Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Kwiecień 26, 2024, 12:49:47
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Co kupić jawe czy mz  (Przeczytany 11314 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Brein

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 23, 2005, 08:07:47 »

Jacekk - tak czytając dochodzę do wniosku, że jednak trzeba Ci pomóc.

Będę szczery: wiesz, to z Jawą to pic na wodę, Mz jest lepsza - kupuj sobie Mz 150, 350, 550 czy jakąkolwiek.
Na forum Mz już na Ciebie czekają.

;)
Zapisane

Jaro

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 23, 2005, 19:27:03 »

Jesli moge sie wtroncic w wasze wypowiedzi to chcialem dodac iz jestem posiadaczem obydwu motocylki: posiadam 2 Jawy CZ. 350 z 1988 i mz ( Ts ) 250 z 1975r. Co powiedziec obydwa te motory sa dosc szybkie ale jest nieznaczna roznica w predkosci lecz niedokonca. Mz jest troche wolniejsza ale zato ma owiele lepsze przyspieszenie, jest zwrotniejsza, lzejsza, sprytniejsza na drodze i mimo dosc długich lat eksploatacji i przejechania tys. km. a nawet setek kozystajac z doswiaczenia swojego jak i rowniez innych osob jest to motor mniej awaryjny i bardziej wytrzymały. Odnosnie Jawy jest to motor duzy, masywny i osiagajacy wieksze predkosci oraz prowadzi sie ja łatwiej na dosc długich trasach, mozna znim zrobic wszystko tz. tak jak wczesniej napisalem mam 2 Jawy jedna jest przerobiona na krosa i dalej ja modyfikuje i przerabiam a drugą zrobiłem w stylu scigacza: posiada duza osłone na przodzie i inne elementy. Jest to motor o mniejszym przyspieszenie niz opisana wyzej mz ale przyjemnosci z jazdy moim zdaniem sa wieksze. Wybor nalezy tylko do ciebie bo to jest tylko moje zdanie i naszczescie ja niemusialem podejmowac tej decyzji bo mam obywdie marki  :). Kozystajac z okazji życze zdrowych wesołych świat oraz szczesliwego nowego roku       
Zapisane

Gooch

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 29, 2005, 19:01:53 »

Tak jak mówią inni, Jawa ma piękny d¼więk .Jest ładniejsza ,wygodniejsza,
a jak ci zależy na odrobinie jazdy w lekkim terenie to zmien sobie zębatke
tylnią i jush .
Zapisane

jawa634

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 01, 2006, 15:12:33 »

Co do mz nic nie mam razem z kumplem je¼dzimy razem na wypady i musze powiedzieć że:
Mz lepiej przyśpiesza do 80 km/h
Ma więcej biegów przez co silnik jest troche bardziej elastyczny.
Zawieszenie super.
Spalanie podobne do jawy, prędkość tak samo.
Ja mam jawe bo wydaje mi się ona większa, cięższa i ogułem fajniejsza od mz.
Zapisane

Brein

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 01, 2006, 15:14:13 »

niesmiertelnosc tego tematu mnie poraza  <lol>
Zapisane

Gooch

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 01, 2006, 16:26:53 »

Hmmmm no MZ elastyczna nie jest za bardzo. Elastycznosc to czas jaki potrzebuje motocykl/samochód aby na najwyższym biegu rozpędzic się od 80-120 km/h  ( taki przedział prędkosci jest najczescie stosowany w czasopismach motoryzacyjnych ) Gdyby MZ była bardziej elastyczna od Jawy to nie trzeba było by tak wajchować biegami :P
Zapisane

lukasz85

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 01, 2006, 22:16:22 »

Temat nieśmiertelny i w dodatku bez odpowiedzi.

Na mz etz 250 je¼dziłem 4 lata. Psuła mi się ciągle (po prostu trafiłem na parcha). Prędkość maks 131km/h, przyspieszenie niesamowite, zużycie paliwa od 4.2 do 9l (przy paleniu gumy i stawaniu na kole). Prędkość w trasie 90-110km/h.

Na etz 150 je¼dziłem poprzedni sezon. Super motorek. Bezawaryjny małe spalanie, dobry start. Prędkość w trasie 70-90km/h. Na maksa 110km/h z kufrem DROMADER z tyłu. Miała kozacki elektroniczny zapłon (przy nim prametti do jawy to śmieć).

I w koñcu jawa ts 350. W sumie wcześniej też chciałem jawe ale jakoś wyszło że trafiła się mz. Ale teraz o jawie. Spalanie 4.5-5.5l prędkość maks 120-130km/h według licznika. Na jawie przejechałem 750km już bez awarii. Co skłoniło mnie do zakupu jawy? Myśle że wielkość tego motoru, wygoda i elastyczność silnika której w mzetach brak. Myśle że trzeba bardziej się znać na mechanice żeby mieć jawe (wszyscy moi znajomi którzy nie znali się na mechanice kleli jawy) ale jak jest wyregulowana i wszystko gra to jawą dużo fajniej się je¼dzi niż mz.


