Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marca 29, 2024, 13:20:54
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Brak świateł mijania oraz kierunkowskazów Jawa 350 TS  (Przeczytany 19902 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mcmaker

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 139
  • čezet 175 86', Jawa 350/638-1 89'
Brak świateł mijania oraz kierunkowskazów Jawa 350 TS
« dnia: Czerwca 11, 2011, 14:22:45 »

Nie mogę sobie poradzić ze światłem, otóż postojówki i długie mam, ale tego normalnego nie. Żarówka wymieniona, co prawda ma 10W za dużo, ale nie o to chodzi. Przełącznik HI - LOW nie działa, rozbierałem, czyściłem, wszystko wygląda ok. Może jakiś podpiąć przełącznik osobno na kablach, żeby było to światło ?
Zapisane
    Status GG

heaven and hell

  • Gość
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 11, 2011, 15:12:49 »

Jak włączasz długie jak przełącznik nie działa?
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3496
  • Smoczyciel
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 11, 2011, 15:17:25 »

Jestem pewien, ze oprócz działania przełącznika cały czas świeci Ci się kontrolka od długich świateł tak??
Jeśli tak to kostka do żarówki jest do wymiany... Robi się w niej jakieś zwarcie... Mialem u siebie to samo
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Mcmaker

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 139
  • čezet 175 86', Jawa 350/638-1 89'
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 11, 2011, 15:18:55 »

Długie, tzn tym przyciskiem obok klaksonu, a co do postu Rozztocza kontrolka od długich mi się nie świeci.
Zapisane
    Status GG

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3496
  • Smoczyciel
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 11, 2011, 15:21:17 »

Ja bym sprawdził połączenia w stacyjce i w tym przełączniku HI-LO
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Saladin

  • Gość
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 11, 2011, 16:03:33 »

Zobacz czy świeci jak wyjmiesz klosz, u mnie krótkie gasły ponieważ po zamknięciu lampy coś uciskało żarówkę i nie świeciła. Poprawiłem przewody i jest OK.
Zapisane

Mcmaker

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 139
  • čezet 175 86', Jawa 350/638-1 89'
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 11, 2011, 16:05:36 »

Nie świeci.
Zapisane
    Status GG

heaven and hell

  • Gość
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 11, 2011, 16:06:29 »

Do przełącznika idzie przewód zielony z zacisku 56 stacyjki,  z przełącznika wychodzi siwy do kostki i jeszcze kasztanowy idzie do kostki, i jest zmostkowany z przyciskiem flash. Sprawdź tę kostkę i co z kablami, o których piszę. Flash ci obchodzi kable siwy i zielony. Szukaj w nich przyczyny. Jak masz miernik to  schemat w rękę i mierz napięcia i przejścia. Jak to się stało, że nie ma światła?. Wczoraj było a dziś nie ma? podczas jazdy?, po zmianie żarówki?, czesia stała lata i po latach nie ma?. Czy są przejścia na przewodach od żarówki i na tych z przełącznika?, mają być, na drodze z żarówki do tych z przełącznika, przełącznik tylko zwiera dany przewód z tym idącym z zacisku 56.

Tak przynajmniej wynika z tego schematu, który mam. Choć jest jeszcze coś na nim nieopisane, cholera wie co to, mam nadzieję, że nie zamieszałem, a to co widzę na schemacie słusznie interpretuję jako przełącznik. Jeśli nie to przepraszam, nie chce mi się rozkręcić mojego przełącznika. To prosty obwód, nie ma co nie działać. Chciałbym pomóc ;)
« Ostatnia zmiana: Października 30, 2012, 12:13:10 wysłana przez Rozztocz »
Zapisane

Mcmaker

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 139
  • čezet 175 86', Jawa 350/638-1 89'
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 11, 2011, 17:13:34 »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Stało się to po kupnie CZ, spaliła się żarówka, wymieniłem i nie działają światła mijania, pobawie się dzisiaj z tymi kablami ;)
Zapisane
    Status GG

heaven and hell

  • Gość
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 11, 2011, 17:26:59 »

Zobacz napięcie ładowania na wszelki wypadek, czy nie za wysokie i może niszczy żarówkę. Zaczynaj od końca, czyli przewodów przy zarówce, potem przejście między nimi a przewodami z przełącznika, potem przełącznik, a potem przewody, które idą do niego. Mi spaliło kontrolki przez regulator, regulacja i z powrotem mam 7.2V na włączonych światłach ;). Ta stacyjka też ważna. Bo jak naciskasz flash, długie włączy się nawet bez kluczyka. Do mijania już musisz go włożyć i przekręcić na 2. Więc być może już w niej ginie prąd
« Ostatnia zmiana: Czerwca 11, 2011, 17:33:13 wysłana przez heaven and hell »
Zapisane

