Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 10:23:58
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Jaki olej na dotarcie?  (Przeczytany 15324 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 11, 2018, 00:26:05 »

5 lata temu jeździłem na malince z Orlenu w 638. Kopcił, ale po tym, jak pierścienie wybrały się na wędrówkę po cylindrach miałem mieszane uczucia - proporcja 1:40, obroty 2 000- 4 000,ale kilka "plamek" rdzy na korbowodach znalazłem. Były suche obszary na wale. Po szlifie i regeneracji u M&M Company(Pan Marek i Pana Marka z Poznania) wraz z sugestią zmieniłem na Castrol 2T w czerwonej butelce, mineralny. Proporcja 1:40, kilka razy silnik połowiłem i nigdy nie znalazłem jakiegokolwiek nalotu rdzy. Wszystko zakonserwowane w oleju, ale nie było go też przesadnie dużo(nie pływała mi komora korbowa w oleju). W tym roku chyba przejdę na 1:50.

11 lat temu Ogar 200 jeździł na malince z Orlenu i z tego, co pamiętam kopcił mniej, niż mój obecny po remoncie Ogar 200 na tej samej malince. Kolega w Simsonie S51 też ma takie wrażenie. Najlepiej WSK 125 pracuje na malince.

Na Valvoline pełnym syntetyku(VALVOLINE SYNPOWER 2T) jeździłem 6 lat temu, za czasów Aprilii RS. Bardzo rzadki, łatwo się mieszał z paliwem. Różnica pomiędzy półsyntetycznym motulem ogromna - moja pierdziawka kręciła się do 16 000 obr, po przebiegu 900 km od założenia Polini Race 80 wraz z całym osprzętem "racingowym", przejsciem na Valvoline i zdjęciu głowicy nadal był widoczny ślad po honowaniu. W przypadku motula po 600 km nie było śladu po honowaniu. Prawie w ogóle nagaru na tłoku, wszystko czyste, w wydechu też mało co się osadziło. Kilka osób stosowało ten olej w motocrossach, efekty podobne.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2018, 00:29:27 wysłana przez Dragon on the Blue Sky »
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

Glider

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 66
  • Jawa 555, CZ 125/453
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 11, 2018, 07:11:46 »

Do motorów zalewam Motula (skrzynia oraz paliwo). Stosuję dodatki typu Motorlife oraz Xado.
Zapisane
Pozdrawiam
Misiek

Jawka 555 '60
CZ 125 453 '66

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 11, 2018, 09:45:31 »

Dragon, wpisuj sie na liste na zlot wiosenny. Sie nie zastanawiaj tyle. I nie mow ze masz daleko, doczepisz sie do czerona i pawanda, przylecicie w mig. Z pewnością wielu kolegów na żywca posłucha roznych Twoich motocyklowych przygod ja z pewnością czegos nowego sie dowiem.

Jeżdżę na Castrolu i na "dotarcie" nic nie zamierzam cudować. Uważam ze niema sie co nad tym rozczulać. Więcej praktyki mniej teorii.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2018, 09:57:01 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

JawaKCH

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 297
  • Jawa 350/634-7, Jawa 50 typ 20
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 11, 2018, 10:30:55 »

Wyrwałem z kontekstu...

kilka razy silnik połowiłem i nigdy nie znalazłem jakiegokolwiek nalotu rdzy.

Z ludzkiej ciekawości zapytam, a po co go rozbierałeś?

Zysiu

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2317
    • JAWA-CZ KLUB POLSKA
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 11, 2018, 11:52:02 »

Wyrwałem z kontekstu...

kilka razy silnik połowiłem i nigdy nie znalazłem jakiegokolwiek nalotu rdzy.

