połówkami silnika?
Zapisane
Pozdrawiam. Seba
Jawa&Kawa
Moja Jadwiga rocznik 1958
Kawasaki Zephyr 750 2000r
Jawa 250 60r "Złomek"
Jawa 354 56r

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #229 dnia: Kwiecień 18, 2020, 22:07:04 »

Nigdy silnika nie składałem na uszczelke. Wałek sprzegłowy mierzyłem do karteru, aby pomiar był ok gdyby przy przesuwaniu wałka przesunęło się łożysko
Zapisane

sebatoja

  • fizykkk
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 153
  • Jawa 250 353 1958r
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #230 dnia: Kwiecień 19, 2020, 11:45:26 »

Pomiary robię dokładnie tak jak Ty, tylko ja jeszcze składam silnik z uszczelką i nie 350 a kivaczke.


Z tym dystansowaniem skrzyni mam zagwozdkę. zdystansowałem silnik do 250 z uwzględnieniem uszczelki, skrzynia pracuje ale znalezienie luzu na pracującym silniku na postoju graniczy z cudem, natomiast na jadącym choćby z minimalną prędkością (obracający się tryb zdawczy) nie ma problemu. Teraz składałem następny silnik, zdystansowałem go bez uszczelki i biegi wchodzą jak marzenie.
Zapisane
Pozdrawiam. Seba
Jawa&Kawa
Moja Jadwiga rocznik 1958
Kawasaki Zephyr 750 2000r
Jawa 250 60r "Złomek"
Jawa 354 56r

barti

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 134
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #231 dnia: Kwiecień 19, 2020, 12:04:46 »

Trochę nie w temacie ;D

skrzynia pracuje ale znalezienie luzu na pracującym silniku na postoju graniczy z cudem, natomiast na jadącym choćby z minimalną prędkością (obracający się tryb zdawczy) nie ma problemu.
Masz klasyczny objaw kiedy "ciągnie" sprzęgło. Może być nawet minimalnie a będą takie problemy....
Zapisane
Kiedyś jeździłem motocyklem ...

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3506
  • Smoczyciel
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #232 dnia: Kwiecień 19, 2020, 12:06:37 »

Trochę nie w temacie ;D

skrzynia pracuje ale znalezienie luzu na pracującym silniku na postoju graniczy z cudem, natomiast na jadącym choćby z minimalną prędkością (obracający się tryb zdawczy) nie ma problemu.
Masz klasyczny objaw kiedy "ciągnie" sprzęgło. Może być nawet minimalnie a będą takie problemy....

Też pierwsze co mi przyszło do głowy to źle wyregulowane sprzęgło...
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

sebatoja

  • fizykkk
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 153
  • Jawa 250 353 1958r
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #233 dnia: Kwiecień 19, 2020, 12:09:59 »

Mi też przyszło to do głowy :D  Ale nie pomogło.
Zapisane
Pozdrawiam. Seba
Jawa&Kawa
Moja Jadwiga rocznik 1958
Kawasaki Zephyr 750 2000r
Jawa 250 60r "Złomek"
Jawa 354 56r

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3263
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #234 dnia: Kwiecień 19, 2020, 14:27:03 »

Mi też przyszło to do głowy :D  Ale nie pomogło.
A próbowałeś z różnymi olejami, u mnie objaw zniknął po zmianie oleju na Bal Ray
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #235 dnia: Kwiecień 21, 2020, 16:03:02 »

Na wstępie chciałbym jeszcze raz przeprosić załogę z 4motor za zamieszanie. Paczkę spakowali wzorowo, a osiołek adresat nie zauważył całej zawartości. Przez moją osobę sprawdzali na monitoringu co pakowali do mojej paczki. Przepraszam raz jeszcze.
Z racji tego, że wodziki były jednak w paczce, skrzynia wydystansowana a silnik gdybym miał uszczelniacze byłby złożony.
PS - składając silnik policzyłem, że skoro dzisiaj 21 kwietnia to dzisiaj jest dwudziesta rocznica zakupu mojej pierwszej Jawy
Zapisane

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #236 dnia: Kwiecień 24, 2020, 14:43:27 »

Motocykl złożony, odpalony. Działa, a skoro działa to pierwsze 15km zrobione. Właśnie stygnie bo góra jest na dotarciu
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3506
  • Smoczyciel
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #237 dnia: Kwiecień 24, 2020, 15:41:01 »

Czyli skrzynia zdystansowana? Wszystko hula jak należy?
Gratuluję!
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #238 dnia: Kwiecień 24, 2020, 15:50:24 »

Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 776
  • Ile to już lat ?
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #239 dnia: Kwiecień 24, 2020, 18:50:36 »

No i tak trzymać !
Zapisane

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #240 dnia: Kwiecień 24, 2020, 19:12:17 »

Skrzynia działa, choć nie idealnie. Jeździć się da, więc póki co będę jeździł. Jak się coś wyspie, bądź będzie czas to zrobię. Dzisiaj pękło aż 38km, jeździmy z młodym i studzimy co kilkanaście km, bo grzeje się bardzo. Wiem, że taki nalot to nic, ale biorąc pod uwagę, że moto od 2015 roku zrobiło 1000km, ....
Teraz trzeba będzie ją koniecznie umyć. Pierwszy raz od 2015 roku
Zapisane

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #241 dnia: Kwiecień 24, 2020, 19:26:50 »

A czemuż to się bardzo grzeje?
Czy Teresa grzeje się bardziej niż żeliwo? Żeliwem pyklem pierwsze 70km bez żadnej przerwy. Może za dużo ważycie.  ;)
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #242 dnia: Kwiecień 24, 2020, 19:37:44 »