Mcmaker

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 139
  • čezet 175 86', Jawa 350/638-1 89'
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 11, 2011, 18:28:19 »

Ładowania nie muszę sprawdzać, bo go nie mam <frusty>, ale nawet gdy było to nie paliło żarówek, sprawdzałem.
Zapisane
    Status GG

heaven and hell

  • Gość
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 11, 2011, 18:42:56 »

Jak nie masz ładowania to szczotki, przewody, jak masz regulator mechaniczny to go  zamontuj i reguluj jawa-cz.site90.com/elektryka.htm. To podstawa, potem światła, bez ładowania nie pojedziesz daleko. Zapewniam, że oryginalny wyregulowany regulator jest lepszy niż nowy elektroniczny. Nie sugeruj się napięciem na szczotkach, póki go nie ustawisz. Miałem wtedy ok 6.3V, na włączonych światłach. Ustawiony regulator i ponad 8 na szczotkach, a na aku 7.2 . Po przejechaniu 130 km i wyłączeniu silnika na aku jest 6.5V, ładowanie jest, na elektronicznym liche, a powyżej 80km/h kontrolka się lekko świeciła
Zapisane

Mcmaker

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 139
  • čezet 175 86', Jawa 350/638-1 89'
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 12, 2011, 15:13:35 »

Okazało się że szary kabel nie ma prądu, już jest wszystko ok, dzięki za odpowiedzi <thumbup>
Zapisane
    Status GG

Motórzysta

  • Kierownik zamieszania wesołego miasteczka
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 187
  • Remoncik w pełni-40%
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 12, 2011, 16:08:30 »

Przepraszam za  <offtopic> ale ile powinno wynosić ładowanie na podpietym akumulatorze i na wyłączonych światłach w jawie 12v ??
Zapisane

heaven and hell

  • Gość
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 12, 2011, 16:12:16 »

W instalacji 12V powinno jak najbliżej 14.4V, właściwie czy włączonych czy wyłączonych. Nie może być na przykład 16 na wyłączonych. A jak masz?
Zapisane

Motórzysta

  • Kierownik zamieszania wesołego miasteczka
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 187
  • Remoncik w pełni-40%
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 12, 2011, 16:17:27 »

to u mnie na wolnych 10,5 do 11,7 jak gazu dodam więcej  <scared>
Zapisane

heaven and hell

  • Gość
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 12, 2011, 16:19:32 »

To ci nie ładuje, jak akumulator ma znamionowo 12V przecież.
Dla akumulatora 12V, 14.4V to praca buforowa, naładuje się i jest mu dobrze, nie zostanie przeładowany ani nienaładowany
« Ostatnia zmiana: Czerwca 12, 2011, 16:22:08 wysłana przez heaven and hell »
Zapisane

Motórzysta

  • Kierownik zamieszania wesołego miasteczka
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 187
  • Remoncik w pełni-40%
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 12, 2011, 16:22:25 »

no tak tylko teraz ki za ciul jej jest, kontrolka ładowania gaśnie normalnie na szczotkach mierzyłem napiecie jest prawie 15v czyżby regulator?? (a tak nawiasem to do czego służy ta śrubka u góry na prostowniku ??)
Zapisane

heaven and hell

  • Gość
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 12, 2011, 16:33:25 »

Miałeś ustawiony pomiar napięcia prądu przemiennego?
Zapisane

Motórzysta

  • Kierownik zamieszania wesołego miasteczka
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 187
  • Remoncik w pełni-40%
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwca 12, 2011, 19:46:47 »

jak mierzyłem na aku to miałem ustawione na stały a jak na szczotkach to zmienny ;) szczotki już pierwszej młodości nie są ale myśle że to nie ich wina
Zapisane

heaven and hell

  • Gość
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwca 12, 2011, 20:03:28 »

Jeśli masz prostownik to na diodach jest spadek napięcia, to te niecałe 15V na szczotkach wydaje mi się za mało. Ale nie znam tych instalacji, niech mówią Ci co mają, ja 6 voltówkę mam. Uważam, że to za mało
 

Jak co dzień dziś 40km zrobione. Ale pod koniec nagle mi zgasła, nim się zatrzymałem to przełączyłem mijania na postojowe i szarpała ale znowu po chwili pięknie jechała, włączyłem mijania i za jakiś czas to samo, potem na samych postojowych też tak. A zaraz już normalnie na mijania jechała. Dodam, że podczas gaśnięcia zapalała się lampka ładowania. Jednak to nie może być wina ładowania bo jakiś czas by jechała a wcześniej ostrzegła by mnie świecąca kontrolka. Zresztą jak dojechałem do domu to sprawdziłem ładowanie i pod obciążeniem świateł 7.2V. A jak mijania i kierunek to 7V. Instalacja jest 6 v więc ok wszystko.  Jak wyłączyłem silnik i dotykałem stacyjki to światła migały a w przedniej lampie coś klikało, nie ma tam żadnego przekaźnika. Ciemno to lampy nie rozkładam. Ale myślę,że to stacyjka, zmokła trochę dziś. A wam co przychodzi do głowy?. Stacyjka lub coś z przewodami w przedniej lampie. Na zapłon mam nadzieję to nie wskazuje, a jest elektroniczny. Pali na strzał i chodzi pięknie. No ale to przerywanie gdy już załapała...