Z ludzkiej ciekawości zapytam, a po co go rozbierałeś?
Ty się nie znasz . To jest normalne . Ty jeździsz jak się nudzisz a powinieneś silnik połowić  ;D .
Olej jaki leje każdy jeden byle półsyntetyk i 1:50 i ogień . Silnik zbliża się do 40 tyś . Cichy to może i on nie jest ale daje radę i lekkiego żywota nie ma
Zapisane
Member  JAWA-CZ KLUB POLSKA
http://www.youtube.com/watch?v=OZH4UPxW2zE

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 11, 2018, 14:13:14 »

Powody rozbierania silnika miałem różne - zużycie aparatu biegów na tyle,że biegi już zaczęły szwankować, skrzywienie wału korbowego po regeneracji u Pana Marka(wina leżała w skatowanych karterach, inna para niż te, co mam obecnie), jak wspominałem - 5 lat temu dostałem ten silnik w skatowanych karterach, nie robiłem szlifu z braku kasy a i tak do wymiany szły tłoki i pierścienie, po powrocie ze zlotu 20 km od domu silnik strzelił 3 razy w wydech, raz kichnął w gazior i umarł(nie znalazłem wszystkich części pierścieni, musiałem połowić silnik, aby je wydobyć). Teraz w zimę po wyrównaniu różnicy w wysokości prawie 2 mm w cylindrach(planowanie przylgni karter-cylinder jak i głowic) przy okazji zerknąłem na korbki. Cała reszta powodów połowienia jest na tym forum, więcej mogę na priv opisać, aby nie spamić, o ile ktoś to na poważnie jeszcze traktuje:)

Pietras12v - z ogromną chęcią, ale po zobaczeniu terminarzu i wykładów na obecny rok słabo mi się zrobiło - motorek odpalę po śnie zimowym dopiero w lipcu, o ile nie dorobię się poprawek :/
sądziłem,że chociaż na najbliższy się jakoś doturlam(wiadomo, początek semestru to i lekkie luzy), ale nic z tego - 2 nieobecności na niektórych przedmiotach i mam poprawkę. Wystarczy porządna grypa i jestem w du.... no, tam, gdzie ciemno:)
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2018, 14:16:46 wysłana przez Dragon on the Blue Sky »
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 11, 2018, 14:26:07 »

Będzie mi bardzo przykro ;D
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

czeron

  • Potrzymaj no mi te piwo
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1716
  • CEZET 472.6 1986r.
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 11, 2018, 17:17:29 »

Gdzieś już pisałem o tym jak przeszedłem z malinki na czerwony castrol.
W każdym razie, pewnego dnia zdziwiłem się, że czesia dziwnie, przyjemnie jedzie. Nie wiedziałem co jest tego przyczyną, ale po tankowania suchego baku i zalaniu z powrotem malinki, z braku castrola na stacji, silnik znowu jak by miał ciężej.
W tamtych czasach w głowicę miałem wkrecony termometr zaobserwowalem wówczas, że na castrolu termometr pokazywał około 7 stopni niższą temperaturę, i silnik miał jak by mniejsze tarcie, i przyjemniej jechał.
Nie jest to reklama, tylko moje subiektywne odczucia i spostrzeżenia. Osobiście jeżdżę teraz na valvoline durablend, z powodu braku castrola w mojej okolicy.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2018, 17:19:01 wysłana przez czeron »
Zapisane
CEZET 472.6
Jawa 638,5
Jawa 638,5
Jawa Choppre 125
Jawa Chopper 125
Romet komar 50
Polonez Caro Plus

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 11, 2018, 17:36:41 »

Czeron, castrol kupisz tanio na alledrogo a kurier przniesie paczkę pod drzwi.
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7163428846
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 11, 2018, 17:57:14 »

Z kupowaniem oleju przez neta to się wstrzymuje. W pewnych "mondrych" książkach przestrzegają przed stosowaniem oleju do mieszanki starszym niż 1 rok. Ponoć rozpuszczalniki(piszę łopatologicznie) mające na celu wymieszanie oleju z paliwem po roku zaczynają negatywnie wpływać na właściwości smarne. Jak mam możliwość to zawsze staram się kupować olej młodszy jak pół roku. Niby nic, ale perspektywa ewentualnego szlifu dwóch garów z powodu oleju nie napawa optymizmem

Z drugiej strony do obecnego Ogara 200 leje malinkę z orlenu starszą jak rok. Robię to celowo, aby mieć porównanie, czy długi okres magazynowania ma wpływ zauważalny na silnik.