Z młodym ważymy prawie 150kg. Byłoby ze 30 mniej, ale wytłumacz pięciolatkowi, że nie może z ojcem pojechać
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2020, 20:45:14 wysłana przez Bimberpołudnie »
Zapisane

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #243 dnia: Kwiecień 26, 2020, 14:06:44 »

Update. Ogarnąłem elektrykę. Klakson nie działał nigdy, a kierunkowskazy jak chciały. W końcu zginęły światła krótkie - długie, więc trzeba było naprawić. Okazało sie, że górna półka nie miała dobrego połączenia z masą, pewnie z powodu grubej warstwy lakieru proszkowego. Pociągnąłem osobnym kablem masę prosto z akumulatora na półkę i wszystkie prądy zostały uleczone.. Zastanawiam sie, czy nie pociągnąć jeszcze solidnej masy na silnik, ponieważ na światłach kontrolka ładowania gaśnie przy około 1800obr
Zapisane

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #244 dnia: Lipiec 10, 2020, 22:38:28 »

Jeżdżę dalej. Góra po wymianie zrobiła już 300km. Już się nie grzeje, można normalnie jeździć. Ładowanie na światłach nadal gaśnie zbyt późno, ale moto działa, więc jeżdżę...
Zapisane

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #245 dnia: Lipiec 10, 2020, 23:26:34 »

Update. Ogarnąłem elektrykę. Klakson nie działał nigdy, a kierunkowskazy jak chciały. W końcu zginęły światła krótkie - długie, więc trzeba było naprawić. Okazało sie, że górna półka nie miała dobrego połączenia z masą, pewnie z powodu grubej warstwy lakieru proszkowego. Pociągnąłem osobnym kablem masę prosto z akumulatora na półkę i wszystkie prądy zostały uleczone.. Zastanawiam sie, czy nie pociągnąć jeszcze solidnej masy na silnik, ponieważ na światłach kontrolka ładowania gaśnie przy około 1800obr

Ładowanie moim zdaniem za późno "włącza się" do gry. U mnie bez świateł na elektronicznym regielu za 20 zł oraz mostku prostowniczym za 5 zł przy 1100 zaczyna przekraczać 12,5 V, przy 1400 już ma powyżej 13. Światłą "uciągnie" na tyle, aby na pustym aku przy soveku nie gasła już od 1600. Za to kierunki działały jak chciały na całkowicie pustym aku niezależnie od obrotów.
U mnie choinka ze światłami była spowodowana po malowaniu masą słabą pod kanapą. Pomimo przejścia według multimetru musiałem ratować się światłami krótkimi przełącznikiem pod bakiem połączonym na krótko z lampą :P

https://www.youtube.com/watch?v=ZY-OxUznFP0&feature=youtu.be na światłach od 0:20
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2020, 12:43:01 wysłana przez Dragon on the Blue Sky »
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

grześ350

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 116
  • jawa 638-1 639 640 Tramp 640 Sport
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #246 dnia: Lipiec 11, 2020, 00:43:02 »

ale dlaczego patrzycie na kontrolke zobacz co sie dzieje miernikiem jakie sa napecia ładowania bez swiateł jakie z swiatłami czasem sam przekaznik kontrolke zle gazsi zaswieca
Zapisane

wikingc1

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 78
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #247 dnia: Lipiec 11, 2020, 10:56:11 »

Jak będę w garażu to pomierzę jak to u mnie jest. Ja mam regulator z malucha i dodatkowe diody. Ale na bardzo niskich obrotach zaczyna świecić ładowanie (tak poniżej 1000 obr/min). No i napięcie "ładowania" też zależy od stanu i poziomu naładowania akumulatora. Bo jak akumulator rozładowany  to pobiera sporo prądu na ładowanie i przy niskich obrotach będzie inne napięcie na naładowanym aku a inne przy rozładowanym, tak samo jak przy włączonych i wyłączonych swiatłach.
Zapisane

azbescik2

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1164
  • w moich rękach od 99 r
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #248 dnia: Lipiec 11, 2020, 11:36:57 »

U mnie jest to samo jak ustawie obroty jałowe lekko po niżej 1000 to po pewnym czasie na światłach zaczyna się palić kontrolka ładowania zazwyczaj wtedy napięcie na klientach akumulatora jest w granicach 12.00v wystarczy że ma 1200 i już tego nie ma ładowanie wtedy że światłami jest jakieś 12.3 -12.4 v więc bilans jest dodatni na światłach kres ładowania 14.3 v osiąga przy 2200. Moim zdaniem nie ma się co dziwić ponieważ w samochodach alternator kręci się zazwyczaj 2-3 krotnie szybciej niż silnik a w knedlu jest to 1 do 1
Zapisane
    Status GG

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 776
  • Ile to już lat ?
Odp: Teresa Bimberpołudnia remontuje się
« Odpowiedź #249 dnia: Lipiec 11, 2020, 11:54:19 »

Miałem kiedyś podobny problem jak Bimber. Okazało się że musiałem wymienić konektory przy wyjściu z alternatora na prostownik i poprawić wszystkie styki przy altku i wszystkich elementach odpowiedzialnych za ładowanie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2020, 15:40:29 wysłana przez STÓWA »
Zapisane
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13   Do góry
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
51 Odpowiedzi
15392 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marzec 08, 2007, 22:53:10
wysłana przez NaczelnyFilozof
121 Odpowiedzi
25331 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwiecień 08, 2024, 22:57:34
wysłana przez Bimberpołudnie