Jawa mz klimat dużego motocykla a nie jednocylindrowej prykawki, bez urazy dla jeżdżących na mz. Myśle że z czasem w moim garażu stanie obok jawy ts 350 MZ ETZ 251 Rocznik 1991.

Jak kupować jawe to tylko 12V bo w 6V są często problemy z ładowaniem.


Zapisane

veronx

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 09, 2006, 09:10:28 »

miałem MZ ETZ 251 przez 2 lata (w sumie jeszcze mam ale teraz na częśći ją sprzedaje:) ) od 1,5 miesiące mam JAWE TS 350 i  co moge powiedzięc Jawa lepsza 10x razy :) , wygodniej mi na niej jezdzi , predkosc max z jaką jezdze to okolo 100km/h (wiecej nie potrzebuje)  , mam jedynie małe kłopoty z zapłonem(a dokladniej z platynkami które lubia sie przestawiac <frusty> ) a pozatym motor jest wspaniały!
pozdrawiam
Zapisane

emzet

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 29, 2006, 17:59:36 »

<offtopic>
o boshe, mz jest nie pszewidywalna
sorry, nie wytrzymałem  <scared>
<offtopic>
Zapisane

Polo

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 04, 2006, 22:28:21 »

Wcisne Swoje pięć groszy ;p na jawe przesiadlem się z motorynki <lol2> bylo super :D ale gdy sie przesiadlem na kumpla MZ'etkę to znowu bylo do pupy ... znów czułem się jak na motorynce ;p kiepska pozycja za kierownicą zbyt niska zbyt lekka i w ogóle taka miękka strasznie ;p to jest tylko i wyłącznie moje zdanie ;p być może ktoś ma inne  ale poprostu mz'eta byla by dobra w odwrotnej kolejności posiadania motocyki czyli : Motorynka<Mz<Jawa :D ale nigdy odwrotnie bo jest to w pewnym stopniu rozczarowanie i lekkie zdegustowanie  według mnie nie ma co ich porównywać Jawa Czeska troszke wadliwie zrobiona ma swoje awarie ale gdy się je za wczasu wychwytuje jest to pewnego rodzaju pielęgnacja  i nie jest to nic strasznego a Niemiecka MZ z bogatszego kraju jest już bardziej można powiedzieć nowoczesna ale za to przyjemnością jazdy i komfortem nie zachwyca :P a tak jak już mówione było na forum ten temat był jest i będzie do puki będą jawy i emzety poprostu "Rywalizacja" według mnie troche nie fer bo rywalizacja powinna się odbywać przy motocyklach spełniających przynajmniej kilka warunków takich jak np klasa pojemności czy silniki wysoko obrotowe czy nisko obrotowe  i jeszcze kilka pierdółek
ten temat jest troche jak porównywanie Silnika Diesla 1.9 i Benzyniaka 2.5 ... poprostu niestety tak już jest :P:)

Pozdrawiam

PoLo <worship>
Zapisane

adikson1

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 04, 2006, 23:41:13 »

Bierz Jawe !! lepsza jest, wygodniejsza i wogóle fajniej wygląda ...
Zapisane

carlos

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 10, 2006, 08:59:09 »


1. Jawa bardziej mi się podoba :D
2. Ja szukałem motocykla, który nadawałby się do dalszej turystyki, a jawa w tym względzie jest nieco lepsza:
  a. ma dwa cylindry, przez co nieco lepiej radzi sobie w trasie, zwłaszcza z obciążeniem
  b. większa moc
  c. dłuższa kanapa (choć jeszcze etz 250 ma podobną, to jednak mi na jawie jest wygodniej)
3. Tañsza w zakupie niż MZ
4. Bardziej podoba mi się brzmienie silnika :D

Natomiast MZ lepsza jest gdy chodzi o:

1. Zwrotność - jest lżejsza i bardziej zwrotna, świetna na miasto, choć niektórzy narzekają, że jednak przód jest ciut za lekki
2. w ETZ z reguły jest hamulec tarczowy
3. Jak to mawiają - jeden cylinder - jeden wydatek :) - w jawie podwójnie
4. Niektórym bardziej się podoba :) niż Jawa

To tak po krótce.



popieram kolegę ale moje zdanie skłania się na żecz jawy a je¼dziłem tym i tym
Zapisane

Wódz

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 18, 2006, 14:33:07 »

