Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marca 29, 2024, 02:46:40
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Wetylowane tarcze hamulcowe ... po co ?  (Przeczytany 2221 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotrek350

  • Gość
Wetylowane tarcze hamulcowe ... po co ?
« dnia: Sierpnia 04, 2007, 19:44:54 »

Zastawiałem sie po co sa wentylowne tarcze hamulcowe , poszukałem w internecie i znalazłem dwie odpowiedzi  1 zeby sie nie rozgrzewały  2 zeby dziury odprowadzały wode  Moze ktos z Was wie po co to jest bo sie zaciekawiłem  :P
Zapisane

WhitePower

  • Gość
Odp: Wetylowane tarcze hamulcowe ... po co ?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 04, 2007, 20:06:09 »

no ja tez slyszalem ze ze wzgledu na chlodzenie :P

druga wersja byla taka zeby lepiej hamowaly ale na ile w tym jest prawdy to nie wiem  <lol>
Zapisane

Mienki

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2082
  • Jawa Tramp
Odp: Wetylowane tarcze hamulcowe ... po co ?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 04, 2007, 21:14:48 »

wentylowane sa po to zeby sie zbytnio nie rozgrzewały np. przy gwałtownym hamowaniu, wiadomo ze jak hamulce sa zimne to ich wydajnosc jest słabsza podobnie jest gdy sa zagorace,  dwa to ze zbyt rozgrzane tarcze gdy zostana gwałtownie schłodzone np. jak wpadniemy w kałuze moga sie skrzywic, a tak jak sa wentylowane zachowuja optymalna temp. i ich wytrzymalosc i wydajnosc jest wieksza
Zapisane
http://mienki1987.blogspot.com/

_________________________________________________________________

cezet175

  • Gość
Odp: Wetylowane tarcze hamulcowe ... po co ?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 04, 2007, 23:06:20 »

wentylowane sa po to ze podczas hamowania z klockow wydobywa sie taka jak by to nazwac chmura pylu ze zurzywajacych sie klockow i gdy nie ma otworow to ten pyl nei ma gdzie uciekac i jest slabszy efekt hamowania
Zapisane

HubertBaran

  • Gość
Odp: Wetylowane tarcze hamulcowe ... po co ?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 05, 2007, 13:15:06 »

otwory maja za zadie odprowadzać z kolckó zanieczyszczenia
 
rowki maja odprowadzać wode

wystrzepienia maja ochładzać hamulce.
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: Wetylowane tarcze hamulcowe ... po co ?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 06, 2007, 16:10:03 »

Po pierwsze primo może jestem w błędzie ale wentylowane tarcze są tylko w samochodach i to najczęściej z przodu.
Drugie primo to tarcza wentylowana to w sumie podwójna tarcza zdystansowana na osi a pomiędzy ścianami roboczymi ma takie jakby "lamelki" "języczki" czy jak by tego nie nazywać.

Następna rzecz to nacięcia na ściance roboczej tarczy. Tak jak ktoś zauważył  nacięcia otwory itp a także np "nie okrągłe" tylko "pogryzione" kształty tarcz służą do samooczyszczania się elementów ciernych układu. Znowu mogę się mylić (chociaż nie sądze - bo mam przed soba artykuł o heblach w "Motocyklu") ale ten kto myśli że nacinana czy wiercona tarcza jest tym samym wentylowana jest w błędzie (chociaż w pewnym stopniu jest bardziej wentylowana niz zwykła np "emzetowska" )

A teraz najlepsze : Nie wolno: wiercić, frezować, nacinać itd. tarcz które są wykonane jako jednolite ze względu na bezpieczeñstwo i trwałość tarczy       
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

Piotrek350

  • Gość
Odp: Wetylowane tarcze hamulcowe ... po co ?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 06, 2007, 17:45:41 »

 Pawel  nie martw sie nie zamierzam wiercic dziur w tarczach  :P
 przeciesz to tylko w motocyklach sa nawiercane nacinane tarcze w samochodach tez ale   
 tylko sportowych  ja mam juz wentylowane tarcze (orginalnie) z tyłu i przodu  :P
Zapisane