EDIT:
Pomyślałem. Mogła co jakiś czas przerywać. Tak samo jak światło, zapłon mógł raz dostawać a raz nie prąd. Dochodzą wstrząsy, ich częstotliwość i jest przyczyna przerywania, a przyczyną zaniku napięcia może być wilgoć. Dodatkowo podczas deszczu nie było kluczyka w stacyjce to mogła przyjąć wody. Ale kable sprawdzę na wszelki wielki ;)
« Ostatnia zmiana: Października 30, 2012, 12:14:37 wysłana przez Rozztocz »
Zapisane

agmus1

  • Gość
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwca 23, 2011, 17:50:45 »

Napięcie na szczotkach mierzy się na zakresie prądu stałego. Jak szczotki są w złym stanie to wymienić na nowe, zobaczyć jak wygląda pierścień ślizgowy od wirnika. Jak będzie już pierścień wyjechany, albo szczotki będą miały słaby styk to alternator nie będzie właściwie ładował.
Zapisane

kwinto29

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 52
  • To była moja maszyna:)
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwca 25, 2011, 12:53:57 »

Oczywiście agamus masz rację, a poza tym jawa na światłach na wolnych obrotach ma właśnie napięcia oscylujące w okolicach 12v i jest to normalny objaw,  po co mierzyć napięcia na szczotkach w alternatorze  one odpowiadają za wzbudzenie alternatora a nie bezpośrednio za ładowanie i napięcie na nich ma się nijak do tego co nam wychodzi na akumulatorze.
Zapisane
Była Jawa 50, będzie 350:)
Poprawka już jest i to śliczna Tereska:)

agmus1

  • Gość
Odp: Brak światła mijania.
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwca 28, 2011, 21:27:11 »

Jeżeli nie będzie płynął prąd w obwodzie wirnika to alternator nie będzie ładował. Napięcie na wirniku ma się do tego co dostajemy na stojanie alternatora. Napięcie na wyjściu zależy od prędkości obrotowej i od strumienia magnetycznego wytworzonego przez prąd płynący w obwodzie wirnika. Naprawiam alternatory i rozruszniki. Wiem jak działa to ustrojstwo. Pomiar tego napięcia przydaje się np. do diagnozy, czy regulator podaje napięcie. Jak dla mnie ten układ jest nie do końca dobry. Uważam że lepiej przerobić go na 9 diodowy i dać regulator od fiata lub jakiś prosty boscha.

A tak w ogóle agmus a nie agamus....
« Ostatnia zmiana: Czerwca 28, 2011, 22:18:25 wysłana przez agmus1 »
Zapisane

ForesT

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 225
  • Starszy informatyk :)
Jawa TS350 (LUX) - brak świateł oraz kierunkowskazów!
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 22, 2011, 17:26:49 »

Witajcie.
Wczoraj zakupiłem Jawę 350TS (LUX), motocykl bardzo ładnie utrzymany lecz niestety dzisiaj padły mi światła oraz kierunkowskazy. Nie mam pojęcia co może być przyczyną, nawet nie wiem jak się za to zabrać.

Gdy przekręcam stacyjkę na 2 to żadne światła się nie świecą, zamiast tego świeci się kontrolka długich świateł, mimo iż są wyłączone.

Czy ma ktoś jakies Hipotezy? Przeczytałem parę tematów w tej sprawie lecz nic mi to nie dało gdyż słabo u mnie z elektryką :)

Pozdrawiam
Łukasz
Zapisane
    Status GG
Motocykl to nie wszystko. Liczy się pasja!
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
7 Odpowiedzi
4250 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 19, 2008, 19:06:31
wysłana przez Pav
13 Odpowiedzi
6545 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 02, 2008, 12:52:23
wysłana przez lechos
23 Odpowiedzi
9866 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 07, 2012, 09:19:31
wysłana przez Karolex
22 Odpowiedzi
11140 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 03, 2013, 21:24:15
wysłana przez GrzechuSuli
28 Odpowiedzi
7556 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 12, 2019, 08:37:15
wysłana przez kubas775