Przydałoby się kogoś z "branży" zapytać....
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

Bison

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 926
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 11, 2018, 18:17:45 »

Z drugiej strony do obecnego Ogara 200 leje malinkę z orlenu starszą jak rok. Robię to celowo, aby mieć porównanie, czy długi okres magazynowania ma wpływ zauważalny na silnik.
Stary, nie obraź się, ale czy ty czasami czytasz ze zrozumieniem, jakie pierdoły tu wypisujesz ?
Proszę Cię bardzo, wyjaśnij mi łopatologicznie, w jaki sposób, jakimi pomiarami i badaniami, jesteś w stanie porównać działanie starszego niż rok, orlenowskiego oleju, który celowo lejesz do super zaawansowanego technologicznie i materiałowo, silnika - Ogara 200 ?
Masz jakieś czujniki zamontowane, podłączyłeś silnik pod komputer pokładowy, czy może masz sztab inżynierów i sprzętu pomiarowego do dyspozycji, coś na wzór speców z NASA ?
Jeśli jednak nie, a te swoje testy robisz na Bolka oko, to to raczej o kant d... potłuc  ;D
Zapisane
CZ 350 typ 472.5 - 1985
Ford Orion 1,6 D - 1985
IŻ 350  Planeta 5 - 1991
VW Golf 1,3 CL - 1991
Peugeot 405 1,6 GL - 1993
Hyundai Accent  1,5 GL - 1995
Honda ST 1100 - 2001
Royal Enfield Bullet 500 - 2007

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 11, 2018, 18:28:24 »

Ja jeżdżę na dziesięcioletnim oleju z pronaru. Na tym samym oleju pracują wszelakie ogrodowe i leśne maszynki. Niestety źrudełko wysycha... :-X
Zapisane

Bison

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 926
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 11, 2018, 18:47:08 »

Ja jeżdżę na dziesięcioletnim oleju z pronaru. Na tym samym oleju pracują wszelakie ogrodowe i leśne maszynki. Niestety źrudełko wysycha... :-X
Bo stare silniki z demoludu, zostały opracowane konstrukcyjnie do pracy na jeszcze gorszych jakościowo smarowidłach. Ich twórcom nawet się nie śniło o takim cudzie rafinerii jak malinka z Orlenu.

Zapisane
CZ 350 typ 472.5 - 1985
Ford Orion 1,6 D - 1985
IŻ 350  Planeta 5 - 1991
VW Golf 1,3 CL - 1991
Peugeot 405 1,6 GL - 1993
Hyundai Accent  1,5 GL - 1995
Honda ST 1100 - 2001
Royal Enfield Bullet 500 - 2007

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 11, 2018, 19:15:53 »

Bizonek - nie trzeba tutaj technologii z NASA. Wystarczy zmierzyć, ile przebiegu naklepie silnik, co nawet Ty, kolego, jesteś w stanie zrobić. Wiem, ile jest w stanie przejechać ten nieszczęsny Ogar 200 w moich rękach. Wiem, ile przejechał na tym oleju 10 lat temu, znam dokładny przebieg każdego ze swoich pojazdów. Graty mam zamontowane podobne, co 10 lat temu. Warunki eksploatacji również. Więc jeśli szybciej się zużyje ten mój obiekt badań na obecnej malince, niż 10 lat temu (a chyba wszystkim wiadomo, że nawet miksol jest stale ulepszany) - jakie wnioski(zakładając, że jakość części na podobnym poziomie)? :) oczywiście jak już wyzionie ducha ten Ogar,zrobię szlif w tym samym zakładzie, tłok mam nadwymiarowy tej samej firmy, co mam obecnie. Nadal będzie jeżdżony na malince, tylko młodszej. Wówczas spokojnie wnioski wyciągnąć można. Potrzeba tylko czasu i trzymać się założeń(ciągle starsza malinka, ta sama proporcja, tak samo eksploatować silnik). Będę w stanie powiedzieć, czy ma to wpływ, czy nie ma(co już może skłonić do użytkowania lub nie danego oleju). Nie będę w stanie tylko powiedzieć dokładnie, jak duży wpływ. Im większa wyjdzie mi różnica tym mniejsze prawdopodobieństwo błędu czy losowego zdarzenia(chrzczone paliwo itp itd). Co więcej - jak wspominałem - kolega również stosuje go w Simsonie, a jest to ten sam simson od ponad 16 lat w rodzinie. Czyli będą 2 wyniki do porównania.

