Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 14:44:02
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: cewki zaplonowe???  (Przeczytany 3244 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DawidH

  • Gość
cewki zaplonowe???
« dnia: Sierpień 22, 2007, 12:36:48 »

Zamierzam sobie zrobic do jawy zaplon elektroniczny z mikroprocesorem. Jako modulu uzyje tego omawianego tu na forum.
Moje pytanie jest takie jakie powinny byc czasy otwarcia i zwarcia cewki i w ktorym momencie daje iskre. Z tego co wyczytalem to jawa ma otwarty uklad zaplonowy tzn. ze krzywki przez dlugi czas sa otwarte potem nastepuje zwarcie i po chwili rozwarcie i w tym momencie nastepuje przeskok iskry. jakie powinny byc te czasy optymalne. aby byla najwieksza iskra. uklad taki charakteryzuje sie niskim poborem pradu przy niskich obrotach ale slaba iskra przy wysokich obrotach. Jakie parametry maja orginalne cewki 6V.
Drugie pytanie to czy nie bylo by np. lepiej zamontowac jakies inne cewki zaplonowe, czytalem ze do zaplonow elektronicznych sa przeznaczone jakies specjalne cewki zaplonowe. Na koniec czym sie rozni cewka bezstykowa od zwyklej poza cena i jak jest zbudowana.
Szukalem duzo po necie ale zadnych konkretow nie ma jak to na necie.

Chodzi mi glownie w jaki sposob wysterowac ten modol aby iskra byla jak najlepsza na standardowej lub innej cewce.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2007, 13:15:39 wysłana przez DawidH »
Zapisane

moonraker

  • Gość
Odp: cewki zaplonowe???
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2007, 16:45:11 »

Generalnie cewki do tzw "elektronicznych" zapłonów mają mniejszą rezystancje na uzwojeniu niskiego napięcia (pobierają większy prąd). A co do kwestii jak to określiłeś "najlepszej" iskry (rozumiem że chodzi Ci o najmocniejszą iskrę) to nie zależy ona od czasu jak długo jest zamknięty przerywacz tylko od czasu zaniku prądu w obwodzie niskiego napięcia. Najprościej mówiąc im szybciej się otwiera przerywacz tym lepiej, pisząc "szybciej" mam na mysli czas potrzebny na otwarcie przerywacza (upływający od pozycji "zamknięty" do momentu az przerywacz znajdzie się w pozycji "otwarty"). Opisałem to na przykładzie przerywacza dla lepszego zrozumienia ale w nowoczesnych układach oczywiście tradycyjnych, mechanicznych przerywaczy już się nie stosuje bo mają one za dużą bezwładnośc (przy większych obrotach nie nadążają się zamykać), zastąpiły je ukłądy bezstykowe (hallotrony, czyjniki magnetoelektryczne, optyczne...) W zapłonach elektronicznych czasu rozłączenia zależy głównie od zastosowanego tranzystora wykonawczego, i te czasy rozłaczenia są rzędu 20 nanosekund.
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: cewki zaplonowe???
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2007, 00:04:11 »

mam gdzies caly artykul o ukladach zaplonowych z EDW, jest to tam dokladnie i ladnie opisane na przykladach, sa tez gotowe schematy i plytki
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

DawidH

  • Gość
Odp: cewki zaplonowe???
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2007, 23:35:43 »

AndrewS mogl bys poszukac jak bedziesz mial czas, i mi to zeskanowac, ewentualnie przynajmniej podac numer EDW.
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: cewki zaplonowe???
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2007, 22:51:32 »

to juz jest zeskanowane, gdzies to nagralem na plyte, dzis jakos na szybko nie moglem znalezc
jutro poszukam dokladnie
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Pali cewkI.. (POMOCY)

Zaczęty przez radzisz Mechanika

13 Odpowiedzi
5756 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipiec 21, 2010, 09:19:52
wysłana przez radzisz
9 Odpowiedzi
3685 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marzec 25, 2014, 10:49:05
wysłana przez Patyk
3 Odpowiedzi
2745 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maj 21, 2014, 21:19:02
wysłana przez Zuber
17 Odpowiedzi
4170 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudzień 18, 2014, 20:39:36
wysłana przez Jawolotmen
1 Odpowiedzi
2432 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Październik 08, 2015, 03:45:10
wysłana przez Yabaman