Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marca 29, 2024, 12:59:35
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Kanapa -renowacja  (Przeczytany 6956 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jawa_356

  • Gość
Kanapa -renowacja
« dnia: Grudnia 03, 2005, 23:19:43 »

Zamieszcze tutaj opis renowacji gabki starej kanapy do Jawy 356.

Stara kanapa:


Widok od spodu po zdjeciu blachy:


Zdejmujemy ostroznie skore, uwazajac zeby nie poodrywac zaduza gabki ktora jest w kilku miejscach przyklejona do skory:


Widok zniszczonej gabki ktora ma duzo ubytkow i jest nierowna:


Gabke trzeba troche potraktowac szczotka druciana zeby zedrzec luzno trzymajace sie brudy:


Nastepnie.. gwozdz programu, moj patent:  wysmarowac cala gabke silikonem budowlanym (sprezystym). Najlepiej uzywac duzej szpachelki zeby zostawiac rowniutkie plaszczyzny, wszystkie nierownosci i ubytki ladnie wypelnic:


Dalszego opisu narazie niema, bo jeszcze siedzenia nie dokonczylem. Natomiast podziele sie wskazowkami:

1. jedna tubka silikonu wystarczy w zupelnosci! ja zastosowalem dwie, niepotrzebnie bo siedzenie jest poprostu ciut za grube, mam trudnosci w nalozeniu pokrowca, jest napiety i widac na nim dokladnie kazda nierownosc z silikonu. Gdybym mniej nalozyl to jeszcze starczyloby miejsce na warstwe cienkiej gabki, ktora zniwelowala by ewentualne nierownosci.

2. Przezroczysty kolor -zle.  O wiele lepszy bylby jakis kolor, chociazby bialy, albo zolty, lepiej by sie szpachlowalo,  a na przezroczystym to bardzo ciezko skoncentrowac wzrok, tzn nie widac czy powierzchnia juz jest gladka, bo caly czas przeswituje ta gabka i naprawde ciezko sie szpachluje.

3. Wogole nie dotykac sie nawet do spodu kanapy!!! tam gdzie tak fatalnie to wyglada, 2 zdjecie od gory. Pomyslalem sobie zeby to troche usztywnic, wiec wtrysnalem w kazda z mozliwych szczelin pianke budowlana:


Niestety mimo ze caly czas szpachlowalem i wygladzalem to pianka rosla, zwiekszyla sie grubosc, polozylem gabke siedzenia na tej blasze, to pokrowiec ledwo co ja zakrywal. Musialem cala ta pianke zdzierac szczotka druciana, robota na pare godzin i od h*ja pylu z tego jest:(  jako tako wyprofilowalem takie wglebienie/kanal jak jest orginalnie ale nadal idealnie nie przylega do tej blachy!!  nie wiem co jeszcz e zrobic, moze wiecej zedrzec.  W kazdym razie ten spod gabki musi byc taki miekki i nie nalezy go niczym utwardzac/remontowac!!


Jeszcze na koniec zapodam fotke, jak to chcialem zrobic drugi wklad siedzenia uzywajac pianki budowlanej. Jako formy uzylem starego zesztywnialego pokrowca ktory idealnie mial ksztalt formy.


Niestety po wyschnieciu gorna powierzchnia ulegla wybrzuszeniu w dwa garby, a powinna byc plaska. Po zdjeciu pokrowca (formy) okazalo sie rowniez ze w srodku pianka i tak dokladnie nie wypelnila formy, wiec ksztalt nie jest idealny.  Mozegdyby udalo sie jakos zrobic sztywna forme to by cos z tego wyszlo.
Siedzenie z pianki wcale nie bylo by zasztywne! bo jeszcze bym ja obkleil warstwa cienkiej gabki.  Pomysl jest dobry, moze komus innemu uda sie go zrealizowac.

Jesli ktos ma jakies swoje porady, wskazowki odnosnie renowacji siedzen motocyklowych to prosze sie wpisywac do watku. pozdro_all
Zapisane

Demonos

  • Gość
Odp: Kanapa -renowacja
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 06, 2005, 14:45:05 »

Jak skoñczysz to pochwal się efektami. Jeżeli są dobre, to warto by to zamieścić w dziale warsztat.
Co do porad - to słyszałem, że najlepiej po prostu zrobić nowe wypełnienie z poliuretanowej pianki tapicerskiej. Oczywiście trzeba dobrać odpowiednią twardość. Nie pytajcie gdzie to można dostać, bo jeszcze nie próbowałem. Ale robienie kanapy mnie czeka, więc jak to zrealizuję, to opiszę :D
« Ostatnia zmiana: Grudnia 06, 2005, 14:58:02 wysłana przez Demonos »
Zapisane

luki

  • Gość
Odp: Kanapa -renowacja
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 06, 2005, 18:18:15 »

a czy niełatwiej kupić jakaś gąbkę i wepchać ją w pokrowieć i siedzenie gotowy. Co do tej pianki to czy ono gdybym siadł "wgniotło by się czy by było nie twarde ale taki nieelastyczne
Zapisane

jacekk

  • Gość
Odp: Kanapa -renowacja
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 17, 2005, 18:37:30 »

he he bardzo fajny pomysł na odbódowę starego siedzenia
Zapisane

ptak

  • Gość
Odp: Kanapa -renowacja
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 18, 2005, 12:02:30 »