Druga sprawa "Bo stare silniki z demoludu, zostały opracowane konstrukcyjnie do pracy na jeszcze gorszych jakościowo smarowidłach. Ich twórcom nawet się nie śniło o takim cudzie rafinerii jak malinka z Orlenu."owszem. Ale i paliwko mamy inne - mniej kaloryczne i pozbawione ołowiu, co też nie bez znaczenia. Jaro Veteran całkiem sporą ma wiedzę na ten temat, warto go posłuchać. Wszak jest z "branży" związanej z olejami:)


"Jeśli jednak nie, a te swoje testy robisz na Bolka oko, to to raczej o kant d... potłuc" - podejście masz jak najbardziej dobre(wręcz książkowe). Tylko rzeczywistość wygląda troszkę inaczej. Jeździsz samochodami, motocyklami, wiesz, że nie trzeba badań, aby "odkryć", że dany olej/marka jest gorszy od drugiego, chociaż klasa oleju/części ta sama. Zwłaszcza jak masz w posiadaniu kilka lub kilkanaście lat jeden pojazd. Jak chcesz dalej pogadać zapraszam na priv
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2018, 19:33:56 wysłana przez Dragon on the Blue Sky »
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

Bison

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 926
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 11, 2018, 19:36:41 »

Dragon na priva to ja czasu nie mam ale na jakimś zlocie, przy piwku to spoko, pogadać można  ;)
Twoje posty, styl pisania, może nawet i sposób patrzenia na zagadnienia techniczne, przypomina mi bardzo wpisy kolegi, którego już jakiś czas, na forum nie widać - Jawolot coś tam, nie mogę sobie teraz przypomnieć. Obu Was się fajnie czyta, choć przyznam że tamten kolega miał większy rozmach w swoich przekazach pisanych.
Do zobaczyska, wybieram się na wiosenny jak by co  :P 
Zapisane
CZ 350 typ 472.5 - 1985
Ford Orion 1,6 D - 1985
IŻ 350  Planeta 5 - 1991
VW Golf 1,3 CL - 1991
Peugeot 405 1,6 GL - 1993
Hyundai Accent  1,5 GL - 1995
Honda ST 1100 - 2001
Royal Enfield Bullet 500 - 2007

suchy

  • forumowicz
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 669
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?Tak,jeżdżę motorem.
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 11, 2018, 19:53:48 »


Pietras12v - z ogromną chęcią, ale po zobaczeniu terminarzu i wykładów na obecny rok słabo mi się zrobiło - motorek odpalę po śnie zimowym dopiero w lipcu, o ile nie dorobię się poprawek :/
sądziłem,że chociaż na najbliższy się jakoś doturlam(wiadomo, początek semestru to i lekkie luzy), ale nic z tego - 2 nieobecności na niektórych przedmiotach i mam poprawkę. Wystarczy porządna grypa i jestem w du.... no, tam, gdzie ciemno:)
A jeszcze testy oleju musisz robić :-[


Będzie mi bardzo przykro ;D


Do zobaczyska, wybieram się na wiosenny jak by co :P

Zapomnijcie.

Zapisane
Mniej teorii więcej praktyki.
CZ 350 472.5 83'  Garwolin  tel.602 792 446

Zysiu

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2317
    • JAWA-CZ KLUB POLSKA
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 11, 2018, 20:48:10 »


Pietras12v - z ogromną chęcią, ale po zobaczeniu terminarzu i wykładów na obecny rok słabo mi się zrobiło - motorek odpalę po śnie zimowym dopiero w lipcu, o ile nie dorobię się poprawek :/
sądziłem,że chociaż na najbliższy się jakoś doturlam(wiadomo, początek semestru to i lekkie luzy), ale nic z tego - 2 nieobecności na niektórych przedmiotach i mam poprawkę. Wystarczy porządna grypa i jestem w du.... no, tam, gdzie ciemno:)
A jeszcze testy oleju musisz robić :-[


