Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marca 29, 2024, 13:33:14
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Pierwsza Pomoc Przedlekarska  (Przeczytany 36434 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

albiNOS

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 152
  • Kia Sorento, , Audi A4, Swift Coastline, Romet M1
Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« dnia: Lipca 29, 2012, 11:52:57 »

Myślę, że warto by wprowadzić taki dział, jak informacje na temat pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach.
Dziwne jest to, że w przestrzeni kilku ostatnich lat, zmieniły się ,,przepisy" odnośnie np. reanimacji. Zmieniła się ilość wdechów i ucisków ale człowiek dalej od tysięcy lat jest taki sam. Tak już pomieszali, że sam zgłupiałem co jest prawidłowe a co nie.
Zapisane

Kutron RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1593
  • Jawasaki rider :)
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 29, 2012, 11:53:52 »

Strzał w 10-tkę jak dla mnie.
Zapisane
    Status GG
Jawa 350/634.7 12v,
CZ 350 472.5 6v
Jawa Babetta 28 - 1972 r.
CBR 1000F SC 21 1988 r.

korczi

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 968
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #2 dnia: Września 24, 2012, 17:52:35 »

Wykładu na zlocie nie udało się przeprowadzić z przyczyn technicznych więc postaram się napisać podstawowe informacje.

Po pierwsze i najważniejsze musimy zawsze zadbać o własne bezpieczeństwo czyli minimum to rękawiczki jednorazowe, które powinny być w każdej apteczce. Do tego warto mieć maseczke do sztucznego oddychania- dostępne w każdej aptece a zmieści się nawet w portfelu. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu miejsca wypadku.
Skoro zapewnimy sobie chociaż minimum bezpieczeństwa przechodzimy do oceny stanu poszkodowanego czyli sprawdzamy czy oddycha. W tym celu odchylamy głowę do tyłu celem udrożnienia dróg oddechowych, przykladamy głowę do ust, i jednocześnie obserwując ruchy klatki piersiowej przez 10 sekund sprawdzamy oddech. Powinniśmy zaobserwować przynajmniej 2 prawidłowe oddechy. Jeśli oddech jest układamy poszkodowanego w pozycji bezpiecznej na boku. Jeśli natomiast nie oddycha przystępujemy do resuscytacji krążeniowo- oddechowej (RKO). Rozpoczynamy od 30 ucisniec klatki piersiowej (na środku klatki piersiowej) na głębokość ok 4- 5cm i częstotliwością ok 100 na minutę, po czym odchylamy głowę do tylu celem udróżnienia dróg oddechowych, zatykamy nos i wykonujemy 2 oddechy ratownicze. Powtarzamy procedurę do uzyskania czynności życiowych, przyjazdu karetki bądź wyczerpania. U osób wyciagnietych z wody i u dzieci rozpoczynamy od 5 oddechow po czym przechodzimy do normalniej procedury.
Jeżeli z różnych powodów nie możemy bądź nie chcemy wykonywać oddechow ratowniczych wykonujemy masaż serca z częstotliwością 100 na minutę.

To minimum, jak ktoś ma jakieś pytania chętnie odpowiem.

Pamiętajmy że każda nawet niefachowa pomoc jest lepsza od jej braku.
Zapisane
You live more in five minutes on a bike like this going flat out than some people live in a lifetime- Burt Munro
Jawa 634/12V 84'
Yamaha YZF 600 Thundercat 98'

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3258
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #3 dnia: Września 24, 2012, 18:04:33 »

Może warto wspomnieć ze u dzieci w zależności od wieku masaż serca przeprowadza się jedną ręką lub 2 placami. Tak tłumaczono mi na kursie pierwszej pomocy.
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

korczi

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 968
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #4 dnia: Września 24, 2012, 18:10:46 »

2 palcami u niemowlaka, a jedną ręką u dzieci. Przy czym określenie czy to dziecko czy dorosły czasem jest trudne i nieprecyzyjne. Zmienia się również głębokość ucisniec ale nie pamiętam dokładnie na ile.
Zapisane
You live more in five minutes on a bike like this going flat out than some people live in a lifetime- Burt Munro
Jawa 634/12V 84'
Yamaha YZF 600 Thundercat 98'