Chyba macie racie że Jawa nie dla nowicjuszy...ja kupiłem Jawę i był to pierwszy mój motocykl(jak narazie ostatni ;)) i zarazem pierwszy jaki prowadziłem.No i wnioskuje że jak ją kupowałem to była w lepszym stanie niż teraz,ale człowiek na błędach się uczy i mam nadzieje że teraz coraz lepiej z nią będzie.Mz jezdziłem jak robiłem prawko(fakt że była w stanie gorzej niż tragicznym),ale czułem się na niej troche jak na rowerze...a Jawa  to poprostu jazda motocyklem.
Ogólnie rzecz biorąc oba motocykle mi się podobają,a ja kupując moją Jawkę myślałem o moto turystycznym i Mz nie brałem pod uwagę.
Pozdrawiam
Zapisane

fizyk0

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 21, 2006, 00:29:10 »

Kazdy motocykl ma swoje wady i zalety.Tak jak napisał Johny Jawa i MZ to porównanie motocykli jakby z troszkę innych klas a wszyscy porównują je dlatego, ze były to najpopularniejsze motocykle w RWPG.Mam ładną Jawę TS 350.Teraz chcę kupić i wyremontować sobie MZ 250(mam komplet częsci zeby zrobić ją na ETZ 301-cylinder tłok głowica).Nie bede się rozpisywał i powiem tylko co mi się lepiej podoba w MZ a co w Jawie.
MZ- 5 biegów,tarczowy z przdu,silnik na gumach,precyzyjniejsze wykonanie silnika (silnik mz nie wydaje tylu dziwnych dzwieków co JAWA),brak hałaśliwego łañcuszka sprzęgłowego
JAWA-cięzsza,2 cylindry,prostsza budowa,mocniejsza,lepiej się prowadzi,tañsze części
Zapisane

WhitePower

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 21, 2006, 09:48:59 »

ja do dzis nie wiem sam co lepsze czy mz czy jawa, tego sie nie da jednoznacznie stwierdzic, jezdzilem wieloma jawami i wieloma mz-etami i na kazdej sie inaczej jezdzilo,w kazdej inaczej silnik pracowal, aha nie wiem czemu ale mi sie wydaje ze silnik jawy jest lepszy niz mz, i nie wiem czemu wlasnie MZ-towski silnik wydaje mi sie archaiczny, jawa ma takie bajery jak koper + biegi na jednej wajsze, mozliwosc uruchomienia silnika na biegu, 2 cylindry, mz ma jeden cylinder i jak zauwazycie grzeje sie bardzo, chyba dlatego etka ma takie duze zeberka na cylindrze
Zapisane

Michasm8

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 24, 2006, 21:40:14 »

W zeszlym roku zrobilem MZ TS 250 ponad 1200 km w trasie. Moto wydawalo sie stworzone do turystyki ( dla srednio zamoznych) Ani razu sie nie zepsula. Srednia przelotowa to 70 km/h w dwie osoby + bagaz. A potem kupilem jawe za 700 zl. W sumie z przerejestrowaniem zmiescilem sie pod 1000zl. W tym roku zrobilem ok 1000 km i juz wiem, ze na turystyke jest lepsza. Dla niej predkosc srednia 90 - 100 km/ to niewielki wysiłek. A ze dwa gary - cos, dzieki temu przy awarii jechałem na półtora gara ok 80 km/h. W MZ mialbys go tylko pół. :) A tak serio - Jawa wydaje mi sie dostojniejsza, ale porównuję Jawę CZ i MZ TS. Ale zryw tamta MZ miala lepszy, tak do 70 km/h. Czyli tak naprawdę nie wiem, co polecić na kupno. Ja na razie w zyciu bym się nie przesiadł. Aha - a co do tarczowego przodu ETZ, tam jest hydraulika, w Jawie hydrauliki nie ma. Jak  czegoś nie ma, to się nie spierd**li. Kto jeżdzi, ten to zna :) Pozdrawiam :)
Zapisane

irek154

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 28, 2006, 16:06:07 »

witam
ja mialem mz 251 2 lata nigdy mnie niezawiodla
jawa i mz maja prawie takie same predkosci max jak i przyspieszenie (zaznaczam prawie, niewielka roznica)
mz podobala mi sie w tym ze byla bezawaryjna (oczywiscie ja o nia dbalem)
teraz mam jawe (mz pozostala w garazu) jak ja kupywalem niebyla w zadobrym stanie ale troche ja podreperowalem i jezdi sie naprawde super komfort jazdy jest o niebo lepszy (mozna spokojnie jezdzic calkiem spore odleglosci bez odpoczynku (typowy turystyk))
I prosze niepiszcie ze mz chodzi calkiem dodupy bo to nieprawda jezdzi sie nia naprawde wysmienicie tylko nie na dlugie trasy:) . ja jak mialbym wybierac jeszcze raz kupil bym znowo jawe zakochalem sie w niej. jeszcze jedno jawa wedlug mnie ma owiele ladniejszy wyglad (ja jeszcze w swojej mosze troche pogrzebac http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/82be442a39904db8.html
Zapisane

siekier

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 60
  • Jawa TS 350, CZ 380/514, MZ TS 150
    • Mój profil na bikepics.com
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 29, 2006, 11:35:43 »