Będzie mi bardzo przykro ;D
Do zobaczyska, wybieram się na wiosenny jak by co :P
Zapomnijcie.
Marek gdzie jest przycisk Lubię to
Zapisane
Member  JAWA-CZ KLUB POLSKA
http://www.youtube.com/watch?v=OZH4UPxW2zE

Strażak

  • Cezeciarz -
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2028
  • 472.6, 472.6, 472.5
    • PJ
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 11, 2018, 21:35:13 »

Nie jest to reklama, tylko moje subiektywne odczucia i spostrzeżenia. Osobiście jeżdżę teraz na valvoline durablend, z powodu braku castrola w mojej okolicy.

W Strachocinie kupowałem bodajże po 23 zł ;) Wiśnia jeździ na czerwonym Castrolu.
Zapisane
    Status GG

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 11, 2018, 21:38:49 »

Z ludzkiej ciekawości zapytam, a po co go rozbierałeś?

Oo nie....
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

JawaKCH

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 297
  • Jawa 350/634-7, Jawa 50 typ 20
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 11, 2018, 22:01:57 »

Z ludzkiej ciekawości zapytam, a po co go rozbierałeś?

Oo nie....

Przecież to nie Bazyliszek.  ;)

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 11, 2018, 23:11:47 »

Z ludzkiej ciekawości zapytam, a po co go rozbierałeś?

Oo nie....

Przecież to nie Bazyliszek.  ;)

ZDZIWIŁBYŚ SIĘ XD
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 13, 2018, 09:02:17 »

Jestem pytany przez kilku Forumowiczow o olej rycynowy (nazwa popularna to rycyna, po angielsku castor oil) o ktorym pisalem w wątku o Jawie Californian. Aby się nie rozdrabniac w indywidualnych odpowiedziach napiszę tez tutaj. Jest to znany od starozytnosci olej wyciskany z nasion rącznika (obecnie jest więc "eko") i jeden z pierwszych olejow stosowanych do silnikow 2T. Ma ograniczoną mieszalnosc z benzyną i wytrąca się z niej zwlaszcza wtedy, kiedy jest zimno. W wysokich temperaturach, czyli np. w silniku, tworzy powlokę o duzej lepkosci podobną do pokostu. Taka powloka na pierscieniach sprawia, ze tlok przesuwa się na nich powoli i nie klepie o scianki cylindra. I dzieki temu silnik robi się cichszy. Odglosy od luznych sworzni czy lozysk walu tez staja się cichsze ale mniej wyraznie niz te od klepiących tlokow.
Ten film z oleju rycynowego jest bardzo trudnozrywalny i silnik trudno na nim zatrzec - dlatego olej rycynowy wciąz stosuje się do silnikow wyczynowych. Bywa stosowany bez zadnych dodatkow, jako glowny skladnik (baza) wyczynowych olejow 2T a takze jako glowny skladnik poprawiających smarnosc dodatkow do paliwa lub do olejow 2T. Jesli producent chwali się , ze uzywa do oleju 2T skladnikow naturalnych to najprawdopodobniej chodzi wlasnie o olej rycynowy.
Jesli ktos chce szybko wyciszyc silnik to niech zmiesza olej rycynowy z benzyną w proporcji 1:16 - 1:20 i przepali litr albo dwa takiej zupy. Mogą sie przy tym mostkowac swiece ale przy zaplonie elektronicznym i szczelinie elektrod rzędu 0.8-1.0mm nie powinno byc problemow.
Mozna tez dodawac olej rycynowy do "powszedniego" oleju w ilosci 10-20% i w zwykly sposob wlewac taki zmodyfikowany olej do paliwa w typowej proporcji (1:40 etc.). Wspolczesne oleje mają dodatki poprawiające mieszalnosc z benzyną i będą one tez dzialac w podobny sposob na dodany olej rycynowy (tzn. poprawią jego rozpuszczalnosc w benzynie).
Podobne dzialanie jak w 2T olej rycynowy ma tez po dodaniu do paliwa silnikow 4T (oczywiscie mniej go tam potrzeba). Nie wiem jak jest obecnie ale takie paliwo z olejem rycynowym bylo podobno stosowane do silnikow motocykli zuzlowych. Są tez dosc drogie "dodatki" do paliwa silnikow samochodowych - sa tez takie, ktore zawieraja glownie olej rycynowy.
Mozna stosowac olej rycynowy sprzedawany w aptekach. Jest tez na allegro w butelkach 0.25l, 0.5l i 1l. Nie jest drogi.
Nagar powstający z oleju rycynowego rozni sie tym od nagaru z olejow mineralnych, ze jest duzo bardziej miękki. Moze to miec znaczenie kiedy sie oderwie i trafi np. do lozysk. Chociaz trudno sie odrywa bo przypomina trochę stwardnialą smole a nie typowy nagar z oleju mineralnego.
Mankameny to wspomniana wyzej slaba mieszalnosc z benzyną, duzo nagaru i zwiazana z tym tendencja do mostkowania swiec oraz duzo smierdzącego dymu (chociaz są tacy, ktorzy ten zapach bardzo lubią). Rycyna i oleje z jej dodatkiem nie nadaja sie do ukladow z pompą oleju. W goracej pompie olej rycynowy lepi sie do scianek kanalow i moze je zapchac.
Na jakiejs amerykanskiej stronie na ktorej sprzedają olej Maxima Castor do 2T jeden z zadowolonych klientow okreslil olej rycynowy jako "nektar bogow dwusuwowego nieba".
Na docieranie taki olej jest chyba godny polecenia.