Ja robie sobie nowa kanape do swojej Jawy. Kiedy skoncze, dokladnie opisze efekty. Narazie moge powiedziec ze robie ja od podstaw. Jako podklad zastosowalem deske, ktora docialem do pozadanego ksztaltu. Pozniej nalozylem na nia ladnie docieta gabke. Tu wskazowka: najlepiej kupic cienka gabke w jakims markecie budowlanym, gdzie ja sprzedaja w duzych rulonach, a nastepnie zrobic siedzenie z kilku warstw. To znacznie tansze rozwiazanie niz kupno grubej gabki, materacowej. Oczywiscie jak komus nie zal kasy to nie ma co sie bawic w warstwy. Dalej kupilem sobie czerwony skaj i obilem ladnie calosc. Teraz pozostaje mi zabezpiecznie siedzenia od spodu cienka blacha i zrobienie mocowania z prawdziwego zdarzenia, bo to ktore jest teraz to prowizorka, tylko po to zeby mozna bylo jezdzic.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 20, 2005, 09:06:21 wysłana przez ptak »
Zapisane

Brein

  • Gość
Odp: Kanapa -renowacja
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 26, 2005, 10:46:19 »

Pianka? - nie wydaje mi się praktycznym rozwiązaniem.

Jednak co gąbka to gąbka więc przychylam się do opini Ptaka.

Dodatkowo powiem tyle, że kiedyś przeprowadzałem renowację siodła i tam zastosowałem warstwę filcu, kilka warstw gąbki o różnych stopniach twardości gdzie najtwardsza kładziona była na samym spodzie. Rozwiązanie okazało się praktyczne i trwałe.
Natomiast pokrowiec na siodło szyty był od podstwaw z dwóch warstw skóry między którymi poprzecznie wszyte były podłużne paski filcu co dało ciekawy efekt i nadało interesującego wyglądu siodłu.
Zapisane

jawa_356

  • Gość
Odp: Kanapa -renowacja
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 10, 2006, 23:53:24 »

Wreszcie po dwóch miesiącach zabrałem się za tą kanapę, co zajęło mi jakąś godzinę  :-X

nie wyszła mi za dobrze, gdzieniegdzie widać pomarszczenia, a na bokach nierówności gąbki, ale to była moja pierwsza kanapa, następną już zrobię dobrze.

Aby wyrównać górną powierznię nałożyłem cienkie gąbki:





Następnie nałożyłem skajowy pokrowiec i odwróciłem całą kanapę.
Nałożyłem tą podstawę blaszanę.  Używałem kleju hot-glue, tylko że wkłady były dobre, nie z tych najtañszych.  Naprawdę ten klej jest perfekcyjny w tym przypadku , nie sposób tego odkleić nie niszcząc materiału.

Robiłem tak że nakładałem klej na odcinku ok 8cm na krawęd¼ blachy i szybko naciągałem skaj pokrowca tak że zachodził 0.5-1cm na wewnętrzną stronę blachy.  Wystarczy dociskac 15-30 sek i się trzyma.
I wtedy następny odcinek.  Niestety tak byłem pochłonięty tą robotą że zupełnie zapomniałem o pstrykaniu fotek.  Ale będę też robił następną kanapę to zapodam zdięcia.





pozdro.
Zapisane

Sikor

  • Gość
Odp: Kanapa -renowacja
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 11, 2006, 10:20:17 »

Zapodaj zdjecia całej jawy bo wygląda bardzo interesująco
Zapisane

marqs

  • Gość
Odp: Kanapa -renowacja
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 26, 2009, 20:27:07 »

Witam, kiedyś na allegro była aukcja z gotowymi dociętymi gąbkami, ale nie mogę jej znale¼ć, czy ktoś się może orientuje gdzie można gotowy pokrowiec kupić? kolega jakiś czas temu na targach w poznaniu zakupił elegancki czarno-czerwony za 35zł wygląda jak to tylko że do jawy, ale nigdzie w necie nie mogę upolować :-/
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2009, 21:34:49 wysłana przez marqs »
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
21 Odpowiedzi
8595 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 10, 2010, 23:31:16
wysłana przez Ciechu
30 Odpowiedzi
19708 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 21, 2014, 21:41:16
wysłana przez Michal202
3 Odpowiedzi
4166 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 08, 2011, 22:33:26
wysłana przez Zysiu
7 Odpowiedzi
3971 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 26, 2014, 09:03:04
wysłana przez Pawand
9 Odpowiedzi
3683 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 12, 2016, 19:44:18
wysłana przez elkinio