Mathini

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1210
  • Jawa 350 634-7 x2; CZ 175/487 Cafe-Racer ;
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #5 dnia: Września 24, 2012, 18:11:26 »

Sprostuję:
- noworodki - 1 palcem
- niemowlęta - 2 palcami
- dzieci w wieku przedszkolnym - 1 ręką
Zapisane
    Status GG
Dużo gazu i sprzęgło od razu. o2o

Bulo

  • Towarzysz partyjny pierwszego sortu
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 829
  • Bo żyje się raz...
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #6 dnia: Września 24, 2012, 18:54:10 »

Właśnie jak to teraz jest 30 na 2 a co chwile gdzieś słyszę, że to zmieniają na inne. A z wyciągnięciem z wody nie trzeba jakoś przewrócić na plecy żeby wylać wodę czy to nie przeszkadza i z pierwszym samodzielnym oddechem wyleci, bo to tylko na szczęście widziałem na filmach :)
Zapisane
Leję miksa, hipola i jestem z tego dumny...
Miętka Faja z jajkami nie tuckami

korczi

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 968
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #7 dnia: Września 24, 2012, 18:57:46 »

Nie bulo nie ma takiej potrzeby. Zaczynasz tylko od tych 5 oddechow a później jak odzyska funkcję sam wypluje nadmiar a raczej zwymiotuje także nie polecam się wtedy nad nim pochylac ;)
Zapisane
You live more in five minutes on a bike like this going flat out than some people live in a lifetime- Burt Munro
Jawa 634/12V 84'
Yamaha YZF 600 Thundercat 98'

Jacek z Mędralowej

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 162
  • JAWA250(353/04).61'
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #8 dnia: Września 24, 2012, 19:53:48 »

30:2 w przypadku jednego ratownika, a jeżeli jest dwóch lub więcej to 15:1 wtedy jedna osoba uciska klatkę piersiową, a druga dokonuje wdechu.
Zapisane
Zawsze warto być człowiekiem, choć tak łatwo zejść na psy.

korczi

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 968
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #9 dnia: Września 24, 2012, 20:09:18 »

A skąd to kolego wziales? O ile mi wiadomo aktualne wytyczne mówią o 30:2, a w przypadku 2 ratowników zmiany co 2 minuty. Jeśli masz jakieś inne dane podziel się, chętnie przejrze.
Zapisane
You live more in five minutes on a bike like this going flat out than some people live in a lifetime- Burt Munro
Jawa 634/12V 84'
Yamaha YZF 600 Thundercat 98'

Jacek z Mędralowej

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 162
  • JAWA250(353/04).61'
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #10 dnia: Września 24, 2012, 20:11:38 »

Ze szkolenia w pracy. Postaram się poszukać i wskazać u źródła.
Zapisane
Zawsze warto być człowiekiem, choć tak łatwo zejść na psy.

Strażak

  • Cezeciarz -
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2028
  • 472.6, 472.6, 472.5
    • PJ
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #11 dnia: Września 24, 2012, 20:15:48 »

Na szkoleniu firmowym ( czytaj Nick ) też coś o tym wspominali ale nie jestem pewnie czy to pewna informacja czy tylko wspomnienie.
Zapisane
    Status GG

korczi

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 968
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #12 dnia: Września 24, 2012, 20:16:14 »

Ja nawet dla pewności sprawdziłem na oficjalnej polskiej stronie z wytycznymi i jest tak jak mówię. Jak znajdziesz coś innego to wrzuc zobaczymy. Kiedyś były takie wytyczne ale odeszli od tego.
Zapisane
You live more in five minutes on a bike like this going flat out than some people live in a lifetime- Burt Munro
Jawa 634/12V 84'
Yamaha YZF 600 Thundercat 98'

Jacek z Mędralowej

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 162
  • JAWA250(353/04).61'
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2012, 20:26:57 wysłana przez Jacek z Mędralowej »
Zapisane
Zawsze warto być człowiekiem, choć tak łatwo zejść na psy.