mostasz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1290
  • luckystrike
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 13, 2018, 09:19:38 »

Jeździłem na takim dotaku rycynowym w proporcji na początku 10 % a potem 5 % przez 1500 km i powiem wam że w cylindrach i kanałach wydechowych było naprawdę sporo nagaru. Więc nie przeholujcie i nie jeździjcie na tym więcej niż 500 km,
Na mzklubie ten temat był poruszany ze 3 lata temu i ktoś natym zrobił 10 000 ale też miał sporo nagaru tyle że nie próbował jeździć za bardzo na proporcji 10% tylko od razu dał 5 %.

Mówimy tutaj o procentowej ilości do oleju a nie do paliwa więc na 100 ml oleju castrol dawałem 5 ml rycyny odmierzane strzykawką :P
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2018, 09:21:25 wysłana przez mostasz »
Zapisane
Górnik forumowy :P
Czasami motocykl sprawia, że uśmiech na twarzy się poJAWIA !!!

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Jaki olej na dotarcie?
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 13, 2018, 09:29:23 »

Dodam jeszcze, ze przy gaszeniu silnika pracujacego na paliwie z olejem rycynowym najlepiej jest po zamknieciu kranika zostawic go na wolnych obrotach aby wypalil mozliwie duzo paliwa pozostalego w gazniku. Benzyna odparuje ale pozostaly na dnie komory plywakowej olej rycynowy moze zalepic dysze. I to tak, ze trzeba gaznik rozebrac i dysze przepychac bo przedmuchiwanie nie rusza rycynowego "korka" podobnego do stwardnialego pokostu.
Do eksperymentow kupilem kilka gaznikow od starych japonskich motocykli 2T i wiekszosc z nich byla tak zapchana.
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Jaki olej do skrzyni

Zaczęty przez MaSSeY Eksploatacja

7 Odpowiedzi
13333 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpień 08, 2007, 17:22:43
wysłana przez aker6
jaki olej do amortyzatorów

Zaczęty przez kazex144 Eksploatacja

15 Odpowiedzi
10133 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Październik 27, 2008, 07:11:28
wysłana przez Agent 634-7
6 Odpowiedzi
4684 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwiec 26, 2017, 19:36:39
wysłana przez Jacko
11 Odpowiedzi
5380 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maj 13, 2018, 18:06:44
wysłana przez Yabaman
2 Odpowiedzi
3338 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maj 25, 2020, 20:26:36
wysłana przez kuba.g6