Mi się wydaje, że trzeba się zastanowić do czego motor będzie używany. Tak jak pisała większość osób na forum każdy ma swoje wady i zalety.
Jawa jest dobra na dłuższse trasy, poza miastem, Mz to właściwie taki typowy motorek miejski (szczególnie 150tka).
Ja osobiście kupiłem sobie w ten weekend MZtke też TS, jak Jawa  :]
tylko że właśnie 150tke.
Teraz się będę poważnie zastanawiałk, który motor zarejestrwać. Narazie MZ mam bez papierów, ale jak je zdobędą to wezmą chyba góre względy ekonomiczne i postawie na MZ.
Moja argumentacja za wyborem Jawy:
1. Moc!! tego chyba nie trzeba tłumaczyć
2. Poważny wygląd (masa, 2 gary)
3. Komfort jazdy

Argumenty za wyborem MZ:
1. będę je¼dził głównie po mieście gdzie mniejszy motorek jest wygodnijszy.
2. Spalanie: Jawa ok 6l, MZ ok 3l przy tych cenach paliwa to jeden z najważniejszych czynników
3. Koszty remontu: Jawa ok. 500 zł (szlif, łożska, simmeringi, regeneracja wału), MZ 100 zł (łożyska, simmeringi i jakiś dorbiazgi) + 150-200 (papiery).
4. Bardziej klasyczny wygląd MZ TS (duża nakładka chromowana na "garbatym" baku), lepsza jakość materiałów, ładniejszy lakier-kolor (w przypadku moich motorków)

Teraz przez zimę czeka mnie naprawde trudny wybór...
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 29, 2006, 11:44:42 »

Siekier uwazaj i dbaj o skrzynie -lubia sie wyzebic albo wysypac zwlaszcza w 150 ts(juz o tym gdzies pisalem na forum) a czesci raczej nie znajdziesz
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

siekier

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 60
  • Jawa TS 350, CZ 380/514, MZ TS 150
    • Mój profil na bikepics.com
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 29, 2006, 12:00:58 »

No to jest włąśnie najwieksza wada tych starszych MZtek - ciężko o części i drogie, bo z ETZ to nie wiele pasuje, tylko drobiazgi, ale jak się zdecyduje na MZ to poszukam drugiej z papierami i silnikiem na zapas.
Tutaj 2 fotki nowego nabytku:
http://img318.imageshack.us/img318/4544/pict0094sl9.jpg
http://img318.imageshack.us/img318/480/pict0098az0.jpg
z MZ to chyba ten model mi się najbardziej podoba, no i ramę ma pełną, słyszałem że TSkia są trwalsze od ETZ.
Zapisane

WhitePower

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 29, 2006, 16:30:55 »

dosyc ladnie wyglada, a co z silnikiem?? dlaczego nie w ramie??;>
Zapisane

siekier

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 60
  • Jawa TS 350, CZ 380/514, MZ TS 150
    • Mój profil na bikepics.com
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 29, 2006, 17:02:46 »

Motor kupiłem w ten weekend po dość okazyjnej wg mnie cenie, za 100 zł. Silnik jest w częściach, do złożenia. W sumie nie wiele brakuje, właściwie tylko łożyska trzeba zmienić simmeringi jedną sprężynkę i mam nadzieję że już nic więcej.
Czytałem ten wątek o jakim Paweł pisał i nie zgfadzam się z tym, że te silniki były krótko produkowane, chyba że 23 lata to krótko. Do produkcji weszły z modelem ES 125/250 w 1962, a produkcją się zakoñczyła w z modelem TS w 1985.
Co konkretnie się psuje w tych skrzyniach? Na co zwrócić szczegółną uwagę przy składaniu.
Zapisane

WhitePower

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 29, 2006, 17:21:32 »

za 100 zł napewno sie oplacalo  <thumbup>
Zapisane

bakczysaraj

  • Gość
Odp: Co kupić jawe czy mz
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 30, 2007, 21:58:06 »

jeśli kolega nie wie jak się je¼dzi motorem, to nie polecam ani jawy ani MZ. tym bardziej jeśli nie masz prawka (niemożliwe, że masz skoro nie wiesz jak sie je¼dzi).

wyrób sobie karte motorowerową i kup motorynkę, albo jakiegoś rometa. jak sie nauczysz je¼dzić i sie wyszalejesz, zrobisz prawko (chodzi o znajomość przepisów jak dla mnie) to pomyśl o czymś większym.

temat nieśmiertelny, już nudzić zaczynam. autor już nawet przestał w nim odpisywać.
Zapisane