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #14 dnia: Września 24, 2012, 20:28:23 »

Korczi ma racje,30 na 2 wdechy zmiana co 4 serie.dla ścisłości:bezpieczeństwo własne ( otoczenie,rękawice maska),widze słyszę czuje,wskazanie osoby do wezwania pogotowia,akcja ratunkowa czyli resustytacja.

korczi

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 968
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #15 dnia: Września 24, 2012, 20:32:26 »

Używam telefonu i link mi coś nie hula.
Holger- dokładnie jak piszesz, chciałem jakieś minimum napisac bo jakby chcec o wszystkim dokładnie to nie wiem kto by przeczytał ;) ale jak pisałem na wszelkie pytania chętnie odpowiem i pogadam ;)
Zapisane
You live more in five minutes on a bike like this going flat out than some people live in a lifetime- Burt Munro
Jawa 634/12V 84'
Yamaha YZF 600 Thundercat 98'

Kutron RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1593
  • Jawasaki rider :)
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #16 dnia: Września 24, 2012, 20:34:03 »

To może jakieś przykłady jakich producentów apteczki dla motocyklistów kupować i co powinno się znajdować w nich ? Ja mogę trochę od siebie info itp wkleić z własnego doświadczenia, ale to jutro bo gdzieś mi to się zapodziało.
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2012, 20:42:29 wysłana przez Kutron »
Zapisane
    Status GG
Jawa 350/634.7 12v,
CZ 350 472.5 6v
Jawa Babetta 28 - 1972 r.
CBR 1000F SC 21 1988 r.

Bulo

  • Towarzysz partyjny pierwszego sortu
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 829
  • Bo żyje się raz...
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #17 dnia: Września 24, 2012, 20:43:09 »

Te w biedronce nie są dobrze wyposażone ale są małe a jeszcze tam maska nożyczki dojdą bez problemu.
Zapisane
Leję miksa, hipola i jestem z tego dumny...
Miętka Faja z jajkami nie tuckami

korczi

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 968
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #18 dnia: Września 24, 2012, 20:53:33 »

Co do apteczek to takie sprzedawane w marketach czy stacjach benzynowych to trochę lipa. Droższe są z reguły lepiej wyposażone ale to są już czasem duże koszty. Moim zdaniem najlepiej samemu wszystko kupić czy też doposazyc apteczke która już mamy. Po pierwsze rękawiczki jednorazowe, maseczka do sztucznego oddychania ewentualnie ambu, bandaze elastyczne o różnych szerokosciach oraz opaski dziane, woda utleniona czy nawilzane waciki jednorazowe do odkazania, plasty różne, lignina, koc ratunkowy, gaziki jałowe, husta trojkatna, agrafki, nozyczki  plaster klejacy, wata, warto też mieć okulary ochronne- przez siatkówkę można się równie łatwo zarazić jak przez ranę jeśli dostanie się tam krew. Pamiętamy również że nie podajemy żadnych leków! Pewnie coś pominalem więc dopisywac jak ktoś coś jeszcze wozi.
Zapisane
You live more in five minutes on a bike like this going flat out than some people live in a lifetime- Burt Munro
Jawa 634/12V 84'
Yamaha YZF 600 Thundercat 98'

Bulo

  • Towarzysz partyjny pierwszego sortu
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 829
  • Bo żyje się raz...
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #19 dnia: Września 24, 2012, 21:02:35 »

Wodę utleniona woze jako spirytus bo w apteczkach go nie ma :D mam tez jakiś środek przeciw bolowi bo nikt nie lubi jeździć z bulem dlatego smigam sam :P
Zapisane
Leję miksa, hipola i jestem z tego dumny...
Miętka Faja z jajkami nie tuckami

hase

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 57
  • CZ 350 83r
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #20 dnia: Września 24, 2012, 21:03:55 »

Problem w tym że małe apteczki nie bardzo spełniają swoją rolę, należy w niej mieć jeszcze szynę Kramera chociaż jedną, kołnierz usztywniający można także pomyśleć o zasypkach tamujących krwotoki , nożyczki także nie mogą być byle jakie takich szkolnych nawet nie warto wozić. Problem w tym że jest to dosyć drogie i zajmuje trochę miejsca.
Zapisane

Mofeix

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 881
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #21 dnia: Września 24, 2012, 21:06:40 »

I defibrylator :P
Zapisane
    Status GG
Jawa 350 634 12V 1983r -Była
Vectra A GT 1994-Była
Kawasaki GPZ 500 1990r-Była
E30 Touring 325- Jest!

korczi

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 968
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #22 dnia: Września 24, 2012, 21:08:37 »

Dokładnie tak jak piszesz. A na motocyklu dużej apteczki czy kolnierza wozić nie ma gdzie. AED akurat dużo miejsca nie zajmuje ale kosztuje. Jednak na wielu stacjach benzynowych jest dostępny czy w innych miejscach jak stacje metra na przykład. A i oczywiście jak już mamy ta apteczke to zabierajmy ja ze sobą w każda podróż.

Co do wzywania pomocy podajemy w tej kolejności:
- gdzie
- co się stało
- ile osób poszkodowanych.
Te 3 najważniejsze rzeczy i ewentualne pytania dyspozytora, ale zawsze najważniejsze jest to gdzie jesteśmy, bo co z tego że opiszemy stan poszkodowanego i wszystkie inne okoliczności jak nam padnie przykładowo bateria i nas rozlaczy a nie powiedzieliśmy gdzie jesteśmy.
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2012, 21:38:35 wysłana przez korczi »
Zapisane
You live more in five minutes on a bike like this going flat out than some people live in a lifetime- Burt Munro
Jawa 634/12V 84'
Yamaha YZF 600 Thundercat 98'

Jacek z Mędralowej

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 162
  • JAWA250(353/04).61'
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #23 dnia: Września 24, 2012, 22:25:51 »

http://www.google.pl/#q=resuscytacja+15:1&hl=pl&prmd=imvns&ei=0qJgUPXvOOfV4QSBsICADg&sqi=2&start=10&sa=N&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=1e92f2872eaa3945&biw=1016&bih=590

Resuscytacja-Lider

str. 11

Jeszcze jeden przykład:


www.autocentrum.pl/forum/klub-pierwsza-pomoc/jeszcze-nie-zdalas-es-testu-pierwszej-pomocy-mo-1999945572/
Cytuję:
Tutaj sie mylisz. Dla noworodków (dzieci do 28 dnia życia) ZAREZERWOWANY jest stosunek 3 uciśnięcia do 1 oddechu. Tzn, mozna stosowac 30:2, ale wskazane jest 3:1. Kolejna rzecz, to stosunek ucisniec do wentylacji jest uzalezniony od ilosci ratownikow i ich WYKSZTALCENIA MEDYCZNEGO. Albo 30:2, albo 15:1. Wiec w przytoczonym pytaniu te dwie odpowiedzi powinny byc uznane za dobre, albo odpowiedzi powinny byc szczegolowiej opisane. Ale nie sprzeczajmy sie juz o szczegoly...  I na zakonczenie: uwierz mi... naprawde sie nie czepiam, ale caly czas obstaje przy tym, ze dzieki mniej zlozonemu testowi wzrosnie wiekszy odsetek osob uswiadomionych.   
Dla zainteresowanych ponizej link z algorytmem ALS.
Uniwersalny Algorytm 2010: co się zmieniło?

i Wytyczne Resuscytacji 2010 ERC zatwierdzone przez Prezesa Polskiej Rady Resuscytacji Prof. dr hab. med. Janusza Andresa
  Wytyczne Resuscytacji 2010 ERC

pzdr all! SZEROKOSCI!
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2012, 22:27:37 wysłana przez Jacek z Mędralowej »
Zapisane
Zawsze warto być człowiekiem, choć tak łatwo zejść na psy.

korczi

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 968
Odp: Pierwsza Pomoc Przedlekarska
« Odpowiedź #24 dnia: Września 24, 2012, 22:48:19 »

Nie sprawdzam linkow bo korzystam przez telefon ale ALS dotyczy ratowników medycznych a więc jest bardziej szczegółowy, a wytyczne dla BLS są takie jak pisałem.
Zapisane
You live more in five minutes on a bike like this going flat out than some people live in a lifetime- Burt Munro
Jawa 634/12V 84'
Yamaha YZF 600 Thundercat 98'